سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کتاب زندگینامه حمید سبزواری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از سبزوار تا سرزمین رویا

کتاب زندگینامه استاد حمید سبزواری، شاعر صادق و فراموش ناشدنی انقلاب  

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
حمید سبزواری

کتاب ازسبزوار تا سرزمین رویا،شرح حال و زندگی و نقد آثار استاد حمید سبزواری است که در سه بخش زندگی نامه، نقد آثار و نمونه ای از آثار ایشان به نگارش در آمده است.حمید سبزواری از شاعران متعهد و انقلابی کشورمان است که اشعار برخیزید، خمینی ای امام، خجسته باد این پیروزی از آثار این هنرمند استوقتی حمید سبزواری لب به سخن می گشاید بخشی از تاریخ شعر امروز ایران با همه زیر و بم هایش روایت می شود. این چیزی نیست که از عهده هر شاعری بربیاید؛ چراکه سبزواری در بطن و متن هر حادثه ای حضور پررنگی داشته  و از آن شاعران گوشه نشین و خلوت گزین نبوده است.
به همین خاطر فصل اول کتاب «از سبزوار تا سرزمین رویا» که تورقی است بر زندگی و مبازرات و شعرسرایی های سبزواری و به همت فاطمه ابراهیمی شکل گرفته، فصلی رنگارنگ و جذاب است.
شاعر در این فصل، از آشنایی ها و تاثیراتی می گوید که از بزرگانی چون آیت الله محمدتقی شریعتی، دکتر شریعتی و آیت الله سید محمود طالقانی  گرفته است.
از دوران خفقان پیش از انقلاب هم غافل نمی ماند. با این همه، از احساس عمیق عاطفی خود به خانواده اش هم حکایت ها بازگو می کند. فصل دوم کتاب اما به تحلیلی تاریخی ادبی از شعر سبزواری اختصاص دارد و به قلم فریبا فرشادمهر است. در این جا هم اثرات انقلاب بر شعر سبزواری آمده است و هم تاثیری که سروده های او بر جریان شعر انقلاب داشته است.

فصل دوم کتاب بعد از مقدمه ای درباره چیستی شعر انقلاب، به نقد و تحلیل «سرود درد» می پردازد که نخستین دفتر شعر سبزواری است. بعد به سراغ «سرود سپیده» می رود که دفتر بعدی اوست. فرشادمهر سپس با تحلیل «کاروان سپیده »  این فصل را ادامه می دهد.
«یاد یاران»، «گزیده ادبیات معاصر» و «سرودی دیگر» از سروده های دیگر سبزواری هستند که از نگاه ناقدانه فرشادمهر مغفول نمانده اند.
فصل سوم کتاب«از سبزوار تا سرزمین رویا» گزیده ای از شعرهای سبزواری را در برگرفته است که با شعر معروف «خجسته باد این پیروزی» آغاز  می  شود.


منبع : سوره مهر

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین