سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در برخی موارد فقط لازم است که قضای روزه گرفته شود و نیازی به پرداخت کفاره نمی باشد. در ذیل موارد آن می آید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 مواردی که قضای روزه، کفاره ندارد! 

در برخی موارد فقط لازم است که قضای روزه گرفته شود و نیازی به پرداخت کفاره نمی باشد.
در ذیل موارد آن می آید.

فرآوری : حجت السلام تیموری- بخش احکام اسلامی تبیان
قضا و کفاره روزه

1. روزه دار در حال روزه، عمداً قِى (استفراغ) کند.


2. اگر انسان در شب ماه رمضان جنب باشد و بخوابد و بیدار شود و دوباره بخوابد و بیدار شود، سپس برای بار سوم بخوابد ولی تا اذان صبح بیدار نشود.


3. اگر عملى که روزه را باطل می کند به جا نیاورد، ولى نیّت روزه نکند، یا ریا کند، یا قصد کند کارى که روزه را باطل می کند انجام دهد.


4. در ماه رمضان غسل جنابت را فراموش کند و با حال جنابت یک روز یا چند روز روزه بگیرد.

براى خنک شدن، یا بی جهت مضمضه کند؛ یعنى آب در دهان بگرداند و بی اختیار فرو رود،ولى اگر فراموش کند که روزه است و آب را فرو دهد، یا براى وضو مضمضه کند و بی اختیار فرو رود، قضا بر او واجب نیست


5. اگر در ماه رمضان بدون این که تحقیق کند وقت اذان صبح شده و یا بعد از تحقیق، با این که گمان دارد وقت اذان است، کارى که روزه را باطل می کند انجام دهد و بعد معلوم شود وقت اذان بوده است.

6. کسى خبر دهد وقت اذان صبح نشده و انسان با اعتماد بر گفته او کارى که روزه را باطل می کند انجام دهد، بعد معلوم شود وقت اذان بوده است.


7. کسى خبر دهد وقت اذان صبح شده و انسان به گفته او یقین نکند، یا خیال کند شوخى می کند و کارى که روزه را باطل می کند انجام دهد، بعد معلوم شود وقت اذان بوده است.


8. به گفته شخصی که عادل باشد افطار کند، بعد معلوم شود مغرب نبوده است.

9. در هواى صاف به واسطه تاریکى یقین کند که مغرب شده و افطار کند بعد معلوم شود مغرب نبوده است، ولى اگر در هواى ابری و مانند آن به گمان این که مغرب شده افطار کند، بعد معلوم شود مغرب نبوده، قضا لازم نیست.


10. براى خنک شدن، یا بی جهت مضمضه کند؛ یعنى آب در دهان بگرداند و بی اختیار فرو رود،ولى اگر فراموش کند که روزه است و آب را فرو دهد، یا براى وضو مضمضه کند و بی اختیار فرو رود، قضا بر او واجب نیست.


11. کسى که بدون قصد بیرون آمدن منی با همسر خود ملاعبه کند و بی اختیار منى از او خارج شود.


12. کسى که از روی اکراه یا اضطرار یا تقیه افطار کند.

بعضی از نظرات مختلف مراجع:

1. آیات عظام خوئى، گلپایگانی، شبیری، تبریزى، سیستانى، صافى، مکارم و فاضل: (...اگر برای بار دوّم بخوابد و بیدار نشود، باید روزه اش را قضا نماید)؛ آیت الله مکارم: (بنابر احتیاط واجب...).

در هواى صاف به واسطه تاریکى یقین کند که مغرب شده و افطار کند بعد معلوم شود مغرب نبوده است، ولى اگر در هواى ابری و مانند آن به گمان این که مغرب شده افطار کند، بعد معلوم شود مغرب نبوده، قضا لازم نیست


2. آیات عظام امام خمینی، خامنه ای و فاضل: (...یا قصد کند که روزه نباشد...).


3. آیت الله مکارم: (بنا بر احتیاط واجب...)؛ آیت الله شبیری زنجانى: (در ماه رمضان، غسل جنابت را فراموش کند و بعد از گذشتن ماه رمضان متوجه شود.


4. آیات عظام اراکى، خوئى، تبریزى و مکارم شیرازی: ( اگر بعد از تحقیق شک کند...باید قضاى روزه آن روز را بجا آورد)؛ آیات عظام فاضل، گلپایگانى و صافى: (...احتیاط واجب آن است که قضاى روزه آن روز را بجا آورد).


5. آیات عظام: خوئى، گلپایگانى، فاضل، صافى، تبریزى و نورى: (آن که کور و مانند آن به گفته شخصی که عادل باشد افطار کند...)؛ آیت الله فاضل: (و اگر به گفته آدم دروغگو افطار کند کفاره هم واجب می شود.
6. آیات عظام: گلپایگانى و صافى: (..و اگر شک داشته باشد که مغرب شده و افطار کند و معلوم شود مغرب نبوده کفاره هم واجب است...).
7.  آیت الله سیستانى: (وجوب قضا در این صورت بنا بر احتیاط است...).
8. آیات عظام: گلپایگانى و صافى: (...و اگر بی جهت مضمضه کند و فرو رود احتیاط لازم قضا است...).

9. آیات عظام: خویى، تبریزى و زنجانى: (.. و هم چنین است بنا بر احتیاط واجب اگر مضمضه براى وضوى غیر نماز واجب باشد...).
10. آیات عظام: خوئى، تبریزى و زنجانى: (براى وضوى نماز واجب..)؛ آیت الله سیستانى: (براى غیر جهت تشنگى مثل مواردى که مضمضه در آن جاها مستحب است مانند وضو مضمضه کند.


منابع :
رساله دوازده مرجع و دفاتر مراجع عظام
سایت اسلام کوئیست

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین