سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جوانی سی ساله هستم که دیگر هیچ ذوق و شوقی برای ادامه زندگی ندارم. به دلیل اینکه به مدارج تحصیلی که می خواستم نرسیده ام و شغل دلخواهم را ندارم و به همین دلیل قید ازدواج را هم زده ام و کلا ناامید شده و آینده ام را در خطر میبینم. لطفا راهنمایی ام کنید که چگو
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مریم عطاریان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رفع کسالت و افسردگی از زندگی

جوانی سی ساله هستم که دیگر هیچ ذوق و شوقی برای ادامه زندگی ندارم. به دلیل اینکه به مدارج تحصیلی که می خواستم نرسیده ام و شغل دلخواهم را ندارم و به همین دلیل قید ازدواج را هم زده ام و کلا ناامید شده و آینده ام را در خطر میبینم. لطفا راهنمایی ام کنید که چگونه بر این مشکلم غلبه کنم و زندگی عادی خود را از سر بگیرم؟

مشاور: عطاریان- مرکز مشاوره تبیان
کسالت و افسردگی

 با این سن و سال کم جایی برای این همه نا امیدی نیست. فراز و فرود در همه زندگی ها زیاد است اما دلیل بر ناامیدی و دلسردی نباید باشد. همه این سردرگمی ها، بن بست ها، ناامیدی ها، خستگی های روحی و بالاخره افسردگی ها، ناشی از همین منفی بافی هایی است که شاید از دوران نوجوانی، به صورت ناخودآگاه، به دام آن گرفتار شده اید!

 به هر حال، برای رفع این دسته از مشکلات راه حلهایی ارائه می شود که امیدوارم ضمن به کارگیری آنها به صورت جدی، شاهد سلامتی و بهبود شما از بی حوصلگی و کسالت شویم:

 -  اجتناب از تنهایی؛ بکوشید به جز مواقعی که ضرورت دارد، در تنهایی قرار نگیرید.

 -  با افکار منفی خود مقابله کنید؛ یعنی هر وقت افکار آزار دهنده به شما هجوم آوردند، به هر صورت ممکن، خود را از چنبره آنها نجات دهید؛ برای مثال، خود را به کاری مانند مطالعه یا هر کار دیگری که امکان انجام آن برای شما هست، مشغول کنید و نگذارید ذهن شما جولانگاه افکار منفی باشد.

-  به جنبه  های مثبت خود فکر کنید و بکوشید آنها را در برگه ای به صورت فهرست وار بنویسید.

امکانات و شرایط زندگی ما مانند یک لیوانی است که بخشی از آن پُر است و بخشی خالی؛ به آن بخش پُر فکر کنید و از آن بهره ببرید و غصه نیمه خالی را نخورید.

 -  به جای این که به کمبودها، عیب ها و ناکامی های خود بیندیشید، به موفقیت ها و آن امکاناتی که در زندگی از آن بهرمند هستید، فکر کنید. به عبارت دیگر، امکانات و شرایط زندگی ما مانند یک لیوانی است که بخشی از آن پُر است و بخشی خالی؛ به آن بخش پُر فکر کنید و از آن بهره ببرید و غصه نیمه خالی را نخورید. فرصت های زندگی را مغتنم بشمرید و از آن چه در آینده پیش خواهد آمد، نگران نباشید.

 -  با افراد شاداب، فعال، اجتماعی، متدین و در عین حال مثبت نگر، معاشرت کنید و از افرادی که وقتی با آنها مواجه می شوید از زندگی شکایت می کنند، دوری گزینید.

 -  ورزش را جزء ضروری ترین فعالیت های خود قرار داده، روزی حداقل نیم تا یک ساعت ورزش کنید.

از بی کاری و بی برنامگی بپرهیزید و همه اوقات خود را به صورت منطقی پر کنید.

 -  برای برنامه ریزی اوقات شبانه روزی، حتماً با یک مشاور گفت و گو کنید یا از دوستان موفق خود کمک بگیرید.

 - به تغذیه خود - به ویژه صبحانه - اهمیت بدهید و هیچ گاه بدون خوردن صبحانه، مشغول تحصیل یا مطالعه نشوید.

 -  هر وقت احساس دل تنگی می کنید، حدود ده دقیقه دوش آب ولرم بگیرید و در صورت امکان، شنا کنید.

 -  به مسائل معنوی - به ویژه نماز اول وقت - اهمیت فوق العاده بدهید.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی اعتماد به نفس اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره اعتماد به نفس اینجا کلیک کنید.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین