سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه در طی سالهای گذشته و عدم توجه کافی به توان فعلی نیروگاه سازی کشور در سالهای اخیر موجب شده در حالی به استقبال تابستان 95 برویم که ظرفیت عملی تولید برق کشور از میزان مصرف پیش بینی شده در تابستان کمتر است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاموشی‌های تابستان پیش از تابستان از راه رسید

کمبود سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه در طی سالهای گذشته و عدم توجه کافی به توان فعلی نیروگاه‌سازی کشور در سالهای اخیر موجب شده در حالی به استقبال تابستان 95 برویم که ظرفیت عملی تولید برق کشور از میزان مصرف پیش بینی شده در تابستان کمتر است.

بخش اقتصاد تبیان

برق

سال گذشته نیز پیک مصرف برق در تابستان را با مدیریت مصرف به صورت سر به سر در تولید و مصرف برق پشت سر گذاشتیم و در 3 استان تهران، مازندران و خوزستان خاموشی‌های متعدد و پراکنده داشتیم.

اما خاموشی های سال گذشته با خاموشی های احتمالی سال جاری تفاوت هایی دارد که مهمترین آن، علت بروز خاموشی هاست. «حمید چیت چیان» وزیر نیرو در خصوص علت خاموشی های پراکنده در تهران، مازندران و خوزستان در پیک مصرف تابستان سال 94 گفت: "متاسفانه با وجود افزایش 6.3 درصدی ظرفیت تولید برق در تابستان 94 نسبت به تابستان 93، در تابستان 94 در 3 استان تهران، مازندران و خوزستان خاموشی‌های متعدد و پراکنده داشتیم که به علت محدودیت تأسیسات و خطوط توزیع برق بود."

*علت اصلی بروز خاموشی ها با سال 94 فرق دارد

در خصوص علت خاموشی های احتمالی سال جاری می توان پاسخ را در صحبت های روز گذشته «عبدالرسول پیشاهنگ» معاون راهبری تولید شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی یافت. این مقام مسئول اذعان داشت: "از مجموع 55 هزار و 718 مگاوات ظرفیت اسمی، حدود 45 هزار مگاوات ظرفیت عملی تولید برق حرارتی است که پیش بینی می‌کنیم در تابستان امسال، ظرفیت عملی تولید برق از واحدهای حرارتی 43 هزار مگاوات باشد. در مجموع ظرفیت اسمی تولید برق کشور اکنون حدود 74 هزار مگاوات است و ظرفیت عملی تولید برق در پیک مصرف سال جاری حدود 51 هزار مگاوات خواهد بود، در حالی که پیک امسال مصرف برق حدود 53 هزار مگاوات پیش بینی شده است. تلاش شده تا این کمبود 2 هزار مگاواتی با مدیریت بخش مصرف از محل همکاری بخش صنعت در جابه جایی زمان تولید و همکاری بخش کشاورزی برای عدم مصرف برق در ساعات 12 تا 16 روزهای تابستان پوشش داده شود."

* 4 دلیل بروز خاموشی ها

پیک مصرف برق در کشور با سرعت در حال افزایش است به طوریکه دو روز پیش (21 خرداد ماه) مصرف 42 هزار و 700 مگاواتی برق در لحظه پیک مصرف روزانه به ثبت رسید. افزایش مصرف برق در کشور در کنار کمبود تولید، فرسودگی خطوط انتقال و توزیع و بروز اشکالات فنی در خطوط و تأسیسات انتقال و توزیع برق در شرایط افزایش دمای هوا، از دلایل بروز خاموشی ها در فصل گرم سال است که امسال پیش از رسیدن به فصل تابستان از راه رسیده است.

در روزهای اخیر شاهد بروز خاموشی هایی در سطح کلانشهر تهران بودیم. پایتخت نشینان در برخی مناطق از جمله منطقه 7 ، منطقه 12 و منطقه 18 خاموشی هایی یک تا 4 ساعته برق را در روزهای اخیر تجربه کرده اند.

گزارشهای مردمی نیز از برخی استانهای گرم کشور حاکی از بروز خاموشی های پراکنده در استانهای فارس، سیستان و بلوچستان، خوزستان و بوشهر در طی یک هفته اخیر بوده است. در خصوص دلایل بروز هر خاموشی اظهار نظر رسمی صورت نگرفته اما یکی از 4 دلیل فوق در بروز هر خاموشی دخیل بوده است.

* عدم بروز خاموشی ها به عملکرد مردم گره خورد

پیگیری های خبرنگار تسنیم از مجموعه وزارت نیرو حاکی از این است که تمامی ظرفیت های موجود تولید برق کشور در مدار قرار گرفته تا در حد ممکن از بروز خاموشی در کلانشهرهای کشور جلوگیری شود اما مدیریت این مسئله و جلوگیری از بروز خاموشی ها در ارتباط مستقیم با میزان مصرف مردم است. اگر میزان مصرف به خصوص در ساعات پیک از سوی مردم مدیریت شود احتمال پشت سر گذاشتن تابستان امسال بدون بروز خاموشی های متعدد وجود دارد.

در واقع اگر مردم حدود 20 تا 30 درصد از مصرف برق خود را با خاموش کردن لامپ های اضافه در ساعات اولیه شب و تنظیم دمای وسایل سرمایشی در میانه روز کاهش دهند (با توجه به تنظیم دمای محیط به میزان 24 درجه که دمای استاندارد رفاه نام گرفته) ، تابستان امسال بدون بروز خاموشی خواهد گذشت.


منبع: تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین