سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آغاز به کار رویداد «هنر ناگهانی»/ چگونه مچ لحظه ها را بگیریم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز به کار رویداد «هنر ناگهانی»

 
title

عصر روز دوشنبه۱۷ خرداد ماه در محل موزه هنرهای معاصر از رویداد «هنر ناگهانی» رونمایی شد تا در ادامه این رویداد سفرهای خود به ۷ شهر ایران را آغاز کند.

عصر روز دوشنبه به مدت ۴ ساعت موزه هنرهای معاصر تهران شاهد برپایی رویداد «هنر ناگهانی» بود که به دبیری مهدی نادری برگزار می شد. اصل این رویداد که قرار است در هفت شهر شیراز، تبریز، مشهد، اهواز، رشت، اصفهان و یزد هر کدام به مدت سه روز برگزار شود در تهران اجرایی یک روزه را پشت سر گذاشت.

در ابتدای این رویداد پرفورمنسی توسط حمید افشار و گروهش در دالان موزه هنرهای معاصر اجرا شد سپس شاگردان نادر مشایخی بخشی از ارکستر فلوتشان را اجرا کردند که این اجرا در بخش های دیگری از برنامه مجدد تکمیل شد.

کنار حوض پایین دالان موزه هنرهای معاصر رویداد شنیداری دیگری توسط مهدی بهبودی و محمد آزرم اجرا شد. در این بخش از رویداد صداهای بلند و گاه حتی آزاردهنده ای پخش می شد و محمد آزرم بر اساس جملاتی که پیش از این توسط مخاطبین روی تکه کاغذهایی به صورت بداهه نوشته شده بود در لحظه شعری را خلق کرد که البته آن شعر بعد از تولد برای همه حضار خوانده نشد و تنها می شد با ایستادن پشت لب تاپی که آزرم مشغول تایپ اثر با آن بود در جریان این بخش قرار گرفت.

این رویدادها در حالی اجرا شد که آثاری از نادر داوودی، سیف الله صمدیان، جمشید بایرامی، رضا جلالی، شهرام سیف و اثری توسط محمد تقی جلیلی با عنوان «نجات اثر» روی دیوار موزه نیز نصب شده بود.

تا اینجای برنامه اتفاقات آنطور که مهدی نادری در نشست مطبوعاتی عنوان کرده بود که در این رویداد هیچ چیز از پیش تعیین نمی شود. هیچ چیزی وجود ندارد و ناگهان چیزی خلق می شود و خلاقیت آنی تبدیل به اثر هنری می شود و مخاطب شاهد و درگیر این خلق است، روی نداد به جز بخش خلق شعر.

هر چند باز نادری در همان نشست تاکید کرده بود اصل اتفاقی که می خواهد روی دهد در شهرهای دیگر رخ خواهد داد و در تهران تنها یک نمای کلی از این رویداد را شاهد هستیم.

اما شاید تنها بخشی که واقعا در آن رویدادی ناگهانی در حال رخ دادن بود توسط کامبیز درمبخش، کاریکاتوریست پیشکسوت اتفاق افتاد. او پشت میز ساده ای نشسته بود و سه ماژیک در اختیار داشت. هر کدام از مخاطبین روی کاغذهای بزرگی خطوطی را می کشیدند و این هنرمند با تکمیل بداهه این خطوط اثری خلق می کرد و با امضای خودش به مخاطب هدیه می داد.

در بخشی از اجرای این هنرنمایی درمبخش از چاپ کتابی خبر داد که حدود ۳۰۰ تصویر از بستنی گرفته تا صندلی و چتر و .... را با توجه به حروف انگلیسی ساده سازی کرده است. این کتاب که بیشتر مناسب حال یاد دادن نقاشی به کودکان و نوجوانان است توجه بسیاری از مخاطبین را به خود جلب کرد.

درمبخش که تک تک تصاویر را به مخاطبین توضیح می داد درباره زمان چاپ این کتاب به خبرنگار مهر گفت: در ایران نمی شود اساسا درباره چاپ یک کتاب صحبت کرد چرا که با مشکلات فراوانی رو به رو هستیم. باید ناشری پیدا کنی و او را متقاعد کنی که چاپ این کتاب به سود می رسد. البته اگر در ایران امکان چاپ کتاب نباشد چون این اثر ساده سازی تصاویر انگلیسی و بین المللی است در خارج از کشور آن را چاپ خواهم کرد.

وی درباره اینکه آیا امکان ساده سازی تصاویر با حروف فارسی نبود نیز گفت: اینها یک جور کالیگرافی است. با زبان فارسی خیلی امتحان کردم اما بسیار دشوار می شد به این ساده سازی رسید.

در بخش بعدی این رویداد آثار فیلم کوتاه و ویدئو آرت های ۴ هنرمند نیز نمایش داده شد که مهمترین آنها دو فیلم «ایستگاه آخر» و اثر دیگری ساخته سیف الله صمدیان بود.

صمدیان در حاشیه این برنامه درباره ناگهانی ساخته شدن این دو فیلم  گفت: معمولا کسی عادت ندارد برای ساخت فیلم مستند یا ویدئو آرت و... بدون تحقیق یا ایده ای شروع به کار کند اما در «ایستگاه آخر» که سال ۷۶ ساخته شد در روزی که بیشترین حجم برف از آسمان می بارید شما زنی را در ایستگاه اتوبوس ولنجک می بینید که منتظر رسیدن اتوبوس است. در این فیلم می بینید که چطور ناغافل من این زن را دیدم و این فیلم ساخته شد.

وی ادامه داد: فیلم بعدی درباره هم سویی و همراهی دو هواپیمای مسافربری در لا به لای ابرها است که من ناگهان آن را دیدم و با شگفتی فیلمبرداری کردم و بعد موسیقی فردین خلعتبری هم بر زیبایی این صحنه افزود.

این هنرمند که سال هاست بدون ایده و ذهنیت قبلی عکاسی و فیلمسازی را تجربه می کند درباره خلق هنر به شکل ناگهانی گفت: آنهایی که به جای نگاه کردن حواسشان به دیدن است اکثرا ناگهانی کار هستند. البته این ناگهانی را باید با گذشته هنرمند و اصلا گذشته هنر جمع بزنید. البته هر اصطلاحی زمان می برد تا جا بیفتد حتی درباره مینیمالیسم نیز هنوز کسی نمی دادند آن اندازه مینیمال چقدر است. به نظرم درباره این واژه و رویداد در ابتدا اختلاف نظرهایی وجود دارد ولی اگر به عمق معنی آن راه پیدا کنیم به نظرم می شود به موفقیت هایی درباره اش رسید.

به نظر این هنرمند همه ما در لحظات خلق االساعه ای زندگی می کنیم و اگر بتوانیم مچ هر لحظه حساس را بگیریم و اثری خلق کنیم آن وقت توانسته ایم ناگهانی کار باشیم.

در انتهای این رویداد نیز که با استقبال مخاطبین همراه بود اثر شنیداری دیگری توسط شاگردان نادر مشایخی اجرا شد تا موزه هنرهای معاصر در بخشی از لابی و دالان خود روز پر سر و صدایی را پشت سر بگذارد.

 در استیتمنت این نمایش یک روزه نیز آمده بود: «آنجا که فریدریش ویلهلم نیچه گفت: همچون هنرمندان باشید که هر روز، خود را از ‏نو می آغازند، بی شک به درک اهمیت «آن» از سوی هنرمندان اشاره کرده و امروز «ناگه، آن» اشاره به قدرت جادویی و خالقانه  یک هنرمند برای انقیاد زمین و زمان و ‏تسلط بر هستی برساخته و مخلقوش است.

هنرمندانی که در این رویداد دعوت شده اند همچون ضرورت نفس کشیدن در هر «آن» ‏به خلق و ساخت و تأثیر بر جهان اطراف خود هستند، گاه برای امروز و همین حالا و ‏گاه، برای آینده ها و نیامده ها، این هنرمندان تنها کوشندگان راه پر سنگلاخ خلق در ‏دنیای ما نیستند، تاریخ کهن و معاصر از خیام تا بامداد و از هدایت تا کیارستمی و ‏همگی جزو مهمترین هنرمندان دوران خود هستند که بر روح زمانه تأثیر مهمی گذاشته ‏اند.

‏«هنرمند ناگهانی» تنها توصیفی است که می توان درباره هنرمندان رویداد به کار برد. آن ها که همچون شطرنج بازان همیشه در اندیشه اند و برخلاف فیلسوفان نه به پرسش ‏و انکار از زمین و زمان که دست به کار ساخت جهانی هستند درون این دنیای پر تضاد ‏و پرسش و هر روز را از نو می آغازند.»‏

باید منتظر ماند و دید اجرای این اثر در شهرهای مختلف که به شیوه ای متفاوت صورت می گیرد چه بازتابی خواهد داشت و چقدر به اصل مفهوم «رویداد ناگهانی» نزدیک خواهد بود چرا که به گفته مهدی نادری دبیر این رویداد در شهرهای مختلف قرار است این رویداد در اماکن مختلفی در شهر و به شکل ناگهانی رخ بدهد و هیچ چیز این رویداد قابل پیش بینی نیست و تمام مجوزها به طور کلی از مراکز مختلف گرفته شده است.

وی پیشتر گفته بود: هدف ما استفاده حداکثری از توانایی های موجود در اماکنی است که ناگهان با آنها برخورد خواهیم کرد.


خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین