سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
زندگینامه داستانی رئیسعلی دلواری به چاپ هفتم رسید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رئیسعلی دلواری در تاجِ سرِکرانه 

کتاب «تاج  سر کرانه» نوشته محمد ولی زاده شامل زندگینامه داستانی رئیسعلی دلواری، به چاپ هفتم رسید.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کتاب تاج سرکرانه

کتاب «تاج سر کرانه» نوشته محمد ولی زاده شامل زندگینامه داستانی رئیسعلی دلواری که در نخستین دوره جایزه ملی کتاب خلیج فارس به عنوان کتاب برتر معرفی شده است، به تازگی به چاپ هفتم رسیده است.

این کتاب برای اولین بار در اردیبهشت ۸۸ به چاپ رسید و پس از آن، نوبت های بعدی چاپش به ترتیب در مرداد ۸۸، اردیبهشت ۹۰، آبان ۹۰ و اسفند ۹۰ هستند. چاپ ششم این کتاب نیز اسفندماه سال ۹۲ به بازار نشر عرضه شد.

رئیسعلی دلواری (۱۲۶۱ ۱۲۹۴ هجری شمسی) از رهبران قیام تنگستان در مقابل نیروهای اشغالگر انگلیسی بود که در نبرد با استعمارگران هدف گلوله قرار گرفته و روز ۱۱ شهریور به شهادت رسید و پیکرش در جوار حرم حضرت علی (ع) به خاک سپرده شد.

از محمد ولی زاده نویسنده این کتاب، پیش از این، کتاب های «روزنمای ادبیات ایران»، «آوازهای چاپ اول»، «حتای مرگ»، «اصلا به فکر غیبت پروانه ها مباش»، «چه میهمان بی دردسری هستند مردگان»، «عیار نقد در آینه» و «مرا تلنگر یادت بس» به چاپ رسیده اند.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم: «خان ها و کدخداهای آبادی های کوچک و بزرگ به دلوار می آمدند و اعلام آمادگی می کردند تا زیر پرچم رئیس علی برای اسلام و وطن جان فشانی کنند. در یکی از همین روزها «میرزا ابراهیم صدیق» که از روشنفکران مبارز و اهل دشتی بود و انشاء خوبی داشت، به همراه جمعی به ملاقات رئیس علی آمدند. آن ها پس از سه روز توقف اجازه مرخصی خواستند که رئیس علی گفت:

_ مختارین، می خواین به امور زندگی تون برسین مانعی نداره، اما میرزا ابراهیم باید پیش مو بمونه. زیرا نامه هایی باید به اشخاص بنویسُم که نوشتن اونا در توان میرزا ابراهیم ِ. جهاد میرزا ابراهیم با قلمشِ. ان شاء الله که خدا بپذیره.

رئیس علی با استفاده از قدرت قلم توانای صدیق، علاوه بر ملاقات های حضوری، روز به روز مردم را از خواب غفلت بیدار می کرد و روحیه سلحشوری و انقلابی را بر می انگیخت.

انگلیسی ها که از طریق خائنان و متحدان محلی به اخبار دست می یافتند، ناامید و درمانده روز به روز می دیدند که قدرت رئیس علی بیشتر می شود و آن ها به شدت در محاطره تبلیغاتی قرار گرفته اند. آن ها که فکر می کردند رئیس علی برای به دست آوردن پول و ثروت این کارها را انجام می دهد، به فکر چاره افتادند و از راه دیگری به نبرد با رئیس علی برخاستند.»

چاپ هفتم این کتاب با ۱۱۲ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۰۰ هزار ریال منتشر شده است.


منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین