سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
اسماعیل آذر نویسنده و پژوهشگر ادبیات فارسی می گوید: شعرای ما از رودکی تا دوران معاصر درباره قرآن اشعار پرمعنا با مفاهیم عالی سروده اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 اشعار حافظ ترجمان آیات قرآن کریم است

اسماعیل آذر نویسنده و پژوهشگر ادبیات فارسی می گوید: شعرای ما از رودکی تا دوران معاصر درباره قرآن اشعار پرمعنا با مفاهیم عالی سروده اند.

بخش ادبیات تبیان
 
اشعار حافظ ترجمان آیات قرآن کریم است

 
آیین رونمایی از مجموعه چهار جلدی «قرآن در شعر فارسی» اثر دکتر اسماعیل آذر، نویسنده، پژوهشگر و مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، شامگاه یکشنبه 30 خردادماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر اسماعیل آذر در سالن سرای اهل قلم بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

آذر در این آیین اظهار کرد: در این مجموعه اشعار بیش از 400 شاعر از رودکی تا امروز که شعرشان براساس محتوای قرآن شکل گرفته با تلاش گروهی 30 نفره جمع آوری شده است.

وی با بیان اینکه شعرای ما از رودکی تا دوران معاصر درباره قرآن اشعار پرمعنا با مفاهیم عالی سروده اند، افزود: مولانا، حافظ، سعدی و بسیاری از دیگر شعرای نامدار ایرانی به دفعات در اشعارشان به آیات قرآن تاسی داشته اند. هیچ کس نمی تواند در مقام هنر شاعر را به جبر وادارد، ولی شاعران در طول تاریخ با رغبت به قرآن روی آورده اند.

نویسنده «قرآن در شعر پارسی» ادامه داد: شاعران روس مانند الکساندر پوشکین نیز شاید بیش از 60 درصد از شعرهای دیوانش از قرآن اخذ شده است. حتی شاگردان وی نیز بارها در آثارشان به قرآن رجوع کرده اند که شرح آن را به تفصیل در مقدمه جلد نخست آورده ام.

این پژوهشگر زبان و ادب فارسی گفت: از سعدی در میان شاعران، شریعت مدارتر نداریم. وی شریعت مدارترین شاعر در طول تاریخ زبان فارسی است. در «بوستان» و تمامی آثار او لحظه به لحظه سایه قرآن را می بینیم. فردوسی هم بیش از یک هزار و 400 بار از قرآن در شعرش بهره گرفته است. اشعار حافظ نیز ترجمان آیات قرآن کریم است.

وی در ادامه عنوان کرد: در ادبیات جهان نیز با آنکه قرآن نمی دانند ولی چون سخن از فطرت است، انگار قرآن را ترجمه کرده اند. براساس مثنوی مولانا، انسان موجودی محدود است که از این محدودیت رنج می برد و نمی داند چگونه چارچوب و دیوار این محدودیت را بشکند. مولوی در اثرش انسان محدود را «مضاف الیه» نامحدود کرد.

آذر در ادامه نمونه های زیبا و پرمعنایی از تطابق اشعار شعرای نامدار ایرانی با آیات قرآن کریم را برای حاضران بیان کرد.


منبع: ایبنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین