سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اگر پیام رسانی از سرویس های ابری آمازون، گوگل یا مایکروسافت استفاده کند که البته بسیار هم بین پیام رسان ها رایج است عملاً انتقال سرورها به داخل کشور چندان معنایی ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا سرورهای تلگرام به ایران می آید؟  

اگر پیام رسانی از سرویس های ابری آمازون، گوگل یا مایکروسافت استفاده کند که البته بسیار هم بین پیام رسان ها رایج است عملاً انتقال سرورها به داخل کشور چندان معنایی ندارد.  

بخش ارتباطات تبیان

تلگرام

 اخیراً شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای در زمینه الزام سرویس های پیام رسان فعال در کشور برای ذخیره سازی اطلاعات در کشور و در واقع انتقال سرورهایشان به داخل کشور داشته است و قاعدتاً منظور از این سرویس های پیام رسان محبوب چیزی جز پیام رسان تلگرام نیست. اما آیا تلگرام با توجه به چنین مصوبه ای سرورهایش را به داخل کشور خواهد آورد؟

 قاعدتاً پاسخ این سوال را کسی جز مدیران این پیام رسان نمی توانند بدهند. آنها با توجه به سیاست ها و منافع خود ممکن است تغییری در مکان سرورها و زیرساخت خود ندهند و یا با توجه به منافع محتمل همه یا بخشی از سرورهای خود را به ایران منتقل کنند. اما چنین مصوبه ای و تاثیرات احتمالی آنرا می توان از دیدگاه های مختلف ارزیابی کرد. 

١.مصوبه ای برای فعالها!

اگرچه مصوبات شورای عالی فضای مجازی با توجه به جایگاه این شورا می تواند به نوعی قانون تلقی شود اما مبانی این مصوبه جای ابهام دارد،

 آیا می توان سایت، نرم افزار یا سرویسی را صرفاً بر مبنای فعال بودن در کشور ملزم به کاری کرد؟ مثلا می توان از فردا برای سرویس ایمیل جیمیل یا یاهو، یا دانشنامه ویکی پدیا یا جستجوگر گوگل که همگی سرویس های محبوب بین ایرانی ها و البته فعال و در دسترس در کشور هستند انتظار مصوبه ای مشابه داشت؟ اصولا معیار فعال بودن چیست؟

قاعدتاً سرویسی که در اینترنت فعال نیست که جای بحث ندارد اما قابل تصور است که منظور از فعال همان محبوب است وگرنه باید انتظار داشت که مثلا پس از یکسال ایرانی ها به هیچ سرویس پیام رسان قدیمی یا جدیدی که امروز فعال هستند یا در آینده فعال خواهند شد دسترسی نخواهند داشت حتی اگر قرار باشد برای ارتباط با افرادی در خارج از کشور باشد. 

٢.تصمیم به افق چین!

حقیقت این است که مسئولین فضای ارتباطی کشور نگاهی حسرت بار به کشور چین دارند. چین جستجوگر وب، پیام رسان ها و سرویس های متعدد برخط بومی خاص خود دارد و حتی شرکت های چندملیتی نیز گاهی مجبور به تبعیت از قوانین سختگیرانه این کشور می شوند.

اما آنچه که باید در نظر داشت شرایط متفاوت چین و ایران است. چین کشوری با بازار و اقتصادی پویا و بسیار بزرگ و ارتباط مالی بسیار گسترده با غرب است که جاذبه بسیار بالایی برای تمام شرکت های دنیا دارد.

جمعیت و نیروی کار بالا و اقتصاد پویای چین بازار و شرایط خوبی را برای شرکت های بومی و فعال در این کشور نیز بوجود آورده است. حتی با ساده باورانه ترین نگاه هم نمی توان قیاسی برابر بین بازار ایران و چین داشت. 

٣. آیا انتقال سرورها به داخل کشور ممکن است؟

آیا اصولاً تلگرام یا هر سرویس پیام رسانی می تواند سرورهای خود را به کشور منتقل کند؟ جواب این سوال به سیاست ها، معماری، ویژگی های زیرساخت و سرمایه گذاری این سرویس ها مرتبط است. بطور مثال اگر پیام رسانی از سرویس های ابری آمازون، گوگل یا مایکروسافت استفاده کند که البته بسیار هم بین پیام رسان ها رایج است عملاً انتقال سرورها به داخل کشور چندان معنایی ندارد. همچنین ممکن است سرورها یا نرم افزارها دارای ویژگی ها یا لایسنس های باشند که براحتی نتوان آنرا به داخل کشور آورد و یا اگر شرکتی چندین میلیون دلار برای ساخت دیتاسنتر و ایجاد زیرساخت خود هزینه کرده باشد ممکن است انتقال سرورهایش به کشور دیگری توجیه اقتصادی نداشته باشد.

اخیراً شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای در زمینه الزام سرویس های پیام رسان فعال در کشور برای ذخیره سازی اطلاعات در کشور و در واقع انتقال سرورهایشان به داخل کشور داشته است و قاعدتاً منظور از این سرویس های پیام رسان محبوب چیزی جز پیام رسان تلگرام نیست. اما آیا تلگرام با توجه به چنین مصوبه ای سرورهایش را به داخل کشور خواهد آورد؟

 همچنین مواردی مثل تمایل به حمایت یا شرایط قانونی و فعالیت در یک کشور خاص، نزدیکی به تیم فنی نیز می تواند در انتخاب محل سرورها و نگهداری اطلاعات تاثیر داشته باشد. در عین حال باید پاسخی یافت برای کاربران دیگر این سرویس ها که اصولا در کشور دیگری هستند آیا اطلاعات آنها نیز در ایران ذخیره خواهد شد؟ و یا آیا از لحاظ نرم افزاری برای پیام رسان مقدور است که اطلاعات کاربران کشورهای مختلف را به تفکیک در دیتاسنترهای مختلفی نگه دارد؟ با توجه به شرایط و سوالات مطرح شده به زبان ساده می توان گفت موضوع فقط انتقال چند سرور نیست هرچند می توان متصور بود که پیام رسان ها بتوانند بخشی از اطلاعات کاربران از جمله فایل های تصویری یا چندرسانه ای که توسط کاربران به اشتراک گذاشته می شوند را در سرورهای داخل کشور میزبانی کنند یا شبکه های دسترسی محتوا CDN برای دسترسی سریع تر کاربران به این فایل ها در داخل کشور ایجاد کنند. 

٤.دولت به دنبال چیست؟

مزایای زیادی برای حضور سرورها و ذخیره سازی اطلاعات پیام رسان ها در ایران وجود دارد. وجود سرورها در ایران عملاً به معنای تابعیت کامل پیام رسان از قوانین ایران و نهادهای نظارتی، قضایی و انتظامی است.

در چنین شرایطی عملاً مفهومی به نام رمزگذاری داده ها و پیام ها بی معنا می شود و توان نظارتی بالایی برای فعالیت کاربران در این پیام رسان ها برای نهادهای فعال در کشور بوجود می آید هرچند ممکن است در عمل از چنین توانی استفاده نشود. جاذبه مهم و دیگر انتقال سرورهای پیام رسان ها بخصوص پیام رسان تلگرام کاهش پهنای باند مصرفی بین الملل است. مسئله ای که بارها در صحبتهای گذشته مسئولین و برخی منتقدان این سرویسها اشاره شده است.

 با توجه به محبوبیت بالای سرویسی مانند تلگرام در ایران انتقال سرورها به معنای کاهش قابل ملاحظه و چندین میلیون دلاری در پهنای باند خریداری شده توسط شرکت زیرساخت است. هرچند بعید است که کاربران بطور مستقیم و کامل از این صرفه جویی چندین میلیونی بهره ببرند.


منبع: ایتنا

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین