تبیان، دستیار زندگی
در تحقیقی معلوم گردید بیماران مبتلا به آسم آلرژیک، در مقایسه با مبتلایان به سایر انواع آسم، کمبود روی داشتند. اکنون سؤال این است که آیا تشدید علائم آسم ممکن است به کمبود روی در بدن مربوط باشد؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هدی بانکی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارتباط کمبود روی با آسم

در تحقیقی معلوم گردید بیماران مبتلا به آسم آلرژیک، در مقایسه با مبتلایان به سایر انواع آسم، کمبود روی داشتند. اکنون سوال این است که آیا تشدید علائم آسم ممکن است به کمبود روی در بدن مربوط باشد؟

هدی بانکی - بخش تغذیه و آشپزی تبیان
آسم

کمبود روی دارید؟ آیا ممکن است آسم شما و کمبود روی خونتان به هم مربوط باشند؟ در تحقیقی که انجام شد معلوم گردید بیماران مبتلا به آسم آلرژیک، در مقایسه با مبتلایان به سایر انواع آسم، کمبود روی داشتند. اکنون سوال این است که آیا تشدید علائم آسم شما ممکن است به کمبود روی در بدنتان مربوط باشد و آیا مصرف مکمل روی می تواند به بهبود علائم آسم کمک کند؟
روی، یک عنصر حیاتی و ضروری است که می توان آن را به صورت مکمل غذایی مصرف کرد و در غذاهای خاصی موجود است و یا به غذاها افزوده می شود. روی برای عملکرد درست سلول ها لازم است و به پروسه های گوناگون در سلول ها کمک می نماید و در سیستم ایمنی هم نقش دارد، مانند ترمیم زخم و رشد و تکامل جنین، کودک و نوجوان. اگر میزان روی بدن طبیعی نباشد، ممکن است ذائقه و چشایی تان تغییر کند.

آسم و روی چه ارتباطی با هم دارند؟

روی، نوعی آنتی اکسیدان است که می تواند ویژگی های آنتی اکسیدانی مربوط به پاتوفیزیولوژی آسم داشته باشد. کمبود روی موجب افزایش تولید ماست سل ها (mast cells)، بازوفیل ها و بی- سل ها می شود که همگی بخشی از سیستم ایمنی و پاتوفیزیولوژی آسم می باشند. تولید زیاد این قسمت از سیستم ایمنی می تواند منجر به بروز علائم آسم شود، مانند: خس خس سینه، احساس فشردگی در قفسه سینه، تنگی نفس و سرفه مزمن.

روی برای عملکرد درست سلول ها لازم است و به پروسه های گوناگون در سلول ها کمک می نماید و در سیستم ایمنی هم نقش دارد، مانند ترمیم زخم و رشد و تکامل جنین، کودک و نوجوان. اگر میزان روی بدن طبیعی نباشد، ممکن است ذائقه و چشایی تان تغییر کند

کمبود روی و آسم

چون در مطالعاتی که روی کودکان مبتلا به آسم انجام شد دیده شد که میزان روی در خون و مویشان کم است، محققان به دنبال پیدا کردن ارتباط بین آسم و روی هستند. اما هیچ مطالعه ای هنوز نشان نداده که کمبود روی موجب بروز علائم آسم می شود یا مکمل روی می تواند علائم آسم را تخفیف دهد. تغییرات سیستم ایمنی که مربوط به کمبود روی است می تواند شما را در معرض سینه پهلو یا سایر انواع عفونت ها قرار دهد.

علائم کمبود روی

* علائم سرماخوردگی
* اسهال
* دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد چشم
* ترمیم زخم ضعیف و عملکرد نامناسب سیستم ایمنی
* راش های پوستی، مخصوصاً دور دهان
* کاهش وزن
* ذائقه غیرعادی
* عدم تمرکز
* اختلالات جنسی
* ضعف رشد در کودکان
از آنجایی که علائم کمبود روی ممکن است چندان خاص و بارز نباشند، تشخیص انواع خفیف آن دشوار است. افرادی که بیماری های خاصی دارند هم ممکن است در معرض کمبود روی باشند:
* بیماری های روده مانند بیماری کرون و کولیت روده
* گیاهخواری
* بارداری
* مصرف الکل
* کم خونی مدیترانه ای
* بچه هایی که صرفاً از شیرمادر تغذیه می کنند
* دیابت
* سرطان

چه غذاهایی حاوی روی هستند؟

یک رژیم غذایی مناسب و متنوع، مقدار روی مورد نیاز بدن را تأمین می کند. معمولاً بخش اعظم روی بدن بیشتر افراد به  واسطه گوشت قرمز و مرغ تأمین می شود.

غذاهای زیر دارای روی هستند:
* گوشت قرمز
* مرغ
* میگو
* ماهی
* لوبیا
* مغزها
* انواع غذاهای دریایی
* محصولات لبنی مانند ماست و پنیر
زینک گلوکونات، زینک سولفات و زینک استات، انواعی از روی هستند که به شکل مکمل های گوناگون در دسترس می باشند. این که قرص های حاوی روی یا سایر خوراکی های حاوی روی، فواید یکسانی دارند و میزان روی شان یکی است یا نه، هنوز واقعاً معلوم نیست و امروزه یکی از بگومگوهای پزشکی برسرهمین موضوع است.

منابع غذایی روی

آیا می توانم روی زیاد مصرف کنم؟

اگر دریافت روی تان زیاد باشد دچار مسمومیت روی شده و ممکن است با علائمی مواجه شوید؛ مانند: قولنج های شکمی، اسهال، سردرد، حالت تهوع، استفراغ و کاهش اشتها
ضمناً، باید مطمئن شوید سایر داروهایی که مصرف می کنید، با روی تداخل نداشته باشند. اگر آنتی بیوتیک کینولون مانند سیپروفلوکساسین را همراه با مکمل روی مصرف کنید، ممکن است هیچ  کدامشان به درستی جذب نشوند. دیورتیک ها مانند کلرتالیدون و هیدروکلروتیازید هم میزان روی را کم می کنند. روی می تواند باعث کاهش جذب پنی سیلامین شود که دارویی است برای درمان آرتریت روماتوئید.
ژل ها و اسپری های بینی محتوی روی سابقاً در بازار برای درمان سرماخوردگی عادی عرضه می شدند، اما سازمان غذا و دارو هشدار داد که این محصولات ممکن است باعث از دست دادن موقت یا طولانی مدت حس بویایی یا نابویایی (anosmia) شوند. برای همین این محصولات از بازار جمع شد.

آیا روی آسم من را بهبود خواهد داد؟

نتایج مطالعات اخیر نباید باعث این شوند که فوراً سراغ مکمل های روی بروید تا علائم آسمتان را بهبود دهید. البته اگر کمبود روی نداشته باشید، دست کم به نفع سلامت عمومی شما و علائم آسمتان است و یک تغذیه متنوع و سالم به شما کمک می کند از کمبود روی پیشگیری نمایید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.