سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
ماجرای نوزاد چهارماهه ای به نام رویا که 19 اردیبهشت امسال به دلیل مسمومیت با مواد مخدر و همچنین سوء تغذیه، با بدنی زخمی به مرکز درمانی لقمان حکیم منتقل و 14 خردادماه فوت شد، ماجرای سرپرستی بیماران مجهول الهویه را دوباره تکرار کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مرگ یک نوزاد و یک ماجرای تکراری

ماجرای نوزاد چهارماهه ای به نام " رویا" که 19 اردیبهشت امسال به دلیل مسمومیت با مواد مخدر و همچنین سوء تغذیه، با بدنی زخمی به مرکز درمانی لقمان حکیم منتقل و 14 خردادماه فوت شد، ماجرای سرپرستی بیماران مجهول الهویه را دوباره تکرار کرد.

بخش اجتماعی تبیان
نوزاد و تیغ جراحی

این نوزاد به گفته مسئولان بیمارستان لقمان حکیم توسط خانواده اش به شیرخوارگاه زعیم برده و همانجا رها شده  و با نشانه های مسمومیت به این مرکز درمانی منتقل می شود. در طول این مدت نیز مراقبت و پیگیری درمانی او توسط اعضای جمعیت امدادی - دانشجویی امام علی (ع) انجام می شود. این حادثه تلخ که مشابه آن دو سال پیش برای نوزادی به نام عرشیا رخ داده بود، دوباره مساله سرپرستی بیماران مجهول الهویه و بی خانمانی که به بیمارستان ها منتقل می  شوند را مطرح کرد. در همین راستا، با دکتر نادر حقی، مدیر مرکز درمانی لقمان حکیم در خصوص مسئولیت و نحوه سرپرستی این بیماران گفت وگو کردیم که در پی می خوانید:

 نادر حقی  در خصوص نحوه سرپرستی و مسئولیت رسیدگی به این بیماران گفت: بیشتر بیماران مجهول الهویه وضعیت جسمانی مناسبی ندارند و با سطح هوشیاری پایین به این بیمارستان منتقل می شوند، حتی ممکن است اطلاعاتی نیز با خود همراه نداشته باشند. ارائه خدمات به این بیماران طبق دستورالعمل وزارت بهداشت، انجام می شود.

وی افزود: اگر بیمار حال نامساعد و نیاز به جراحی داشته باشد، همه اقدامات درمانی لازم برای انجام می شود. ما معمولا راهی برای دسترسی به اطلاعات آنها نداریم، کسانی که خانواده یا آشنایی دارند، پیگیری های لازم را از طریق مراجع قضایی انجام می دهند. ما هم حضور یک بیمار مجهول الهویه در بیمارستان را به مقامات اعلام می کنیم.

طبق قانون وزارت بهداشت، هزینه خدمات برای بیماران تصادفی رایگان است. معمولا  هزینه بیمارستان بیمارانی که تصادفی نیستند و نیاز به مراقبت دارند با کمک مددکاری اجتماعی، رایگان حساب می  شود. البته افراد خیری هم در این مواقع بخشی از هزینه ها را تقبل می کنند، باقی هزینه ها را بیمارستان از درآمد خود می پردازد

به گفته حقی در صورت فوت بیمار، بیمارستان از طریق کلانتری به قوه قضاییه نامه ای ارسال می کند. سپس اقدامات احراز هویت از طریق پزشکی قانونی، و ... انجام می شود. 
مدیر بیمارستان لقمان حکیم در خصوص وضعیت سرپرستی این بیماران نیز توضیح داد و گفت: ما برای افراد کم سن و سالی که اطلاعاتی از خانواده آنها موجود نیست، از معاونت دادستانی منطقه 25 که ویژه سرپرستی است به صورت کتبی درخواست می کنیم، تعیین کنند که بیمار به کدام شیرخوارگاه یا سرای نگهداری از کودکان منتقل شود. در مورد بزرگسالانی که از شهرستان به تهران می آیند و دچار حادثه  می شوند نیز با همکاری مددکاری بیمارستان آنها را به خانواده شان تحویل می دهیم. گاهی هم اعلام می شود بیمار باید به سرپرستی شهر دیگری تحویل داده شود.
مدیر بیمارستان لقمان حکیم  در خصوص اقدام بیمارستان برای تامین هزینه درمان این بیماران نیز گفت: طبق قانون وزارت بهداشت، هزینه خدمات برای بیماران تصادفی رایگان است. معمولا  هزینه بیمارستان بیمارانی که تصادفی نیستند و نیاز به مراقبت دارند با کمک مددکاری اجتماعی، رایگان حساب می  شود. البته افراد خیری هم در این مواقع بخشی از هزینه ها را تقبل می کنند، باقی هزینه ها را بیمارستان از درآمد خود می پردازد. بخش مختصری از هزینه ها مربوط به ویزیت است، باقی آن مربوط به تجهیزات و داروها هستند که بیمارستان برای تهیه آن پول می پردازد، اما وقتی بیمار کسی را نداشته باشد، هزینه ها را از درآمد خود می پردازیم.
حقی تعداد بیماران مجهول الهویه ای را که به این مرکز درمانی منتقل می شوند را قابل توجه  عنوان کرد و ادامه داد: موارد بیماران مجهول الهویه و بی خانمان در این بیمارستان زیاد است، اما کمتر شاهد موردی مانند این نوزاد چهار ماهه هستیم. بیماری که همراه داشته باشد خدمات بهتری دریافت می کنند. یکی از مشکلات ما این است که ما به تعداد بیماران پرستار نداریم، ولی این بیماران به مراقب 24 ساعته نیاز دارند، این موضوع ما را در ارائه خدمات دچار مشکل می کند. ما همه داروها و تجهیزات را از خود بیمارستان تهیه می کنیم ولی این نوزادان نیاز به مهرمادری دارند و هیچکس نمی تواند به اندازه او برایش دل بسوزاند.


منبع: ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین