سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گزارش بازی لهستان و ایرلند شمالی تنها یک روایت بازی فوتبال نبود بلکه نشانه ای از بیماری امروز تلگرام در دل خود داشت.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مصطفی بابایی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پدیده امیر دولاب

گزارش بازی لهستان و ایرلند شمالی تنها یک روایت بازی فوتبال نبود بلکه نشانه ای از بیماری امروز تلگرام در دل خود داشت.

محسن بابایی - بخش ارتباطات تبیان
امیر دولاب

جامعه ما مانند دهکده جهانی درگیر یک اتوبار اطلاعاتی شده است، سونامی اطلاعات که در فضای وب و به ویژه شبکه های اجتماعی درحال تبادل است بدون داشتن هیچ متولی خاص یا سنجیده ای  در دسترس افراد قرار می گیرد. ما در مواجه با این پیام ها در نگاهی خوش بینانه آنها را بدون در نظر گرفتن صحت و ثقم  و اعتبار تاریخی سیاسی و اجتماعی  رد و بدل می کنیم البته هستند کسانی که نه فقط رد و بدل بلکه این پیام ها را قبول و از آن تاثیر می پذیرند.
در وجود این شرایط  پیام رسان ها بیشترین نقش را بر عهده دارند، در این میان این کاربران هستند که  باید این فضا را مدیریت کرده و با افزایش سواد رسانه ای خود نگذارند  طعمه فضای اتوبار شوند.
ماجرای امیر دولاب و شوخی همراه با اعتراض وی از نشانه های این فضای بیمار گونه در فضای وب است.

مهمترین عاملی که می تواند از بروز و ظهور این فضا و ادامه یافتن آن جلوگیری کند افزایش آگاهی و سواد رسانه ای کاربران اینترنت است

در این ماجرا امیر دولاب  با اطلاع از فرآیند علیفر گزارشگر فوتبال برای جمع آوری اطلاعات و آماده سازی گزارش بازی ها به دستکاری  اطلاعات مربوط به ورزشگاهی که بازی در آن انجام می شده در ویکی پدیا  پرداخته است و گزارشگر نیز بی خبر از همه جا با استناد به اطلاعات تحریف شده وارد بازی و پدیده ای به نام امیر دولاب شده است.
اما این تنها ماجرای رخداده در اینباره نبوده و امیر دولاب های زیادی اکنون در حال رخداد در فضای مجازی هستند. چندی پیش مقاله ای باعنوان " مهناز افشار جرثومه نیست" خدمتتان تقدیم شد که  در آن به واکاوی رفتاری پرداختیم که این بازیگر قربانی نشر اطلاعات غیر واقعی در فضای مجازی شده بود اطلاعاتی که بدون داشتن سند و اطمینان نسبت به وثوق آن دست به دست میشد.  اگر بخواهیم نمونه های دیگر درباره چنین رخدادهایی بیاوریم که فقط برای چهره ها رخ داده است ده ها نمونه وجود دارد که در فضای عمومی کاربران شاید این عدد به بیش از هزار مورد برسد، که متاسفانه بر اثر بی فرهنگی و بی اخلاقی ما هر روز بیشتر در حال تکرار است. موضوعاتی چون تاریخ اجتماعی -سیاسی ایران، پندها و نصایح و جملات قصار از دانشمندان، هنرمندان و غیره مصادیقی است که بیشتر از سایر موارد با آن برخورد داشته ایم.

اصل فعالیت در وب

مهمترین عاملی که می تواند از بروز و ظهور این فضا و ادامه یافتن آن جلوگیری کند افزایش آگاهی و سواد رسانه ای کاربران اینترنت است. کاربرانی که جزو اولین پیش فرض هایشان در فضای اینترنت تفکر انتقادی نباشد و بدون شک به حجم و محتوای اطلاعات رسیده نگاه کنند ،در اتوبار اطلاعاتی فضای مجازی قطعا آسیب خواهند دید. کاربر فضای مجازی باید بداند هر اطلاعات را قبل از پذیرش و یا حتی بازنشر مورد واکاوی و بررسی قرار دهد چه بسا او سر حلقه یا ادامه دهنده یک خط تحریف در فضای مجازی باشد. اصل تفکر انتقادی و تامل در اعتبار مطالب اینترنتی تنها مربوط به فضای شبکه های اجتماعی نیست  و باید در همه ابعاد  فضای مجازی در نظر گرفته شود.

تکذیبیه ها

حجم تکذیبیه ها  و روند تکرار آنها یکی از علت های موجه پیرامون عدم سندیت و لزوم تفکر انتقادی نسبت به پیام های اشتراک گذاشته شده در شبکه های اجتماعی است، به ویژه از زمانی که حجم اطلاعات در پیام رسان ها بیشتر شده  تکذیبیه ها نیز بیشتر شده است و این نشان می دهد که حتی اخبار دارای سند نیز می تواند قربانی همین فضا باشد.

مشاوره های غلط

پدیده امیر دولاب پدیده ای است که برای همه ما در سطح شبکه های اجتماعی در حال رخداد است  و هر کدام از ما  یا در مواجه با یک امیر دولاب بوده و یا خود یکی از آنها هستیم! 

قطعا هر نوع اطلاعات غلط و تحریف شده ای در فضای مجازی برای کاربران آسیب زا خواهد بود اما در موضوعات خانوادگی، تغذیه و سلامت که مردم با افزایش اطلاعات به دنبال به کارگیری آنها در زندگی شخصی خود هستند این مورد حساس تر است. استفاده از منابع نامعتبر و بدون تحقیق می تواند  شما را در مواجه با اطلاعات غلط در این زمینه دچار خسارت های مالی ، جسمی و حتی روانی کند.

کلام آخر

مهمترین عاملی که در برابر این حجم اطلاعات به کاربران مصونیت می دهد افزایش سواد رسانه ای در استفاده از فضای مجازی و تعامل با شبکه های اجتماعی است.
در مواجه با پیام های اینترنتی باید به این چند اصل پایبند باشید:
- به سراغ منابع معتبر برویم
- صحت و سقم اطلاعات را به محض رویت نپذیریم و نسبت به  اعتبار آنها تحقیق و بررسی کنیم.
- از واکنش های ناگهانی  و بدون تامل نسبت به پیام های خاص که اعتبار سنجی نشده اند خود داری کرده و نسبت به اطلاعات با طمانینه تامل و رفتار کنیم.
- از باز نشر اطلاعات بدون در راستی ازمایی آنها پرهیز کنیم
پدیده امیر دولاب پدیده ای است که برای همه ما در سطح شبکه های اجتماعی در حال رخداد است  و هر کدام از ما  یا در مواجه با یک امیر دولاب بوده و یا خود یکی از آنها هستیم! 
پیش از هر قانونی و نهاد نظارتی این خود ما هستیم که باید فرهنگ رفتاریمان را در فضای مجازی تغییر داده و به اصلاح این روند کمک کنیم. رعایت اخلاق، انصاف و مسئولیت پذیری بیشترین کمک را به اصلاح این فرآیند می کند که البته  آگاهی بخشی و ایجاد نهضت سواد رسانه ای در کشور از وظایفی است که باید نهادهای مسئول برای کاهش آسیب های فضای مجازی بدان روی بیاورند.


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین