سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آمدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: نرخ انتشار آلاینده مونوکسید کربن از موتورسیکلت های شهر تهران 7برابر حد مجاز استاندارد است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آلودگی موتورسیکلت‌ها 7 برابر حد مجاز

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: نرخ انتشار آلاینده مونوکسید کربن از موتورسیکلت‌های شهر تهران 7برابر حد مجاز استاندارد است. 
 
بخش اجتماعی تبیان

آلودگی موتور سیکلت

وحید حسینی اظهار داشت: اندازه‌گیری ضرایب انتشار آلاینده‌ها و مصرف سوخت از ناوگان موتورسیکلت‌های شهر تهران در کلانشهر تهران امری ضروری است؛ بدین ترتیب ضرایب انتشار آلاینده‌ها و مصرف سوخت که بیانگر نرخ انتشار آلاینده‌ها از وسایل نقلیه مختلف هستند، ابزاری اساسی برای مقابله با پدیده آلودگی هوا هستند.
به گفته وی برای نخستین بار در کشور، اندازه‌گیری ضرایب انتشار آلاینده‌ها و مصرف سوخت موتورسیکلت‌های شهر تهران توسط هسته پژوهشی سوخت، احتراق و آلایندگی دانشگاه صنعتی شریف انجام شد. 
حسینی با بیان اینکه در این پژوهش 60 نمونه موتورسیکلت مورد  آزمون سنجش آلایندگی و مصرف سوخت قرار گرفت افزود: آزمون‌ها مطابق استاندارد آلایندگی یورو 3 انجام شد و انتخاب نمونه‌های آزمون با توجه به ترکیب ناوگان موتورسیکلت‌های شهر تهران به گونه‌ای صورت گرفت که موتورسیکلت‌ها با حجم موتورها و سنین مختلف مورد سنجش قرار گرفتند. 
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: همه نمونه‌های انتخاب شده در این پژوهش از اشخاص حقیقی انتخاب شدند تا بازتاب دهنده واقعیت ناوگان تهران باشند.
وی ادامه داد: نتایج این پژوهش نرخ بالای انتشار آلاینده‌های ناشی از احتراق ناقص سوخت از موتورسیکلت‌های شهر تهران را آشکار ساخت و مشخص کرد که نرخ انتشار آلاینده مونوکسید کربن از موتورسیکلت‌های شهر تهران 7برابر حد مجاز استاندارد است. 
وی گفت: مطابق نتایج به دست آمده در این پژوهش، موتورسیکلت‌های 125سی‌سی کاربراتوری، که بیشترین سهم را در ناوگان شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند، دارای بیشترین نرخ انتشار آلایندگی هستند.
حسینی افزود: محاسبات جانبی در این پژوهش نشان داد که به طور متوسط 30درصد از سوخت در موتورسیکلت‌ها به صورت ناقص می‌سوزد که این امر زمینه‌ساز تولید مقادیر قابل توجه آلاینده‌های مونوکسید کربن، ترکیبات هیدروکربنی نسوخته و دوده از موتورسیکلت‌هاست و کنترل نشدن مناسب ترکیب مخلوط سوخت و هوا توسط کاربراتور جزو علل اصلی انتشار مقادیر قابل توجه آلایندگی از موتورسیکلت‌ها محسوب می‌شود. 
وی گفت: در این پژوهش همچنین استفاده از سیستم‌های پاشش سوخت انژکتوری حلقه بسته به همراه کاتالیست مبدل آلاینده‌ها به عنوان راه حلی برای کاهش نرخ انتشار آلایده ها مطرح شده است.منبع: خبرگزاری صدا و سیما
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین