سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
گروهی پژوهشگر یک ماهی کمانگیر را طوری آموزش داده اند که می تواند آب دهانش را روی تصویر افراد بریزد؛ در واقع آنها برای نخستین بار موفق شدند نشان دهند که ماهی ها می توانند کاری فوق العاده عجیب و پیچیده را انجام می دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماهی کمان گیر

این که یک ماهی آب دهانش را روی صورت شخصی بریزد، هم کاری عجیب است و هم مشمئز کننده. با این همه، این اتفاق برای دانش مندانی که یک تحقیق تازه را روی حیوانات انجام می دادند بسیار شیرین و خوشحال کننده بود.

ماهی کمان گیر

شهرزاد فراهانی-بخش کودک و نوجوان تبیان

گروهی پژوهش گر یک ماهی کمان گیر را طوری آموزش داده اند که می تواند آب دهانش را روی تصویر افراد بریزد؛ در واقع آن ها برای نخستین بار موفق شدند نشان دهند که ماهی ها می توانند کاری فوق العاده عجیب و پیچیده را انجام دهند: تشخیص صورت انسان.

در این پژوهش که نتایج آن در نشریه های مختلف منتشر شد، دانش مندان دانشگاه های آکسفورد دو تصویر مربوط به چهره انسان را به ماهی کمان گیر نشان دادند (که یکی از تصاویر برایشان آشنا بود). در مرحله بعد، ماهی باید صورت درست را تشخیص می داد و جایزه می گرفت این نوع آبزی عموما برای پایین آوردن حشرات از روی شاخه ها، پرتابه های آبی را به سمت شان شلیک می کند و با در نظر داشتن همین ویژگی تشخیص این که ماهی کدام صورت را انتخاب کرده ابدا کار دشواری نبود.

 تمام کاری که دانش مندان باید انجام می دادند این بود که ماهی را آموزش دهند تا آب دهانش را روی عکس انتخاب شده پرتاب کند. در ادامه وقتی تصاویر به صورت رنگی نشان داده شدند، ماهی در 81 درصد موارد، چهره را به درستی انتخاب کرد. جالب است بدانید زمانی که تصاویر به صورت سیاه و سفید برایش نشان داده شدند، نتیجه کار حتی از این هم بهتر شد و ماهی توانست در 86 درصد از موارد تشخیص درست بدهد. براساس مقاله منتشر شده در این باره، ماهی کمان گیر علی رغم مغز کوچک و ساده ای که دارد می تواند کارهای بصری پیچیده و دشواری را انجام دهد.

ماهی کمان گیر

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین