سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امسال برای نخستین بار همه تیم های قطری بازیکنان ایرانی خود را در لیست مازاد قرار دادند.اینک این شائبه به وجود آمده که دلیل این اخراج ها چیست. مسائل فنی یا سیاسی؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پشت پرده خروج ایرانی ها از لیگ قطر

 امسال برای نخستین بار همه تیم های قطری بازیکنان ایرانی خود را در لیست مازاد قرار دادند.اینک این شائبه به وجود آمده که دلیل این اخراج ها چیست. مسائل فنی یا سیاسی؟

بخش ورزشی تبیان
فوتبال

تا یک دهه قبل مامن گاه بازیکنان ایرانی که خواستار کسب درآمد عالی بودند، امارات بهترین جا بود. از علی کریمی تا فرهاد مجیدی و حتی علی دایی. همه ستاره های ایران دست کم برای یک فصل در لیگ امارات بازی کردند و درآمد آنچنانی هم داشتند. حضور پر تعداد ایرانی ها در لیگ امارات باعث افت اکثر بازیکنان ما شده بود اما از آنجایی که ارقام پرداختی چند برابر ایران بود، همه دوست داشتند به آنجا بروند.اما کم کم مسائل سیاسی باعث شد که از تعداد بازیکنان ایرانی کاسته شود. قبل از اینکه آنها نام لیگ خود را تغییر بدهند و یک نام جعلی برایش بگذارند، حاکم دوبی در دستوری مخفیانه به تیم های ورزشی این شیخ نشین متمول، اعلام کرد حق جذب بازیکن ایرانی را ندارند. اگر به حضور ایرانی ها در سال های آخر در لیگ امارات توجه کنید همه آنها در تیم هایی به غیر از  تیم های شهر دوبی بودند. ابوظبی و شارجه شهرهایی بودند که آخرین بازیکنان ایرانی در آنجا مشغول به کار شدند. خلعتبری آخرین بازیکن بود که پس از تغییر نام لیگ امارات با کمک مدیران وقت پرسپولیس به لیگ برتر خودمان بازگشت.

مناسبات سیاسی  ایران و سعودی در یک سال اخیر به بدترین شکل ممکن در آمده است و شاید باز هم حاکمان سیاسی عربستان، از نفوذ ویژه خود بین سران قطری استفاده کردند و خواستار خروج ایرانی ها از لیگ ستارگان این کشور شدند. اتفاقی که شاید به ضرر جیب بازیکن ایرانی تمام شود اما از لحاظ فنی هم کمک شایانی به بازیکنان ما می کند و هم کیفیت لیگ ایران را بالاتر می برد.

پس از این اتفاقات این قطر بود که تبدیل به پاتوق ایرانی ها شد. قراردادهای کلان باز هم بسیاری از بازیکنان ما را به آنجا کشاند. اما از چند ماه قبل زمزمه هایی در رسانه های قطری شکل گرفت مبنی بر اینکه تیم های قطری بازیکنان ایرانی را در لیست خروج قرار دادند. شاید یکی مثل محمد نوری در المسیمیر عملکرد ضعیفی داشت اما جباری و منتظری در الاهلی ستاره بودند و نکونام و اشکان دژاگه هم در العربی حکم نگین را ایفا کردند. اما رسانه های قطری خبر دادند که دیگر این تیم ها بازیکنان ایرانی خود را نمی خواهند. تنها بازیکنی که فعلا خبر خروجش مخابره نشده مرتضی پورعلی گنجی است که در السد یکی از بازیکنان تاثیر گذار به حساب می آید. به غیر از این مدافع مازندرانی دیگر نام هیچ بازیکنی را در لیست سال بعد قطری ها نمی بینید. پیش از این عنوان شده بود که قرار است امید ابراهیمی به الاهلی برود اما گویا نظر قطری ها در مورد جذب این بازیکن ممتاز عوض شده است.
عده ای از کارشناسان ایرانی این خروج ها را مشکوک می دانند و عقیده دارند که هم اینک قطر همان مسیری را می رود که پیش از این امارات به دستور سعودی ها رفته بود.مناسبات سیاسی  ایران و سعودی در یک سال اخیر به بدترین شکل ممکن در آمده است و شاید باز هم حاکمان سیاسی عربستان، از نفوذ ویژه خود بین سران قطری استفاده کردند و خواستار خروج ایرانی ها از لیگ ستارگان این کشور شدند. اتفاقی که شاید به ضرر جیب بازیکن ایرانی تمام شود اما از لحاظ فنی هم کمک شایانی به بازیکنان ما می کند و هم کیفیت لیگ ایران را بالاتر می برد.
 باید منتظر چند ماه آتی نشست و دید آیا قطری ها کلا لیگ ستارگان خود را خالی از بازیکنان ایرانی می کنند و یا اینکه تصمیم شان عوض کردن نسل بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ شان است. اگر امثال امید ابراهیمی و کاوه رضایی به تیم های قطری بروند سناریو دوم محتمل تر به نظر می رسد اما اگر قطری ها قید امثال جباری و دژاگه را زدند و از سوی دیگر کاوه رضایی و همچنین امید ابراهیمی را هم نخواستند باید به مسائل غیر فوتبالی فکر کرد. بدون آنکه توهم توطئه ای در کار باشد.


منبع: وطن امروز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین