سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه‌ی آنچه لازم است در مورد ویروس کرونای جدید (COVID-19)، بدانید و بخوانید و بپرسید و ببینید
در اردیبهشت ماه متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران 4 میلیون و 10 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.7 و 2.8 درصد افزایش داشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسکن در تهران متری چند؟

 در اردیبهشت ماه متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران 4 میلیون و 10 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.7 و 2.8 درصد افزایش داشت.افزایش 20.4 درصدی معاملات شهر تهران در فروردین ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل می‌توانست نخستین قدم لرزان مسکن به سوی پیش‌رونق باشد اما آمار اردیبهشت پیش‌بینی‌ها را با تردید مواجه کرد.

بخش اقتصاد تبیان
خانه

در فروردین ماه 1395 شاهد ثبت 5 هزار و 918 قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران بودیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 20.8 درصد رشد داشت.

در اردیبهشت ماه 1395 نیز شاهد انعقاد 15 هزار و 431 قرارداد خرید و فروش مسکن در شهر تهران بودیم که نسبت به فروردین نیمه تعطیل رشد 61 درصدی را نشان داد اما نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد نه چندان زیاد 8.2 درصدی همراه بود.متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی پایتخت به ترتیب 3.88، 3.8، 3.92 و 4.21 میلیون تومان در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند سال قبل بود. در فروردین ماه 1395 قیمت مسکن با افت همراه شد و به 3 میلیون و 990 هزار تومان رسید.

در اردیبهشت ماه نیز متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران 4 میلیون و 10 هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.7 و 2.8 درصد افزایش داشت.با اینکه بازار مسکن تهران هر ماه با نوساناتی اندک مواجه می‌شود، برآوردها حاکی از آن است که قیمت‌ها به شکل زیگزاگ در مسیر مشخصی قرار دارد و با این‌که کاهش نمی‌یابد در بازه‌های بلندمدت با ثبات همراه است.

 البته شاید برخی مایل باشند این بازار زودتر از روند طبیعی خود از خواب بیدار شود اما آمار اردیبهشت مسکن تهران در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خلاف این انتظار عمل کرد و بازار تقریبا باثبات همراه بود.بعد از اینکه در فروردین ماه سال جاری قیمت مسکن تهران 4.3 درصد نسبت به اسفندماه رشد کرد، انتظار می‌رفت که در اردیبهشت ماه شاهد رشد بیشتری باشیم اما این‌گونه نشد. با وجودی که پس از استخراج آمار فروردین، مسوولان از پیش‌رونق غیرتورمی مسکن صحبت کردند رشد معاملات در اردیبهشت ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل چندان قابل اعتنا نبود و با 8.2 درصد افزایش همراه شد که می‌تواند طبیعی باشد.

قیمت ها نیز 2.8 درصد نسبت به اردیبهشت پارسال افزایش داشت.با این وجود برخی مسوولان از جمله وزیر راه و شهرسازی و رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران معتقدند امسال شاهد خروج غیرتورمی مسکن از رکود خواهیم بود. اما تا کنون شواهدی دال بر اثبات این نظریه دیده نشده است. به یاد داریم که برخی مسوولان سال گذشته نیز بیان می‌کردند مسکن در سال 94 از رکود خارج می‌شود اما نه تنها این‌گونه نشد بلکه این بخش سال 94 در برخی شاخص‌ها نسبت به سال 93 با افت همراه شد.


منبع: فرهنگ نیوز

 

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین