تبیان، دستیار زندگی
خرداد ماه مساوی است با امتحانات پایان سال تحصیلی جاری. عده ای از داوطلبان تصور می کنند که این امتحانات، ترمزی برای برنامه مطالعاتی آنهاست و در این دوران مجبورند که به جای تست زنی، به مطالعه برای یک آزمون تشریحی بپردازند. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آزمون سراسری در راه است

برای موفقیت در این آزمون، شما باید سرعت و دقت لازم را برای یک آزمون تستی مثل کنکور داشته باشید، برای همین در این ماه وقت بیشتری را به تست زدن اختصاص دهید.

روش های حل تست در آزمون های آزمایشی

سخنی با کنکوری های 95

خرداد ماه مساوی است با امتحانات پایان سال تحصیلی جاری. عده ای از داوطلبان تصور می کنند که این امتحانات، ترمزی برای برنامه مطالعاتی آنهاست و در این دوران مجبورند که به جای تست زنی، به مطالعه برای یک آزمون تشریحی بپردازند. باید به این دوستان گفت که در چند سال اخیر، سوال های آزمون سراسری بیشتر از پیش فرا دانشی شده است و نمی توان با روش های عجیب تستی یا رد گزینه از پس این آزمون برآمد بلکه برای موفقیت باید دانشی عمیق داشت. چیزی که شما به یاری آزمون تشریحی بهتر به آن خواهید رسید، پس نگران از دست دادن زمان نباشید و دروس امتحانی خود را با دقت و عمیق بخوانید.


البته ما هم بارها گفته ایم که برای موفقیت در این آزمون، شما باید سرعت و دقت لازم را برای یک آزمون تستی مثل کنکور داشته باشید، برای همین در این ماه وقت بیشتری را به تست زدن اختصاص دهید. شما حداقل یک ماه تا زمان برگزاری آزمون سراسری وقت دارید و می توانید در این مدت، تست زمان دار بزنید، (تست هر درس را با توجه به زمان موجود برای آن تست در آزمون سراسری پاسخ دهید.)


برای مثال، اکنون زمان مناسبی برای پاسخ گویی به تست های دروس عمومی سایر گروه های آزمایشی  (به غیر از گروه آزمایشی خودتان) است. اگر شما داوطلب گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی هستید، می توانید آزمون عمومی گروه های آزمایشی علوم تجربی، هنر، زبان های خارجی یا حتی علوم انسانی را پاسخ دهید) البته بعضی از سوال های ادبیات عمومی انسانی در حیطه کتب درسی شما نیست).

آزمون عمومی مرتبط با رشته خودتان در خرداد ماه و همزمان با دروس اختصاصی پاسخ دهید. (معادل سازی جلسه آزمون سراسری). همانطور که گفتیم، حتماً هر آزمون عمومی را با توجه به آزمون مصوب یعنی 75 دقیقه پاسخ دهید. حتی خوب است که اندکی از زمان مصوب، کمتر به خود وقت دهید. چون در آزمون سراسری امکان دارد که بخشی از زمان را به دلیل اضطراب ناشی از آزمون و عدم تمرکز اولیه از دست بدهید.

رمضان، ماهی پر از برکت برای کنکوری ها

از تست های دروس اختصاصی نیز غافل نشوید. به خصوص در ایام امتحانات می توانید پس از مطالعه درس مربوء زمانی را به پاسخ گویی تست های همان درس اختصاص بدهید (به خصوص تست های مرتبط با ترم دوم سال چهارم را که شما به احتمال زیاد کمتر وقت تست زدن برای آن ها را داشته اید). زمانی را هم برای مطالعه دروس ترم اول سال چهارم و دروس پایه بگذارید. اما دیگر باید به فکر جمع کردن کتاب ها باشید. اگر مبحثی از دروس پایه را تاکنون نخوانده اید یا با وجود مطالعه مکرر در آن ضعف جدی دارید، خوب است که آن را کنار بگذارید و به مباحثی بپردازید که می دانید با توجه به زمان موجود در آن ها تسلط لازم را کسب کنید.


یکی از بزرگترین اشتباهات داوطلبان در این دوران این است که می خواهند همه عقب ماندگی های خود را در این فرصت کوتاه جبران کنند. در نتیجه فقط درس می خوانند و زمان لازم را برای تست زدن و نهادینه شدن یک مطلب در ذهن خود اختصاص نمی دهند. مطمئن باشید که برای قبولی در یک رشته و دانشگاه خوب، لازم نیست که همه مباحث درسی را بلد باشید و به همه سوال ها پاسخ دهید.

بلکه باید در مقایسه با سایر داوطلبان وضعیت بهتری داشته باشید، و این امکان پذیر نیست مگر اینکه روزهای باقی مانده تا آزمون سراسری را با برنامه پیش بروید یعنی نقاط قوت خود را با تست زدن و مرور به موقع مطالب حفظ کنید. آنچه تاکنون نخوانده اید کنار بگذارید و در مباحثی که کمی ضعف دارید با مطالعه عمیق و دقیق و زدن تست، به تسلط برسید.

در این صورت، در جلسه آزمون متوجه می شوید که به کدام سوال ها می توانید پاسخ دهید و کدامیک را باید بی پاسخ بگذارید تا نمره منفی نگیرید. بار دیگر می گوییم که تا در یک مبحث کاملاً مسلط نشوید، نمی توانید به ظرافت های آن پی ببرید و امکان دارد که به دلیل ندانستن یک یا دو نکته ظریف در آزمون سراسری، به سوال یا سوال های آن مبحث پاسخ اشتباه بدهید. سخن دیگر اینکه عده ای از داوطلبان این روزها با توجه به نتایج آزمون های آزمایشی، ناامید می شوند و دست از مطالعه برمی دارند و تصور می کنند که برای موفقیت دیر شده است و باید برای سال آینده برنامه ریزی داشته باشند. به این دسته از عزیزان باید گفت که ناامیدی برای یک داوطلب بدترین چیزی است که امکان دارد پیش آید.

چون در نهایت بازدهیشان در حد خودشان نیز نخواهد بود. حتی اگر به سال آینده چشم دارید، درس خواندن را رها نکنید و همچنان با جدیت به جلو بروید و مطمئن باشید که چیزی را از دست نخواهید داد. حداقل متوجه می شوید که اگر دو ماه را با دقت مطالعه کنید، بازدهی شما چقدر خواهد بود. بار دیگر می گوییم که در این زمان کسی به قله موفقیت خواهد رسید که قدر زمان را بداند و نه خودش منفی ببافد و نه به دیگران اجازه بدهد که به اون انرژی منفی بدهند.

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان - تنظیم: نیلوفر یاقوتی