سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در این تحقیق، پژوهشگران سیستم ایمنی بیماران را چنان شدید سرکوب کردند که تقریبا از کار افتاد،
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلوگیری از پیشرفت ام اس با استفاده از سلول های بنیادی

در این تحقیق، پژوهشگران سیستم ایمنی بیماران را چنان شدید سرکوب کردند که تقریبا از کار افتاد،

بخش دانش تبیان

ام اس

این تحقیق روی 24 بیمار 18 تا 50 ساله در سه بیمارستان در کانادا انجام شده است؛ بیمارانی که انتخاب شده پیش آگهی بدی داشتند؛ بیماریشان فعال بود و برایشان ناتوانی و معلولیت از متوسط تا ناتوانی در راه رفتن ایجاد کرده بود.
رشته های اعصاب در بدن مانند سیم برق هستند؛ سیم برق یک رشته نازک هادی جریان برق در وسط دارد که کار هدایت الکتریسیته را انجام می دهد و روی آن پوششی لاستیکی قرار دارد که از رشته هادی برق محافظت می کند.
در بدن نیز همین گونه است؛ روی رشته عصبی را لایه ای محافظ به نام میلین می پوشاند؛ در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به دلایل ناشناخته، ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی، به این غلاف میلین حمله کرده و آن را تخریب می کند.
این تخریب علاوه بر اینکه خود عصب را در معرض آسیب قرار می دهد هدایت جریان الکتریکی در عصب را نیز مختل می کند؛ انگار سیم برقی که عایق آن کنده شده دچار اتصالی شود.
این سبب می شود اعصاب نخاعی و مغزی که دیگر لایه محافظ ندارند به تدریج دچار تحلیل و تخریب شوند که نتیجه آن معلولیت و ناتوانی های مختلف است.
در حال حاضر اساس درمان ام اس داروهایی است که سیستم ایمنی را از کار می اندازند اما این روش صرف نظر از عوارضی که به همراه دارد، کمکی به بازگرداندن اعصاب تخریب شده نمی کند و در بهترین حالت پیشرفت بیماری را کند کرده یا دوره هایی را که بیماری فروکش می کند، بیشتر یا طولانی تر می کند.
در سال های اخیر سلول های بنیادی نیز در کنار سرکوب سیستم ایمنی به کار گرفته شده است؛ اساس کار این است که با شیمی درمانی سلول های ایمنی را که به غلاف پوشاننده اعصاب حمله می کنند از بین برده و بعد با سلول بنیادی آنها را جایگزین کنند.
برای تولید سلول های بنیادی از سلول های خود بیمار استفاده می شود؛ این سلول ها با دستکاری ژنتیکی در آزمایشگاه تبدیل به سلول های بنیادی می شوند، این کار شبیه این است که سلول از نو برنامه ریزی شود.
این سلول های بنیادی چون در مراحل اولیه قرار دارند، فاقد نقصی هستند که بیماری را ایجاد می کند.
در این تحقیق، پژوهشگران سیستم ایمنی بیماران را چنان شدید سرکوب کردند که تقریبا از کار افتاد، بعد از این شیمی درمانی سنگین برای سرکوب سیستم ایمنی، به بیماران سلول بنیادی تزریق شد.
این 24 بیمار از زمان تشخیص بیماری تا زمان پیوند سلول های بنیادی، تحت شیمی درمانی استاندارد قرار گرفته بودند اما بیماریشان متوقف نشده بود و در مجموع 167 بار عود بیماری را تجربه کرده بودند.
اما پس از درمان با این روش، در ام آرآی هیچ ضایعه جدیدی دیده نشد، سرعت تحلیل مغز به قدری کاهش یافت که به فرد سالم نزدیک شد، عود بیماری مشاهده نشد و میزان ناتوانی و معلولیت بیماران کاهش یافت.
البته روشن است که سرکوب سیستم ایمنی به این شدت، عوارض خود را دارد و یکی از بیماران بر اثر همین عوارض درگذشت؛ متخصصان با اینکه این شیوه را «امیدوار کننده» خوانده اند اما تاکید کرده اند که این روش «خطرات قابل توجهی» دارد.
علاوه بر این، سرکوب سیستم ایمنی به این شدت نیاز به مراکز بسیار تخصصی و پیشرفته برای مراقبت و نگهداری از بیماران دارد، به جز این، باید فواید این روش در مقایسه با عوارض آن سنجیده شود، از این رو برای همه مناسب نیست.
دکتر «مارک فریدمن» سرپرست این تحقیقات نیز به محدودیت های این تحقیق شامل تعداد بسیار کم بیماران تحت مطالعه و نیز نبود گروه شاهد برای مقایسه تاثیر درمان اشاره کرد.
10 روز پیش، نتایج تحقیق گروهی دیگر از محققان کانادایی منتشر شد که ژنی را در ایجاد ام ا س شناسایی کرده بودند. در دنیا حدود دو میلیون نفر مبتلا به اِم اِس هستند.
آنها با بررسی بیماران مبتلا به نوع نسبتا نادر ام اس، نوع پیشرونده اولیه که حدود 10 درصد مبتلایان به این بیماری را تشکیل می دهد، متوجه شدند که 70 درصد آنها ژن جهش یافته NR1H3 دارند.
همه کسانی که این ژن معیوب را دارند به ام اس مبتلا نمی شوند اما محققان معتقدند برای اینکه مجموعه ای از عوامل بتوانند کلید آغاز بیماری را بزنند، این ژن به عنوان عامل زمینه ساز، نقش مهمی دارد.
شناسایی این ژن و احتمالا ژن های دیگر در آینده، به شناسایی افراد در معرض خطر، بیماریابی سریع و آغاز درمان در مراحل بسیار اولیه، پیش از آنکه آسیب های غیرقابل برگشت ایجاد شود، می تواند تحولی در درمان این بیماری ایجاد کند.


منبع: خبرآنلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین