سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مصطفی الموتی متولد 1306 تهران فرزند محمدحسین الموتی، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه تمدن و عسجدی و دوره متوسطه را در دبیرستان دارایی تهران در رشته مالی و تجاری گذراند، وی ابتدا لیسانس حقوق قضایی خود را از دانشگاه تهران دریافت و سپس از همان دانشگاه موفق به اخ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

الموتی نیا ، نویسنده کتاب عصر پهلوی

مصطفی الموتی، معاون نخست وزیر، عضو هیئت مدیره شرکت معاملات خارجی، نماینده مجلس، عضو جمعیت جهانی فراماسونری، رهبر فراکسیون پارلمانی حزب ایران نوین، عضو حزب ملیون، رئیس باشگاه روتاری ، نویسنده و مدیر مسؤول روزنامه "داد ".

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان
title

اخذ لیسانس حقوق و دکتری اقتصاد از دانشگاه تهران و استخدام در وزارت دارایی

مصطفی الموتی متولد 1306 تهران فرزند محمدحسین الموتی، تحصیلات ابتدایی را در مدرسه تمدن و عسجدی و دوره متوسطه را در دبیرستان دارایی تهران در رشته مالی و تجاری گذراند، وی ابتدا لیسانس حقوق قضایی خود را از دانشگاه تهران دریافت و سپس از همان دانشگاه موفق به اخذ دکتری اقتصاد گردید. پانزده ساله بود که کار روزنامه نگاری را آغاز نمود (1321) و سالهای سال خبرهای پارلمانی را تهیه می کرد. در 1324 در کنار کار مطبوعاتی در وزارت دارایی استخدام شد.

در سال 1329با عفت عمیدی نوری خواهر ابوالحسن عمیدی نوری (صاحب امتیاز روزنامه "داد")، که وکیل پایه یک دادگستری، رئیس کمیسیون شورای عالی زنان و روزنامه نگاربود، ازدواج کرد و سپس به عنوان سردبیر روزنامه "داد"معرفی گردید.

انتشار روزنامه صبح امروز و مجله علمی دانشمند

قبل از 28 مرداد 1332 به نفع حزب توده فعالیت و در رفراندم دکتر مصدق به نفع وی در مازندران فعالیت می نموده است و یکی از گردانندگان حزب پیشه در کلات نور بود. ولی سپس از طرفداران رژیم پهلوی گردیده و با حزب توده و سیاست شوروی مخالف شد. در سالهای 1331 و 1332 در روزنامه "داد" مقالات تندی علیه دولت دکتر مصدق نوشت و به عضویت حزب ملیون درآمد. الموتی پس از کودتای 28 مرداد روزنامه صبح امروز و مجله علمی دانشمند را منتشر نمود.

وی مدتی عضو هیئت مدیره بنگاه عمران روستایی کشور و عضو هیئت مدیره شرکت معاملات خارجی بود.

در 14 آذر ماه 1338 در دولت دکتر اقبال معاون نخست وزیر و مدیر کل سازمان بازرسی شد و در 1339 با استعفا از معاونت نخست وزیری نامزد نمایندگی مجلس شد که از طرف مردم رودبار، الموت، قاقازان و طارم سفلی برای اولین بار به نمایندگی انتخاب شد،

تا دوره بیست و چهارم مجلس شورای ملی شش بار نماینده مجلس شورای ملی و یکبار به عضویت مجلس مؤسسان انتخاب شد. وی در بعضی مؤسسات مطبوعات بین المللی عضویت داشت. و در بسیاری از کنفرانسهای جهانی روزنامه نگاران شرکت می کرد. او همچنین عضو هیئت اجرایی و دفتر سیاسی حزب رستاخیز بود و به پاس خدمت به رژیم پهلوی نشانهای سوم همایون  و سوم تاج را دریافت نمود، وی عضو هیئت مدیره جمعیت شیر و خورشید سرخ که توسط شمس پهلوی اداره می شد، نیز بوده است.

همزمان با اوج گیری انقلاب اسلامی به خارج از کشور رفت و از سال 1354 ریاست کلوپ روتاری را برعهده گرفت، در این سالها کتاب شانزده جلدی ایران درعصر پهلوی را نوشت که در آن به نوشتن خاطرات خود و توصیف شخصیتهای پهلوی می پردازد  دکتر الموتی هم اکنون مقیم لندن می باشد.


منبع:تازه ترین مطالب رجال

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین