سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به احتمال زیاد، رسانه های فارسی زبان خارج از کشور در مقطع انتخابات ریاست جمهوری، دست به تخریب شخصیت گسترده سردار سلیمانی بزنند اما با توجه به شناخت جهانی از سردار سلیمانی، بی تردید از این جریان استقبالی نخواهد شد چنان مشاهده می شود وی همواره از صحنه سیاسی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورود سردار سلیمانی به انتخابات 96 !

به احتمال زیاد، رسانه های فارسی زبان خارج از کشور در مقطع انتخابات ریاست جمهوری، دست به تخریب شخصیت گسترده سردار سلیمانی بزنند اما با توجه به شناخت جهانی از سردار سلیمانی، بی تردید از این جریان استقبالی نخواهد شد چنان مشاهده می شود وی همواره از صحنه سیاسی دور بوده است.

فرآوری : آزاده مرنی - بخش سیاست تبیان
قاسم سلیمانی

"المانیتور" در مطلبی نوشت: با ظهور گروه تروریستی داعش نزدیک مرزهای ایران، سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس به یکی از محبوب ترین چهره های ایرانی تبدیل شده است. محبوبیت سردار سلیمانی با انتشار تصاویر وی در خط مقدم جبهه های جنگ علیه گروه تروریستی داعش به شدت افزایش یافته است. برخی افراد او را با یکی دیگر از چهره های محبوب ایران، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، مقایسه می کنند.

قاسم سلیمانی در دوران 20 ساله فرماندهی سپاه قدس همواره خود را دور از سیاست های حزبی نگاه داشته است؛ اما اکنون با وجود محبوبیت بالای سردار در میان مردم ایران، گمانه زنی هایی درخصوص حضور وی در میان نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور مطرح می شود. ممکن است اصولگرایان با معرفی سردار سلیمانی به عنوان نامزد انتخاباتی وارد عرصه انتخابات شوند. در این صورت احتمالا بسیاری از اصلاح طلبان، تمایلی به رقابت با چهره ای در قد و قامت سلیمانی نخواهند داشت.

تنها اصلاح طلبان نیستند که به حضور سردار سلیمانی در رقابت های انتخاباتی می اندیشند. اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی رئیس جمهور ایران، در مصاحبه ای اظهار کرد نامزدی سلیمانی بعید است

سردار سلیمانی دارای چهره ای وارسته در میان اقشار مختلف مردم (حتی اقشار سکولار و ملی گرا و ..است) و اسطوره ای و شبیه به سرداران اولیه سپاه چون همت و باکری و خرازی است. سردار قاسم سلیمانی "قهرمان مرگ داعش" خواهد بود.

در این راستا محمد عطریانفر، عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی گفت: سلیمانی شخصیتی است که تمام عمر خود را افتخار آمیز در درون نهاد انقلابی و مقدسی به نام سپاه طی کرده است. ایشان کار خود را خوب بلد است. چنین کسی که عاقل است به راحتی نمی  آید فعالیت های خود را زمین بگذارد و بیاید در کاری که تجربه ای از پیش در آن ندارد. او در ادامه افزود طبیعی است که برخی اصولگرایان علاقمند به مطرح کردن او به عنوان نامزد انتخاباتی باشند؛ اما سردار سلیمانی خود زیر بار چنین کاری نخواهد رفت. عطریانفر همچنین گفت: من هیچگاه فکر نمی کنم سردار سلیمانی نامزد ریاست جمهوری از ناحیه خود و یا اصولگرایان باشد.

تنها اصلاح طلبان نیستند که به حضور سردار سلیمانی در رقابت های انتخاباتی می اندیشند. اکبر ترکان، مشاور ارشد حسن روحانی رئیس جمهور ایران، در مصاحبه ای اظهار کرد نامزدی سلیمانی بعید است. او یکی از نمادهای انقلابی است.  ترکان افزود: سلیمانی فراتر از احزاب سیاسی است؛ او محبوب همه مردم است.

درحال حاضر ، اکثریت روزنامه نگاران تمایل دارند سلیمانی را چهره ای فراحزبی معرفی کنند و از انتقاد از وی بپرهیزند زیرا وی به واقع و تنها در راه پیشبرد و گسترش اسلام ناب محمدی (صلوات الله علیه و آله) و تحقق اصل استکبار ستیزی قدم برمیدارد.

او نمونه ای از فرماندهان افسانه ای سپاه است؛ همان فرماندهانی که در جنگ ایران و عراق به شهادت رسیدند

یک خبرنگار و تحلیلگر ایرانی در یادداشتی در این خصوص نوشت چهره های نظامی ایران با ورود به عرصه سیاست مصونیت خود را در برابر انتقادات از دست خواهند داد. محسن رضایی، از فرماندهان سابق سپاه در جنگ ایران و عراق، و محمدباقر قالیباف، فرمانده سابق نیروی هوایی سپاه، هر دو با ورود به عرصه سیاست مصونیت خود را از دست دادند.

با این حال، این خبرنگار اسبق یکی از خبرگزاری های ایران معتقد است در حال حاضر محبوبیت سلیمانی بیش از قالیباف و محسن رضایی است. او نمونه ای از فرماندهان افسانه ای سپاه است؛ همان فرماندهانی که در جنگ ایران و عراق به شهادت رسیدند.

او معتقد است بخت سلیمانی برای پیروزی در انتخابات ایران بالا است؛ زیرا تنها روزنامه نگاران خارج از کشور او را مورد انتقاد قرار خواهند داد و چهره هایی مانند هاشمی رفسنجانی، روحانی و محمد خاتمی علیه او صحبتی نخواهند کرد و یا دست کم سکوت خواهند کرد.
به احتمال زیاد ، رسانه های فارسی زبان خارج از کشور در مقطع انتخابات ریاست جمهوری ، دست به تخریب شخصیت گسترده سردار سلیمانی بزنند اما با توجه به شناخت جهانی از سردار سلیمانی، بی تردید از این جریان استقبالی نخواهد شد و "ابتر " باقی می شود. سردار سلیمانی همواره سعی کرده است خود را از عرصه سیاست دور نگه دارد. در انتخابات پیشین، شایعاتی مبنی بر تایید قالیباف از سوی سلیمانی مطرح شده بود که سخنگوی سپاه پاسداران آن ها را تکذیب کرد.


منابع : باشگاه خبرنگاران جوان / نسیم آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین