سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تحریم های ظالمانه به تدریج در حال برداشته شدن است و اقتصاد ما می تواند از ظرفیت های اقتصاد بین الملل استفاده کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحلیل وزیر اقتصاد از چشم انداز های سال ۹۵

تحریم  های ظالمانه به تدریج در حال برداشته شدن است و اقتصاد ما می تواند از ظرفیت های اقتصاد بین الملل استفاده کند.
بخش اقتصاد تبیان
چشم انداز اقتصاد ایران

 
علی طیب نیا در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل بانک ملی اظهار داشت: زمانی که آقای همتی این مسئولیت را برعهده گرفت بانک ملی با چالش های جدی مواجه بود و خوشبختانه ایشان موفق شد بخشی از مشکلات بانک ملی را با همکاری مجموعه بانک حل و فصل کند،هرچند که بانک ملی و نظام بانکی با شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد.
 
وی افزود: خوشحالم که مسئولیت بانک ملی به یکی از اعضای بانک که 28 سال از عمرش را صرف خدمت به مردم در بانک ملی کرده است داده می شود. در این 28 سال تلاش آقای حسین زاده در رده های مختلف از کارمند باجه تا مدیریت در سطح استان و در نهایت عضویت هیأت مدیره و مدیرعاملی بانک را سپری کرده است.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از سیاست های ما در انتخاب افراد آشنا بودن به مسائل بانکی، پاک دستی فرد و انتخاب از خود خانواده بانک است، گفت: ما این تجربه را در بانک سپه داشتیم که تجربه بسیار موفقی بود و تصمیم داریم این اقدام را در سایر بانک ها انجام دهیم چرا که انتخاب افراد خارج از سیستم بانکی تجربه موفقی نبوده است.
 
طیب نیا با بیان اینکه سال 94 اقتصاد ایران با دو تکانه مواجه بود، تصریح کرد: تکانه اول که از چند سال پیش رخ داده بود تحریم های ظالمانه بود که در سال 94 هم ادامه داشت و تکانه دوم کاهش شدید قیمت نفت بود.
 
وی ادامه داد: در 6 ماه اول سال93 متوسط فروش نفت در هر بشکه 105 دلار بود اما در سال 94 در برخی مواقع به 20 دلار هم نزدیک شد. این دو تکانه که از جنس تکانه های جانب عرضه اقتصاد است، اقتصاد ایران را با چالش مواجه کرد.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه تجربه سال های گذشته به خوبی نشان می دهد هرگاه قیمت نفت کاهش می یابد، تورم افزایش و رکود به وجود می آید،گفت: اقتصادی که سال ها از مشکلات ساختاری رنج می برد تحریم و کاهش بهای نفت مزیت بر علت شد و این دو تکانه می توانست موجب تجدید رکود و افزایش تورم شود چرا که برخی کشورها از جمله روسیه با چنین مشکلی مواجه شدند.
 
طیب نیا اضافه کرد: خوشبختانه توانستیم سال بسیار سخت 94 را با کمترین آسیب و هزینه پشت سر بگذاریم و روند نزولی تورم به طور مستمر ادامه یافت که این روند مستمر، پیوسته و تدریجی کاهش تورم در طول 40 سال گذشته سابقه نداشته است.
 
وی با بیان اینکه تورم در خرداد و یا حداکثر تیرماه تک رقمی می شود، افزود: از دوران دهه پنجاه تاکنون تنها در سال 64 به تورم تک رقمی رسیدیم که آن هم پایدار نبود و سال بعد آن با تورم بسیار بالاتری جایگزین شد.
 
وزیر اقتصاد با تأکید براینکه کاهش نرخ تورم در شرایط تحریم محقق شد، گفت: اقتصاد ایران که با رشد منفی 6.8 درصد در سال 91 مواجه شد، در سال 93 به مثبت 3 درصد رسید اما به دلیل کاهش بهای نفت و تحریم ها مجدداً فرایند رونق با محدودیت مواجه شد اما نتوانست رشد اقتصادی را منفی کند.
 
به گفته طیب نیا، تجربه 50 سال گذشته نشان می دهد که هرگاه دچار تکانه نفتی شدیم هم رکود به وجود آمد و هم تورم افزایش یافت اما در سال 94 فقط روند رشد اقتصادی را کند کرد و رشد تولید ناخالص داخلی از 3 درصد به یک درصد کاهش یافت.
 
وی با بیان اینکه امسال در شرایط ویژه ای هستیم، گفت: تحریم های ظالمانه به تدریج در حال برداشته شدن است و اقتصاد ما می تواند از ظرفیت های اقتصاد بین الملل استفاده کند. برای بهبود زندگی مردم شریف ایران باید رشد اقتصادی را افزایش دهیم و اگر امسال بتوانیم رشد 5 درصد را محقق کنیم می توانیم به تحقق رشد 8 درصدی مورد نظر در طول برنامه ششم توسعه دست یابیم.
 
وزیر اقتصاد با بیان اینکه با تجربه اندوزی از تجربه دوران تحریم سیاست های اقتصاد مقاومتی تنظیم و تدوین شده است، گفت: تحریم ها مشکلات اقتصادی را به ما شناساند و دریافتیم که نفتی بودن و دولتی بودن مهم ترین چالش های اقتصاد ایران است.
 
طیب نیا با اشاره به نوسان های شدید رشد اقتصادی در طول 30 سال گذشته تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به دنبال رشد پایدار و دانش بنیان است. رشد دانش بنیان رشدی است که بیشترین تأثیر را بر اقتصاد کشور می گذارد.
 
وی با بیان اینکه هنوز به وضعیت تولید در قبل از تحریم ها نرسیده ایم، افزود: درآمد ملی در دوران تحریم 20 درصد کاهش یافته و باید کاری کرد که در گام اول بتوانیم به ظرفیت قبل از دوران برگردیم و در گام بعدی زمینه برای رشد مستمر اقتصادی و دانش بنیان فراهم شود.
 
وزیر اقتصاد تنگنای اعتباری و بدهی دولت را دو چالش عمده بر سر راه خروج از رکود عنوان کرد و گفت: بدهی دولت حدود 540 هزار میلیارد تومان است که از گذشته به ما به ارث رسیده است. این میزان بدهی را دولت به طور دقیق محاسبه کرده که مجموع بدهی دولت تا پایان سال 93 را شامل می شود.
 
طیب نیا ادامه داد: این را هم باید در نظر داشت که هر سال بدهی دولت به بانک ها معادل نرخ سود افزایش می یابد و بنابراین اگر دولت تنها بخواهد سود بدهی را پرداخت کند باید 5 تا 6 برابر کل بودجه را به این امر اختصاص دهد.
 
وی با بیان اینکه دولت قادر به پرداخت همه بدهی در کوتاه مدت نیست، افزود: دولت نه می تواند و نه به دنبال آن است که این بدهی را در کوتاه مدت پرداخت کند بلکه به دنبال ساماندهی آن است. حجم بدهی دولت در حال حاضر به رقم ترسناکی نرسیده اما آنچه شرایط را سخت می کند نابسامان بودن آن است.
 
وزیر اقتصاد ادامه داد: به همین دلیل مقرر شد دولت معادل بدهی اوراق بهادار منتشر کند و به این روش بدهی دولت ساماندهی شود.
 
طیب نیا اقدام دیگر دولت را در قالب دو پیشنهاد تبصره بودجه برای کاهش بدهی دولت عنوان کرد و گفت: متأسفانه این دو تبصره در مجلس حذف شد و در واقع دو اقدام اصلاحی دولت مورد توجه قرار نگرفت.
 
وی با اشاره به تنگنای اعتباری بانک ها افزود: نرخ سود 22 درصد تسهیلات در برابر نرخ تورم 10 درصد به هیچ وجه قابل قبول نیست چرا که هیچ فعالیت اقتصادی به این میزان بازدهی ندارد و قطعاً باید در نرخ سود بانکی تجدیدنظر شود.
 
وزیر اقتصاد مشکل دیگر را انحراف نقدینگی عنوان کرد و اظهار داشت: بحث قابل ملاحظه ای که در این زمینه وجود دارد این است که تسهیلات پرداختی در فعالیت های تولیدی به کار گرفته نمی شود که یکی از موانع ایجاد رونق اقتصادی به شمار می رود.
 
طیب نیا با بیان اینکه برنامه های مفصلی برای رفع تنگنای اعتباری بانک ها در نظر گرفته شده است، افزود: کمبود سرمایه و مطالبات غیر جاری دو چالش جدی است که شرایط را برای عملکرد بانک ها سخت می کند. مهم ترین اقدام در این زمینه افزایش سرمایه بانک ها است و به همین دلیل دولت مجدداً لایحه ای را به مجلس برای افزایش سرمایه بانک ها خواهد داد که در صورت تصویب سرمایه بانک ها به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.
 
وی فروش اموال مازاد بانک ها را از دیگر برنامه های دولت برای افزایش سرمایه بانک ها عنوان کرد و ادامه داد: بنده در جریان مشکلات فروش اموال هستم اما بازار مسکن به تدریج در حال خروج از رکود است و انتظار دارم بانک ها امسال حجم قابل توجهی از اموال مازاد خود را به فروش برسانند.
 
وزیر اقتصاد گفت: انتظار دیگر ما از بانک ها به ویژه بانک ملی کاهش مطالبات غیر جاری است که خوشبختانه اقدامات بانک ملی تاکنون مثمرثمر بوده و موجب کاهش معوقات شده است.
 
طیب نیا با تأکید براینکه قطعاً امسال به رشد 5 درصد خواهیم رسید، افزود: با توجه به افزایش تولید نفت رشد اقتصادی به 5 درصد می رسد اما رشدی که از محل افزایش فروش نفت باشد فراگیر نیست و مردم آن را لمس نخواهند کرد.
 
وی اضافه کرد: برای رشد فراگیر اقتصاد باید بنگاه های کوچک و متوسط از رکود خارج شوند و به همین دلیل یکی از اولویت های دولت در سال 95 که براساس نظر مقام معظم رهبری هم هست، حمایت ویژه از بنگاه های کوچک و متوسط است.
 
وزیر اقتصاد یکی دیگر از برنامه های دولت در سال جاری را تحریک تقاضا عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه کالاهای تولید شده نیازمند بازار مصرف هستند تحریک تقاضا یکی از برنامه های دولت در سال جاری است.
 
طیب نیا در پایان با اشاره به استعفای رئیس کل بیمه مرکزی (محمدابراهیم امین) گفت: آقای امین یک سال پیش استعفای خود را به من داد اما به دلیل اینکه جایگزین مناسبی برای این سمت نداشتم استعفا را قبول نکردم اما این بار استعفا به من ارائه نشد و متن آن در رسانه ها منتشر شد.
 
وی ادامه داد: با توجه به رسانه ای شدن استعفا بنده ناچار به پذیرش آن شدم. خوشبختانه آقای همتی 13 سال در بیمه مرکزی سابقه فعالیت داشته و امیدوارم همانند تحولاتی که در بانک ملی انجام داد در بیمه مرکزی هم موفق باشد.
 


منبع: فرهنگ نیوز

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین