تبیان، دستیار زندگی
برای صرفه جویی در اتلاف وقت همیشه باید برنامه ریزی داشت. برنامه ریزی کمک میکند که نه تنها کارها را درست و به موقع انجام دهیم بلکه مسئولیتهای ما چندان با کمبود زمان مواجه نشود و در نهایت ما نتوانیم کارهای مان را درست و به موقع انجام دهیم...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دو روش برای کاهش اتلاف وقت در طول روز

دو روش برای کاهش اتلاف وقت در طول روز

برای صرفه جویی در اتلاف وقت همیشه باید برنامه ریزی داشت. برنامه ریزی کمک می کند که نه تنها کارها را درست و به موقع انجام دهیم بلکه مسئولیتهای ما چندان با کمبود زمان مواجه نشود و در نهایت ما نتوانیم کارهای مان را درست و به موقع انجام دهیم.

یکی از اصلی ترین مشکلات کنکوری ها اتلاف وقت و عدم استفاده صحیح از زمان هست.

اگر این نکات رو به خوبی رعایت کنید بدون شک بازده مطالعاتی شما افزایش پیدا خواهد کرد و ساعت مطالعه شما بهبود خواهد یافت.

1- تخمین ساعت مطالعه هروز پیش از شروع مطالعه :

قبل از اینکه مطالعه خود را شروع کنید یک پیش بینی و تخمین از ساعت مطالعه خود بزنید. این مورد را باتوجه به برنامه و حجم کاری خود در نظر بگیرید.  مثلا امروز میخواهم 6 ساعت درس بخونم و این رو در جایی حتما یادداشت کنید.

مهم ترین فایده این کار اینست که شما قبل از مطالعه برای خود هدفی تعیین کرده اید و در طول مطالعه تلاش میکنید تا به ان برسید! و اگر به هدف خود برسید احساس رضایت و خشنودی خواهید داشت.

2- تخمین ساعت مطالعه برای هر درس:

علاوه بر مشخص کردن ساعت مطالعه برای هر روز میتوانید برای تک تک درسهایی که مطالعه میکنید وقتی مشخص درنظر بگیرید!
میتوانید وقت مشخصی در نظر بگیرید مثلا بگویید میخواهم یک ونیم ساعت فقط شیمی بخوانم و یا میتوانید یک مبحث را مشخص کرده و مطالعه کنید!
فایده مهم این کار برای داوطلبانی است که هنگام مطالعه درسی مدام درگیر افکار مزاحم شده و نمیتوانند به خوبی تمرکز کنند!
وقتی پیش از مطالعه درسی برای خود زمان مشخص میکنید ذهن شما این فرمان را میگیرد که باید فقط روی همان موضوع تمرکز کند و بدین صورت تمرکز و کیفیت مطالعه شما افزایش چشمگیر خواهد داشت.

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان

تهیه: مرجان سلیمانیان تنظیم: نیلوفر یاقوتی