تبیان، دستیار زندگی
سفر کردن با داشتن بیماری کولیت روده می تواند تجربه ای عاجزکننده باشد. هر سفری برنامه ریزی می خواهد، اما سفرکردن با داشتن یک بیماری، نیازمند آمادگی های خاصی است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نکات سفر برای کسانی که کولیت روده دارند

سفر کردن با داشتن بیماری کولیت روده می تواند تجربه ای عاجزکننده باشد. هر سفری برنامه ریزی می خواهد، اما سفرکردن با داشتن یک بیماری، نیازمند آمادگی های خاصی است تا مشکلی بوجود نیاید.

هدی بانکی - بخش سلامت تبیان
بیماری کولیت

کولیت یکی از بیماری های التهابی روده بزرگ است. هیچ کس دوست ندارد صرف این که نمی تواند مدت زیادی از دستشویی دور بماند، در خانه حبس شود، برای همین چند نکته به شما ارائه می دهیم تا به برنامه ریزی سفرتان کمک کند.

سفر هوایی

سفر هوایی مطمئنا ساده ترین راه سفر برای کسی است که کولیت روده دارد و می خواهد مسافت طولانی را طی کند. کاملا مجهز شوید، صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید و برای رفتن به دستشویی اگر لازم بود، از مهماندار کمک بگیرید.

سفر با اتومبیل

سفربا اتومبیل این مزیت را دارد که هر وقت احساس نیاز کردید می توانید توقف کنید و هر چیزی را که فکر می کنید برای راحتی تان لازم است با خودتان ببرید. همچنین می توانید صندلی مخصوص دستشویی تان را هم با خودتان ببرید و در سفر راحت تر باشید.

داروها

اگر دارو مصرف می کنید، حتما آن ها را با خودتان ببرید. داروها را در همان ظرف مخصوص خودشان حمل کنید.

نواحی را برای سفر انتخاب کنید که از نظر آب و هوایی، اختلال چندانی در وضعیت بدنی و عادات تان ایجاد نکنند

پیش از سفر هم با پزشک تان مشورت کنید تا اگر لازم است به خاطر سفر تغییری در داروهای تان ایجاد شود، غافل نمانید و توصیه های لازم را از او بگیرید.

بیمه سلامت سفر

آیا بیمه ای که دارید، در سفر هم نیازهای تان را پوشش می دهد؟ خوب است با نمایندگی بیمه تان تماس بگیرید و در این مورد اطلاعات کسب کنید.

اسهال در سفر

اسهال در سفر، برای کسانی که کولیت روده دارند می تواند یک مشکل جدی باشد. اما پیشگیری از بروز چنین مسئله ای ساده است؛ آب ننوشید! البته منظور این است که آب مناطقی را که می روید ننوشید، این شامل یخ ها هم می شود و همچنین آبی که با آن مسواک می زنید. در مورد تغذیه هم فقط غذاهایی را بخورید که گرم باشند و به خوبی پخته شده باشند یا میوه ها را حتما خودتان پوست بگیرید. شیرغیرپاستوریزه هم ننوشید.

البته آنتی بیوتیک های خاصی هم هستند که می توانید با تجویز پزشک متخصص تان پیش از سفر آن را تهیه کرده و با خود داشته باشید، مانند سیپروفلوکساسین تا درصورت بروز اسهال از آن استفاده کنید. سایر داروها مانند بیسموت هم اغلب برای جلوگیری از بروز اسهال کاربرد دارند.

حتما با نظر و تجویز پزشک تان این داروها را مصرف کنید، چون ممکن است با داروهایی که برای درمان بیماری تان تجویز شده اند، تداخل داشته باشند.

قبلا دستشویی ها را پیدا کنید

پیداکردن دستشویی حتی در محله یا خیابانی که برای تان جدید است، حتی در شهر خودتان هم کار سختی است، چه برسد به یک شهر غریب و ناآشنا یا کشوری دیگر! خیلی خوب است که پیش از سفر در مورد اماکن عمومی آن شهر و امکانات بهداشتی در دسترس اطلاعات کسب کنید.

و اما چند نکته دیگر اینکه تمام وسایلی را که ممکن است نیاز فوری به آنها داشته باشید، در یک جا همراه خود داشته باشید، مانند دستمال توالت، دستمال مرطوب، لباس اضافی و هر چیزی که احتمالش را می دهید.

همچنین بسیار خوب است که نواحی را برای سفر انتخاب کنید که از نظر آب و هوایی، اختلال چندانی در وضعیت بدنی و عادات تان ایجاد نکنند.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.