سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با تحولات اساسی و رشد بی نظیر که طی دهه اخیر بوقوع پیوسته است، در حال حاضر اینترنت به عنوان یکی از مهمترین ابزارها، برای انتقال جوامع به جامعه اطلاعاتی مطرح شده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جهانی شدن اینترنت،رویایی که تحقق می یابد

با تحولات اساسی و رشد بی نظیر که طی دهه اخیر بوقوع پیوسته است، در حال حاضر اینترنت به عنوان یکی از مهمترین ابزارها، برای انتقال جوامع به جامعه اطلاعاتی مطرح شده است...

بخش دانش تبیان

اینترنت

به گزارش تبیان به نقل از گروه علمی ایرنا، شبکه جهانی اینترنت مجموعه ای از شبکه های رایانه ای است که با استفاده از قوانین و پروتکل های خاصی که به آن TCP.IP می گویند و از طریق خطوط تلفنی، ماهواره ای و غیره به یکدیگر وصل شده اند، تا اطلاعات و داده ها بتواند به سرعت از یک رایانه به رایانه دیگر در هر کجای گیتی انتقال یابد.
با تحولات اساسی و رشد بی نظیر که طی دهه اخیر بوقوع پیوسته است، در حال حاضر اینترنت به عنوان یکی از مهمترین ابزارها، برای انتقال جوامع به جامعه اطلاعاتی مطرح شده است که درآن کلیه شبکه های کامپیوتری، تلفن ها، ویدئوها، کنفرانس ها، موبایل ها و غیره با هم ارتباط داشته و به تبادل اطلاعات می پردازند.
همگانی بودن، کاهش هزینه ها، سهولت خرید و فروش بر روی اینترنت، بدون مرز و بدون مالک بودن اینترنت، رشد سریع اینترنت و فراوان بودن تعداد مشترکان از جمله دلائل محبوبیت اینترنت است.
اینترنت جهانی تخیلی است غیر از جهان ما که در آن می توان همه چیز یافت از گفتگو با افراد و بخش های سرگرمی و لطیفه گرفته تا کسب اطلاعات در مورد فضا، گرفتن مقالات علمی و ارتباط با دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی برای همکاری و یا ادامه تحصیل در کشورهای دیگر، در کنار این موارد امکانات دیگری نیز در اینترنت وجود دارد که می توان به نامه الکترونیکی، گفتگو، دریافت نرم افزارها اشاره کرد.
امروز همچنین اینترنت از آنچنان جایگاهی برخوردار شده است که سالانه برای آن اجلاس جهانی آنهم با حضور نمایندگان بلندپایه بسیاری از کشورها برگزار می شود، همین آذرماه سال گذشته بود که نمایندگان 120 کشور دنیا در دومین نشست جهانی اینترنت که در کشور چین برگزارشد، خواستار سرعت بخشیدن به توسعه شبکه جهانی اینترنت شدند.
اما افزایش سرعت اینترنت و توسعه قابلیت های آن در سراسر جهان همواره بعنوان یکی از دغدغه های شرکت های فعال در این زمینه محسوب می شود، چراکه ساختار اینترنت پس از سال ها پژوهش هنوز کامل نشده و شاید بتوان گفت این شبکه جهانی بصورت روزمره در حال تکامل است.
بر اساس گزارش بنیاد ملی نخبگان دسترسی به اینترنت سریع، آسان و در همه جا ممکن است و ارائه دهندگان خدمات مخابراتی بسته های حجمی نامحدود را با سرعت بالا در اختیار کاربران قرار می دهند
حقیقت این است که امکان استفاده از شبکه جهانی اینترنت تقریبا برای کسانی تعریف شده است که در کشورهای صنعتی و به ویژه شهرهای بزرگ زندگی می کنند اما برای میلیاردها انسان دسترسی به اینترنت به صورت چیزی لوکس، گران و با مشقت و سرعت پایین ممکن می شود.
خوشبختانه شرایط یاد شده در حال بهبودی است و به سمت مجموعه ای از تحولات اساسی حرکت میکند.


فقط یک درصد تبادل داده ها در فضای وب بر دوش ماهواره


ساختار اینترنت پس از سال ها پژوهش هنوز کامل نشده و شاید بتوان گفت این شبکه جهانی دچار نوعی تکامل روزمره است. از قدم های بعدی در تکامل اینترنت، استفاده از ماهواره ها است، در حال حاضر تنها یک درصد ترافیک وب بر دوش ماهواره ها سنگینی می کند و مسابقه ای در جریان است تا حجم رد و بدل داده به وسیله ماهواره را به10 درصد برسانند.
بازیگران اصلی این جریان پروژه های OneWeb با پشتیبانی ریچارد برنسون و SpaceX متعلق به آلون ماسک هستند، هدف هر دو پروژه ارسال صدها ماهواره در ارتفاعات پایین تر برای ایجاد امکان دسترسی به اینترنت برای همگان است.
پروژه مشابه دیگری به وسیله مایکروسافت طراحی شد که ادامه آن بدون موفقیت قابل توجهی رها شد، آیا این دفعه نتیجه ای حاصل می شو د؟ استفاده از ماهواره برای دسترسی به اینترنت یکی از آخرین روش های کاربردی است و بیشتر در مناطق دورافتاده به کار گرفته می شود.
بیش از 2 هزار ماهواره در مدار زمین می چرخند و خدماتی مانند جی پی اس، هواشناسی، مخابرات و تلویزیون را ارائه می دهند و پرتاب ماهواره و امکان ارتباط دوطرفه با آن حدود 60 میلیون دلار هزینه دارد.
همچنین انتقال داده با کمک ماهواره حدود نیم ثانیه تاخیر خواهد داشت و تکنولوژی در حال تغییر است و اندازه و هزینه ماهواره ها به صورت معناداری در حال کاهش است.
پرتاب نسل های جدید ماهواره شامل Cubesat، Nanosat و Smallsat با ابعادی کوچک (طول، عرض و ارتفاع 10 سانتی متر) هزینه ای حدود 120 هزار دلار دارد که در مداری بسیار پایین تر (حدود 500 کیلومتری سطح زمین) جای می گیرند در نتیجه تاخیر انتقال داده از کابل های فیبر - اپتیک (امروزه در شهرهای بزرگ برای دسترسی به اینترنت استفاده می شود) کمتر می شود و آن را وسیله مناسبی برای پوشش زمین در دسترسی به اینترنت می سازد.
البته باید تعداد زیادی ماهواره در مدار قرار بگیرند تا دسترسی همگانی از شمال کانادا تا مناطق آفریقایی ممکن شود و این جاست که پای پروژه های SpaceX و Virgin Galactic به این معادله باز می شود.
در پروژه OneWeb قرار است 700 ماهواره در مدار زمین قرار بگیرند. اسپانسرهای این پروژه گروه ویرجین، کوکاکولا، بوئینگ، ایرباس، اینتلست و شبکه هیو هستند و آغاز پرتاب ماهواره ها سال 2018 خواهد بود.
موشک های پرتاب به وسیله ایرباس ساخته می شوند و هر کدام 6 گیگابایت پهنای باند خواهند داشت. 700 ماهواره 2/4 ترابیت بر ثانیه حجم دسترسی را ایجاد می کنند.


پروژه SpaceX و پرتاب 4هزار ماهواره به مدار زمین


SpaceX پروژه موازی دیگری است که به وسیله بنیان گذار سایت خدمات مالی PayPal، میلیاردر معروف آلون ماسک، پیشنهاد شده که شامل پرتاب 4 هزار ماهواره به مدار زمین (اندکی بالاتر از پروژه Oneweb) و ایجاد نوعی پوشش جهانی وای فای برای دسترسی همگان به اینترنت است.
با کمک شرکت گوگل، پروژه SpaceX در نظر دارد شگفتی بزرگی در سال 2020 میلادی بیافریند، البته همه چیز در حال حاضر به صورت طرح و نقشه های ابتدایی است.
گفته شده است که آلون ماسک حتی در نظر دارد از لیزر برای انتقال داده استفاده کند که در این صورت سرعت دسترسی به داده ها به صورت تصاعدی افزایش می یابد.


دسترسی به اینترنت در دورترین مناطق صعب العبور با پروژه Outernet


پروژه خیریه Outernet نیز که در شهر نیویورک ریشه دارد، در نظر دارد اینترنت آزاد، بدون سانسور و مجانی را برای همه نسل بشر فراهم آورد. برای اجرای این پروژه قرار است از ماهواره های کوچک Cubesatدر مدارهای پایینی جو استفاده شود که از سلول های خورشیدی نیرو می گیرند.
این پروژه دسترسی یک طرفه (برای دانلود) به اینترنت مجانی را میسر می کند اما در این پروژه محدودیت حجمی 10 مگابایت در روز برای هر نفر در نظر گرفته شده است.
در واقع این پروژه نوعی کتابخانه دیجیتال بزرگ است که دسترسی به داده ها را در دورترین روستاها و مناطق صعب العبور دنیا را برای مردم فراهم خواهد کرد.


پروژه پهپادهای آکیلا


فیس بوک و گوگل، دو غول دنیای دیجیتال، هر دو خواستار سهم خود از این مشارکت جهانی برای دسترسی همگان به شبکه اینترنت هستند، فیس بوک در نظر دارد از نوعی پهپاد که از سلول های خورشیدی برای پرواز انرژی می گیرد، استفاده کند.
این پهپادها در فاصله 65 هزار پایی (بالاتر از مسیر پرواز هواپیماهای تجاری)، در منطقه ای که باد شدید یا سایر عوامل جوی ایجادکننده اختلال ندارد، قرار می گیرند و نوعی پوشش سراسری وای فای ایجاد می کنند.


پروژه استفاده از بالون ها برای پوشش جهانی وای فای


این پروژه در حال حاضر در مرحله آزمایش های اولیه به سر می برد، بالون های انتقال داده برای بهترین فاصله (بین 10 تا 60 کیلومتری سطح زمین) در حال بررسی هستند. این بالون ها در نهایت با تجهیزاتی که دارند نوعی پوشش جهانی وای فای را ایجاد می کنند.
پیش بینی می شود که این بالون ها پس از حوادث غیرمترقبه مانند سیل، سونامی و زلزله به خوبی به کار خود ادامه می دهند و امکان دسترسی سریع و بدون اختلال به اینترنت را ایجاد می کنند و این پروژه با تجهیزات ارزان قیمت ساخته شده است و سطح وسیعی را به ویژه مناق محروم و دورافتاده پوشش می دهد.
اگر تلاش های گوگل در اجرای این پروژه به حقیقت بپیوندد بر ماهواره ها برتری خواهد داشت زیرا نیازمند پرتاب پرهزینه موشک ها نخواهد بود اما از سوی دیگر عمر بالن ها کوتاه است و پس از 100 روز نیاز به تعویض آن ها وجود خواهد داشت.


آیا اینترنت روزی واقعا جهانی خواهد شد؟


بسیاری از این پروژه ها عجیب و نشدنی به نظر می آیند، به هر روی، اولین ارتباطات با کمک کابل هایی که در بستر دریا قرار گرفته اند هم در نگاه اول به همین صورت امری دشوار فرض می شد اما به لطف نوآوری های تکنیکی نوعی شبکه جهانی ایجاد شد که همان اینترنت را می سازند.
به احتمال بسیار زیاد در مورد این پروژه های عظیم هم اتفاقات مشابهی رخ خواهد داد، به عنوان مثال، بالن های گوگل تا درجاتی موفق ارزیابی می شوند و بر اساس دانش به دست آمده از این پروژه تلاش ها ادامه می یابند تا در نهایت رویا یا هدف نهایی محقق شود.
به هر حال، وجود پروژه های یادشده نشان دهنده نیاز به تغییر در ماهیت دسترسی به اینترنت برای همگان است، البته چالش بزرگ در این بین تامین هزینه های مالی آنها است.


منبع: ایرنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین