سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
مهر به مالی گفته می شود كه در هنگام عقد نكاح، برابر ضوابط شرع و رسم و عادت از طرف زوج به زوجه پرداخت می شود. مهریه عندالمطالبه است؛ یعنی به محض انعقاد عقد نكاح، زوجه مالک آن می شود و در صورت مطالبه، زوج باید آن را بپردازد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماجرای مهریه 110 سکه‌ای چیست؟ 

مهر به مالی گفته می شود كه در هنگام عقد نكاح، برابر ضوابط شرع و رسم و عادت از طرف زوج به زوجه پرداخت می شود. مهریه عندالمطالبه است؛ یعنی به محض انعقاد عقد نكاح، زوجه مالک آن می شود و در صورت مطالبه، زوج باید آن را بپردازد.

فرآوری: مسیح اقدم - بخش حقوق تبیان

مهریه

پیش از این، در صورت مطالبه مهریه از سوی زوجه و عدم توانایی مالی زوج، وی به حبس می‌شد تا زمانی که استطاعت مالی لازم را پیدا کند؛ این در حالی است که بر اساس قانون جدید، مجازات حبس در مورد مهریه فقط تا سقف 110 سکه بهار آزادی یا معادل آن اجرا خواهد شد و نسبت به مازاد، قانونگذار، اثبات توانایی زوج را شرط مطالبه مهریه از سوی زوجه قرار داده است.

بهشید ارفعنیا حقوقدان در این باره توضیح میدهد: اگر زوج بتواند به میزان 110 سکه از مهریه را پرداخت کند، به نسبت مازاد بر آن، امکان حبس وی تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

بر این اساس، اگر به فرض مردی 500 سکه باید مهریه بدهد، در صورت مطالبه مهر از جانب همسرش اگر 110 سکه را یکجا بپردازد، بابت 390 سکه باقیمانده زندانی نمی‌شود و اگر نتواند 110 سکه را بدهد باید به زندان برود.

 به موجب ماده 3 قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 15 مهرماه 1393، «اگر استیفای محکومٌ به (در اینجا: مهریه) از طرق مذکور در این قانون ممکن نشود، محکومٌ علیه (در اینجا: زوج) به تقاضای محکومٌ له (در اینجا: زوجه) تا زمان اجرای حکم یا پذیرفته شدن ادعای اعسار او یا جلب رضایت محکومٌ له (در اینجا: زوجه) حبس می شود.»

سوالی که در این میان مطرح می شود این است که اگر مردی تقاضای اعسار کند می تواند از پرداخت مهریه خودداری کند یا خیر؟

مطابق قانون خودداری از پرداخت مهریه امکان پذیر نیست؛ چه اینکه به مجرد عقد ازدواج، زن مالک مهر می شود. به عبارتی دیگر مهریه دینی است بر ذمه زوج که می بایست آنرا پرداخت نماید.

از طرفی دیگر صرف اقامه دعوای اعسار تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه دعوای مطالبه مهریه، از موجبات عدم حبس زوج می باشد، لذا با فرض پذیرش ادعای اعسار زوج از ناحیه دادگاه باز هم زوج مکلف به تادیه مهریه می باشد، منتها به صورت اقساط یا طی مهلت مشخص.


منبع: میزان، حمایت

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین