سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ن 85 ) امروز ، یک شنبه پانزدهم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با پانزدهم محرم الحرام 1428 هجری قمری و چهارم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند: دستور لغو بخ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امروز در تاریخ (15 بهمن 85 )


امروز ، یک شنبه پانزدهم بهمن ماه 1385 هجری شمسی ، برابراست با پانزدهم محرم الحرام 1428 هجری قمری و چهارم فوریه 2007 میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:


دستور لغو بخشنامه هامان توسط خشایار شاه

2486 سال پیش در چنین روزی در 479سال پیش از میلاد ، خشایارشاه ــ شاه وقت ایران ــ كه برسرزمینی از هند تا دانوب و از استپ های شمال خاوری آسیای میانه تا لیبی حكومت می كرد ، پس از فرونشاندن شورش بابل (عراق جنوب غربی امروز ) در سال 482 پیش از میلاد و تصرف آتن در 480 پیش از میلاد و باز گشت از لشكركشی به اروپا ، توسط همسر یهودیش « استر ESTHER» -- از دودمان شائول كه در شهر همدان مدفون است -- از توطئه هامان « بزرگ وزیر » خود برای كشتار اتباع یهودی امپراتوری ایران آگاه شد و همان شب دستور لغو آن را صادر كرد كه در كمتر از سه روز ، این دستور به سراسر امپراتوری رسید كه با وسائل آن زمان ، ركوردی بی سابقه است.

طبق كتاب « استر » كه 24 قرن قدمت دارد ، هامان به دروغ از قول خشایارشاه به شهربانان ایران ابلاغ كرده بود كه همه یهودیان ، ازخرد و بزرگ ، را بكشند. در آن زمان همه یهودیان جهان از اتباع امپراتوری ایران بودند، در قلمرو این امپراتوری زندگی می كردند و در وفاداری آنان به شاه ایران تردید نبود .

خشایارشاه ( پسر داریوش كبیر و نوه دختری كوروش بزرگ ) پس از لغو بخشنامه «هامان»، وی را به دادگاه سپرد كه محاكمه و در شهر شوش ( پایتخت اداری ایران ) اعدام شد و از آن زمان تاكنون ، یهودیان هر سال به این مناسبت جشن می گیرند كه به عید « پوریم » معروف است.

***


تولد سید ابن طاوس

839 سال پیش درچنین روزی در سال589هجری قمری ، رضی الدین علی ابن موسی مشهور به سیدابن طاووس ازبر جسته ترین دانشمندان تشیع در خانه سعدالدین ابو ابراهیم موسی بن جعفر به دنیا آمد .

او پس از کسب علوم مقدماتی از پدر ، نزد استادان بزرگ آن زمان نظیر: شیخ نجیب الدین بن نما، سید شمس الدین فخار بن معدالموسوی، سید صفی الدین الحسن الدربی، شیخ سدید الدین سالم بن محفوظ بن عزیزة السوراوی، و ... تلمذ کرد .

سید با درکى قوى و هوشى سرشار قدم در راه علم نهاد و در اندک زمانى از تمام هم شاگردیهاى خود سبقت گرفت. وى در کشف المحجة مى‏گوید:«وقتى من وارد کلاس شدم آنچه را دیگران در طول چند سال آموخته بودند، در یک سال آموختم و از آنان پیشى گرفتم.»

وی پس از رسیدن به در جه اجتهاد در فقه و اصول به تدریس پرداخت و در این مسیر شاگردان بسیاری را در حله و دیگر شهرهای عراق پرورد که از میان آنها می توان به شیخ سدید الدین یوسف علی بن مطهر (پدر علامه حلی) ، جمال الدین حسن بن یوسف، مشهور به علامه حلی ، شیخ جمال الدین یوسف بن حاتم شامی و رضی الدین محمد اشاره کرد .

از آن عارف فرزانه آثاری چند به جای مانده است که از میان آنها می توان به الامان من اخطار الاسفار و الزمان، انوار الباهره فی انتصار العترة الطاهره، الاسرار المودعة فی ساعات اللیل و النهار، اسرار الصلوات و انوار الدعوات، البهجة لثمرات المهجه، الدروع الوافیه، فلاح السائل و نجاح المسائل فی عمل الیوم و اللیل ، الیقین فی اختصاص مولانا علی بامرة المؤمنین و ... اشاره کرد .

ایشان چند سالی از عمر شریف خود را در شهر بغداد که پایتخت علوم اسلامی آن روز بود گذرانید چنان شهرتی یافت که کراراً توسط خلیفه وقت ( مستنصر عباسی ) چند بار پیشنهاد منصب وزارت و صدارت بدو گردید و او قبول نفرمود سپس پیشنهاد سفارت و نقابت و قضاوت مسلمین را از او مصرانه خواستار شد و سید هر بار ذکر دلایلی پیشنهاد خلیفه را رد می نمود و ناگزیر بغداد را به سوی حلّه ترک نمود و با فراغت بیشتر به تألیف و تصنیف و تدریس و همچنین به تزکیه نفس و سیری در مراتب رسیدن به کمال می پیمود. چند سالی را نیز در نجف اشرف و کربلای معلی از روحانیت و همجواری با اجداد در راه استخراج دعا و تألیف کتاب مناجات و راز و نیاز با حضرت قاضی الحاجات توأم با حظّی وافر که تصور آن لذت فقیران را میسور نیست به خوبی برخوردار بود و به کشف و کراماتی که در خور یک بنده صالح است نائل آمد. وی در سال 664 هجری قمری در گذشت.

***


انتخاب جرج واشنگتن به عنوان نخستین رییس جمهور امریکا

218 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1789 میلادی ، هیات انتخاب کنندگان آمریکایی ، متفقا جرج واشنگتن را به عنوان نخستین رییس جمهور ایالات متحده آمریکا تعیین کردند .

جرج واشینگتن (1799-1732) از رهبران انقلاب امریکا و نخستین رئیس‌جمهور آمریکا بود که این سمت را از سال 1789 تا سال 1797 در دست داشت.

وی از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ ایالات متحده است. نقش او بخصوص در کسب استقلال برای مستعمرات آمریکایی و سپس متحد کردن آن‌ها زیر پرچم حکومت فدرال ایالات متحده قابل توجه است.

او از گروهی از مردم مسلح ارتش بزرگی ساخت که نهایتا موفق به شکست نیروهای انگلیسی در جنگ انقلاب آمریکا(1783-1775) شدند.

***


آغاز کنفرانس یالتا و پایه گذاری سازمان ملل متحد

62 سال پیش در چنین روزی در سال 1945 میلادی ، کنفرانس هشت روزه یالتا در کاخ تزارها در شهر یالتا واقع در شبه جزیره کریمه آغاز شد .چند ماه پیش از پایان جنگ جهانی دوم در یالتا ، روزولت رییس جمهور آمریکا و چرچیل نخست وزیر انگلستان از یک سو و یوزف استالین ازسوی دیگر در باره تقسیم غنایم جنگی قبل از پایان آن به بحث پرداختند . روس ها تمام اروپای شرقی را سهم خود می دانستند به علاوه محاکمه سران آلمان و ژاپن را به عنوان جنایتکار جنگی خواستار بودند . ایجاد بلوک شرق و غرب در واقع از کنفرانس یالتا آغاز شد . روس ها معتقد بودند که باید در دادگاه نورنبرگ تمام فرماندهان آلمانی اعدام شوند ولی روسای دول غربی در مقابل آنها ایستادند و در دادگاه نورنبرگ که در سال 1946 تشکیل شد عده ای محکوم به مرگ ، چند نفر نیز تبرئه و دیگران هم به حبس های طولانی مدت محکوم شدند .علاوه بر این در این کنفرانس اعضا به تقسیم آلمان به عنوان دو کشور آلمان غربی و شرقی به توافق رسیدند چرا که با این کار قصد داشتند از جنگ سوم جهانی جلوگیری کنند . در واقع می توان گفت موضوع ایجاد سازمان ملل متحد نیز در کنفرانس یالتا مورد بحث قرار گرفت . ناتوانى جامعه ملل در جلوگیرى از بروز جنگ جهانى دوم و از سوى دیگر عدم کارآیى این نهاد بین‏المللى براى تامین منافع قدرت‏هاى بزرگ، به تولد «سازمان ملل متحد» انجامید . تاسیس سازمان ملل نتیجه مذاکرات منشور آتلانتیک شمالى ، اعلامیه ملل متحد ، کنفرانس مسکو ، کنفرانس تهران ، کنفرانس دمبارتن اکس و به خصوص کنفرانس یالتا بود. منشور ملل متحد یا اساسنامه سازمان ملل متحد، مشتمل بر یک مقدمه و 111 ماده و یک ضمیمه 70 ماده‏اى مربوط به اساسنامه دیوان بین‏المللى دادگسترى ، ابتدا مورد موافقت قدرت‏هاى پیروز جنگ جهانى دوم قرار گرفت و سپس سایر کشورها با آن موافقت کردند .

***


استقلال سیلان ( سریلانکا)

59 سال پیش درچنین روزی ، در سال 1948 میلادی ، سریلانکا به استقلال رسید. سرىلانکا جزیره‏اى است در جنوب شرق هند . موقعیت جزیره‏اى آن و همچنین نزدیکى این کشور به خط استوا موجب گرمى هوا و رطوبت زیاد این منطقه شده است. دین اکثریت، بودائى و برهمایى است. ولى بیش از هفت و نیم در صد مردم آن مسلمانند. پرتغالى‏ها در سال 1502 میلادی وارد سیلان شدند و این کشور را به اشغال خود در آوردند . هلندیها نیز در سال 1658 عمل پرتغالى‏ها را تکرار نمودند. این کشور پس از سالها سلطه پرتغالی ها و هلندی ها در سال 1798 میلادی مستعمره انگلستان شد. این کشور سرانجام در سال 1972 میلادی سیلان بطور رسمی مستقل شد و از آن پس به سریلانکا تغییر نام یافت.

این کشور اینک جمهوری دمکراتیک سوسیالیستی بوده و پایتخت آن کلمبو است.

***


ترور شاه 30 سال قبل از انقلاب

58 سال پیش درچنین روزی ، درسال 1327 ه ش ، محمد رضا پهلوی شاه مخلوع ایران ، كه درمراسم پانزدهمین سالروز آغاز بنای دانشگاه تهران در محل امروز شركت كرده بود ، درمقابل ساختمان دانشکده حقوق وعلوم سیاسی آماج تیر اندازی قرار گرفت . دراین تیر اندازی وی تنها کمی از ناحیه صورت (پشت لب ) جراحت برداشت . به نظر برخی مورخان ، این رویداد بهانه آغاز مداخله علنی شاه در كار حكومت قرار گرفت كه 30 سال طول كشید و هر روز بر ابعاد آن افزوده شد.

از آغاز بهمن ماه آن سال ، صدای اعتراض به قرارداد نفت انگلستان و ایران از گوشه و كنار كشور به گوش می رسید و شاه تحت فشار گسترده مردم ، جراید و حتی مجلس قرار داشت . انگیزه ترور وی نیز عکس العمل به این قرارداد عنوان شده بود.

در پی این واقعه ، شاه به بیمارستان انتقال یافت ؛ درتهران حكومت نظامی اعلام شد و دستگیری مخالفان از جمله معترضان به قرارداد نفت آغاز گردید .

***


تشکیل دولت موقت به فرمان امام خمینی(ره)

28 سال پیش در چنین روزی ، در سال 1357 ه.ش ، امام خمینی (ره) طی حکمی مهندس بازرگان را مامورتشکیل دولت موقت نمود.

بخشی از متن دستور امام خمینی (ره) بدین شرح است:

جناب آقای مهندس بازرگان ، بنا به پیشنهاد شورای انقلاب بر حسب حق شرعی و حق قانونی ناشی از آرای اکثریت قاطع قریب به اتفاق ملت ایران که طی اجتماعات عظیم و تظاهرات وسیع و متعدد در سراسر ایران نسبت به رهبری جنبش ابراز شده است و به موجب اعتمادی که به ایمان راسخ شما به مکتب مقدس اسلام و اطلاعی که از سوابقتان در مبارزات اسلامی و ملی دارم ، جنابعالی را بدون در نظر گرفتن روابط حزبی و بستگی به گروهی خاص مامور تشکیل دولت موقت می نمایم .

کارمندان دولت و ارتش و افرادملت با دولت موقت شما همکاری کامل نموده و رعایت انضباط را برای وصول به اهداف مقدس انقلاب و سامان یافتن امور کشور خواهند نمود .

***


سوگند بنی صدر برای ریاست جمهوری

27 سال پیش درچنین روزی ، درسال 1358 ه ش ، ابوالحسن بنی صدر به عنوان نخستین رئیس جمهورپس از انقلاب اسلامی سوگند یاد کرد . او در این انتخابات دریادار احمد مدنی کرمانی را شکست داد . بنی صدر علی رغم انجام مراسم تحلیف ویاد کردن سوگند وفاداری به قانون اساسی جمهوری اسلامی ، اصل ولایت فقیه را که به کرات در اصول مختلف قانون اساسی نسبت به آن تاکید شده است ، مورد بی توجهی قرار داد و سرانجام نیز پس از خیانت های مختلف به کشور و نظام اسلامی با لباس مبدل اقدام به فرار کرد .

***

منابع:

سایت جامع ویکی پدیا

خبرگزاری مهر

سایت نوشیروان کیهانی زاده

پایگاه اطلاع رسانی شعائر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین