تبیان، دستیار زندگی
زیبا کلام : به نظر من دو نفر فقط می توانند از جبهه اصولگرایان کسب رای کند ؛ اول : سردار قاسم سلیمانی و دوم : محمود احمدی نژاد البته برخی معتقدند . . .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : آزاده مرنی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زیباکلام: روحانی نیاید، احمدی نژاد بیاید!

زیبا کلام : به نظر من دو نفر فقط می توانند از جبهه اصولگرایان کسب رای کند ؛ اول : سردار قاسم سلیمانی و دوم : محمود احمدی نژاد البته برخی معتقدند . . .

مصاحبه:آزاده مرنی- بخش سیاست تبیان
زیبا کلام در تبیان

زندگی شخصی خوبی دارم و از همسرم فوق العاده راضی هستم و به همان اندازه ایشان از من ناراضی! بنده سه دختر دارم به نام های زینب (سارا) ، هاجر (مریم) و لیلا ؛ که دختر اولم عروس دکتر "احمد توکلی" است. خودم نمی دانم گرایش سیاسی ام چیست!. بی بی سی معتقد است من اصلاح طلبم اما اصلاح طلبان این را قبول ندارند. اگر از اصولگرایان انتقاد نکنم من را اصولگرا می دانند و اگر نقدشان کنم می شوم اصلاح طلب! ...

دکتر صادق زیبا کلام (تحلیلگر و پژوهشگر سیاسی) درباره روند جاری سیاسی کشور نظریات خاصی دارند که برخی می تواند پاسخی به سوالات اذهان عمومی در تبیین و تمییز پاره ای از مسائل سیاسی روز باشد.
- آیا قبل از انتخابات 7 اسفند سال 94 ، تحلیلی داشته اید که بعد از اعلام نتایج عکس آن مشاهده شده باشد؟
اگر در 6 اسفند 1394 فردی از من می پرسید فکر می کنی این 30 نفر "لیست امید" رای بیارند؟ جواب می دادم انگار توی کُره ی ماه زندگی می کنی! ما خودمان را بکُشیم دکتر عارف ، مطهری ، الیاس حضرتی و یکی دو نفر دیگر رای می آورند و وقتی 30 نفر لیست امید انتخاب شدند من شوکه شدم و هنوز احساس می کنم خواب می بینم. البته یک چیزی رو تقریبا مطمئن بودم و آن مسئله آمدن مردم بود یعنی می دانستم که اگر مردم واقعا بیایند ما پیروز می شویم اما اگر بیایند و تصور من این بود که مثل اسفند سال 90 نخواهند آمد.
احساس می کنم باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که نتیجه انتخابات هفتم اسفند حاصل این تئوری بود که "باید به عده ای رای بدهیم تا عده دیگر رای نیاورند." و نباید مغرور شویم چون ما را هم نخواستند و فقط نمی خواستند اصولگرایان رای بیاورند واگرنه اصلاح طلبان را هم در آن حد قبول نداشتند.
- چرا فاصله بین احزاب بالاخص اصلاح طلبان و اصولگرایان در حال افزایش است؟ و آیا این مسئله به نوعی تقابل داخلی محسوب نمی شود؟

من اصرار داشتم آقای عارف برای ریاست مجلس کاندید نشود دلایل زیادی داشتم از جمله این که هدفم این بود که ائتلاف نسبی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان حفظ شود

تقابل را قبول ندارم زیرا هر حزبی آرمان های خودش را در راستای پیشبرد اهداف کشور می داند و فقط دیدگاه ها متفاوت است ؛ یعنی یک حزب معتقد است اگر هزینه ی فعالیت های هسته ای در جهت امور مربوط به آب و آب رسانی صرف شود برای کشور مثمر ثمر می باشد و حزب دیگر فعالیت های هسته ای را ارجح بر امور آب رسانی می داند.
مورد بعدی این که من فکر می کنم اصلاح طلبی مشکل دارد اما نه مشکلی که اصولگرایان مدعی آن هستند. مشکل اصلاح طلبی مفهومی است یعنی اگر ده تا اصلاح طلب را جمع کنیم و از آنها بخواهیم اصلاح طلبی را تعریف کنید مطمئن باشید در این امتحان مردود می شوند. البته فقط اصلاح طلبان نیستند که در چنین امتحانی رد می شوند بلکه اصولگرایان هم تا حدی مشکلی اینچنینی دارند اما در حد خیلی پایین تر از اصلاح طلبان. از نظر من این ها را باید کنار بگذاریم ، رقابت اینچنینی را کنار بگذاریم ، خُرده گیری بر هم را کنار بگذاریم و بگوییم خودمان چه کار برای کشور می توانیم انجام بدهیم و اهدافمان چیست.

زیبا کلام در تبیان

- چگونه شد که رئیس مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان ؛ هر دو از اصولگرایان شدند؟ (با توجه به آرای بالای اصلاح طلبان)
اول باید بگویم که من اصرار داشتم آقای عارف برای ریاست مجلس کاندید نشود دلایل زیادی داشتم از جمله این که هدفم این بود که ائتلاف نسبی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان حفظ شود و از طرفی هم چون پیش بینی می کردم که آقای لاریجایی رای بالایی می آورد زیرا این بهترین گزینه بود چون اگر آقای لاریجانی موافق اصلاح طلبان نباشد یقینا مقابلشان هم نخواهد بود و این به نفع اصلاح طلبان است.

  • صادق زیباکلامگفگتوی اختصاصی تبیان با صادق زیباکلام