سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در هفته اخیر، نامطلوب ترین کیفیت هوا از ابتدای سال۹۵ تاكنون در تهران تجربه شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پایتخت‌نشینان نامطلوب‌ترین هوای سال۹۵ را تجربه کردند

در هفته اخیر، نامطلوب‌ترین کیفیت هوا از ابتدای سال۹۵ تاكنون در تهران تجربه شد.

بخش اجتماعی تبیان

آلودگی هوا، تهران

ارزیابی هفتگی کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد پایتخت طی هفته گذشته یعنی روزهای ۱۵ تا ۲۱خرداد، ۲روز را در شرایط سالم و ۵روز با وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس سپری کرده است. میانگین ساعتی غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/۲میکرون در تمامی روزهای با شرایط نامطلوب کیفیت هوا، بالاتر از حد استاندارد روزانه گزارش شده است.

مریم نادری مدیر واحد پایش و پیش‌بینی این شركت گفت:‌ در اوایل هفته فعالیت امواج ناپایدار روی همسایه‌های غربی کشور به ویژه عراق منجر به وزش باد شدید و وقوع پدیده گرد ‌و‌غبار در این مناطق شد. وی تصریح كرد: آنگونه كه تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد، شکل‌گیری پدیده گرد و غبار در روی عراق مشخص بوده و توده انبوهی از گرد و غبار همراه با وزش باد شدید غربی به سمت استان‌های واقع در غرب کشور و با غلظت کمتربه سمت دامنه‌های جنوبی البرزمنتقل شده است. همین امر سبب افزایش قابل ملاحظه غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰میکرون شد و به تبع افت کیفیت هوای پایتخت را به دنبال داشت. شایان ذکر است سرعت باد در هفته گذشته (با میانگین سرعت ۷/۴متر بر ثانیه) روند نوسانی داشته و در بیشتر روزها بزرگی آن بین ۴ تا ۱۰متر بر ثانیه با جهت غالب غربی و جنوب غربی متغیر بوده است.

به گفته نادری همچنین از شبانگاه چهارشنبه با گذر موج کم‌دامنه از نوار شمالی و شمال غربی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز تحت تأثیر فعالیت آن قرار گرفته و به تدریج سبب افزایش میزان ناپایداری جوی، میزان ابرناکی، رگبار و وزش باد شدید موقتی در این مناطق شد. همچنین در روز جمعه بعد‌از‌ظهر وزش تندباد لحظه‌ای (سرعت باد ۱۵متر بر ثانیه از سمت شمال غرب) سبب افزایش موقتی غلظت ذرات معلق و کاهش شاخص کیفیت هوا شد. عمق میدان دید نیز در اثر خیزش گرد و خاک و غبار آلودگی در سطح شهر  دستخوش تغییر شد و در برخی ساعات طی هفته مورد مطالعه به ۴ کیلومتر رسید.

اطلاعات غلظت آلاینده‌ها بر اساس داده‌ ایستگاه‌های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه‌گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.منبع: خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین