سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بیست و دومین اجلاس سالیانه مبلغین بریتانیا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیست و دومین اجلاس سالیانه مبلغین بریتانیا

 
اجلاس سالیانه مبلغین بریتانیا

مرکز اسلامی انگلیس در لندن چندی پیش میزبان بیست و دومین نشست سالیانه روحانیون و ائمه جماعات و مبلغین و روسای مراکر اسلامی بریتانیا بود.

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری مهر، مرکز اسلامی انگلیس در لندن در روز شنبه ۴ ژوئن ۲۰۱۶ و در آستانه ماه مبارک رمضان ۱۴۳۷، میزبان بیست و دومین نشست سالیانه روحانیون و ائمه جماعات و مبلغین و روسای مراکر اسلامی بریتانیا بود.

در این جلسه روحانیون و مبلغین شیعه از سراسر بریتانیا پیرامون موضوع : «راهکارهای فعّال تر ساختن مراکز اسلامی: ظرفیت سازی و استفاده از فرصتهای موجود»، با یکدیگر مشورت و گفتگو کردند.

این برنامه که با قرائت قرآن توسط آقای سید هانی الوردی آغاز شد با سخنان حجت الاسلام و المسلمین محمد علی شمالی نماینده آیت الله العظمی سید علی خامنه ای در بریتانیا و رئیس مرکز اسلامی انگلیس ادامه یافت.

شمالی ضمن تشکر از حضور فعالانه روحانیون که از راههای دور و نزدیک در این نشست حضور به هم رسانده بودند، با عرض تسلیت سالروز رحلت حضرت امام خمینی و همچنین اعلام برگزاری کنفرانس بزرگداشت برای امام خمینی(ره) پس از این اجلاس، سخنان خود را آغاز کرد.

وی ضمن تاکید براینکه برگزاری جلسات سالیانه روحانیون در آستانه ماههای رمضان و محرم از معدود فرصتهای مغتنمی است که هرچه بیشتر باید از آن بهره برداری کرد اظهار داشت : این تعداد جلسات هماهنگی تبلیغی روحانیون کافی نیست و جا دارد که مراکز دیگر نیز در صورت امکان در مناطق خود به برگزاری جلسات مشابهی مبادرت ورزند.

رییس مرکز اسلامی انگلیس ضمن اعلام این مطلب که بدلیل اهمیت مشارکت بیشتر روحانیون در مباحث، و پیشنهاد بسیاری از روحانیون، برنامه های این جلسه به گونه ای برنامه ریزی شده است که شرکت کنندگان بتوانند در سه کمیسیون تخصصی با موضوعات: گفتگوی بین الادیان؛ سیاستها و اهداف (به زبان انگلیسی) و آشنایی با قوانین و مقررات مورد نیاز مراکز اسلامی (به زبان فارسی) و اولویت های تبلیغی در ماه مبارک رمضان و نوآوری در برنامه ها (به زبان عربی) شرکت کنند و از نظرات و ظرفیتهای موجود بیشتر استفاده شود.

شمالی اضافه کرد که این مرکز اقدام به تهیه سه کتاب در خصوص مجموعه  اطلاعات مراکز اسلامی، مدارس اسلامی آخر هفته و روحانیون شیعی سراسر بریتانیا کرده است که امیدواریم با کمک و همراهی روحانیون، این مجموعه ها هرچه کاملتر و دقیقتر شود و همه مراکز و مدارس اسلامی و روحانیون بتوانند از آن بهره برداری نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین شمالی با اشاره به اینکه برای روحانیون و مسئولین مراکز، کارها و فعالیتهای بسیار زیادی وجود داردکه می توانند انجام دهند، ولی یک انسان عاقل و حکیم باید کارها را اولویت بندی کرده و با برنامه ریزی حرکت نماید، تا گرفتار امور روزمرگی و تحمّل کارهای کم اهمیت تر نشود، افزود: به نظر می رسد که اولویت و اهمّ کارهای ما باید در سه زمینه آموزش و تعلیم وتربیت، سازماندهی و ارتباط برقرار کردن با دیگران که هرکدام زیر مجموعه های فراوان خود را نیز دارا می باشد، استوار گردد.

وی افزود: به یک معنا همه کارهای ما تعلیم وتربیت است ولی هر برنامه و کاری باید سبقه معرفتی داشته باشد. از اینرو یک روحانی و طلبه موفق باید همواره خود را برای فراگیری و ارائه مسائل جدید آماده سازد تا در جلسات مذهبی و معرفتی بتواند به معلومات دیگران اضافه کند و گرنه ضرر و خسارت خواهد بود. در یک فرد مسلمان باید قبل از ماه مبارک رمضان با بعد از ماه مبارک رمضانش تغییری حاصل شده باشد و این موضوع می طلبد که انسان همیشه در حال یادگیری باشد و بویژه روحانیون باید خود را از فضای تعلیم وتعلّم و درس و بحث دور نسازند و همواره همچون برکه ای با آب زلال و جاری برای دیگران مفید باشند.

شمالی عامل دوم اولویت برنامه ها را سازماندهی دانست و گفت: روحانیون باید تلاش نمایند تا جامعه مسلمین را سازماندهی کنند و همه اجتماعات و گروهها را به هم پیوند دهند تا به گفته قرآن؛ همچون بنیانی مرصوص از هم بهره ببرند.

رییس مرکز اسلامی انگلیس سومین اولویت کارها را برقراری ارتباط با دیگران و معرفی برنامه ها و فعالیتها برشمرد و گفت: اگر علیرغم آموزش و سازماندهی، روابط عمومی خوب و معرفی درستی از خود نداشته باشیم، دیگران ما را به شکلی غیر منطقی معرفی خواهند کرد. ما وظیفه داریم با برقراری ارتباط صحیح، معارف اهل بیت را بدرستی برای دیگران تشریح و تبیین نماییم.

پس از سخنان  دکتر شمالی، روحانیون شرکت کننده در این جلسه برای حضور در کمیسیونهای تخصصی سه گانه تشکیل جلسه دادند. و پس از گذشت یک ساعت از طرف هر کمیسیون نتایج حاصل در نشست به اطلاع حاضران در جلسه عمومی روحانیون رسانده شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین شیخ علی عالمی، رئیس مجمع جهانی اسلامی لندن که ریاست کمیسیون آشنایی با قوانین و مقررات مورد نیاز مراکز اسلامی را به عهده داشت، طی سخنانی ضمن تشکر از آقای دکتر شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیس و همکاران وی برای برپایی این اجلاس به ارائه گزارشی از نتایج حاصله در این کمیسیون پرداخت و ضمن عرض تسلیت بیست و هفتمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی(ره)، یاد و خاطره آن بزرگمرد تاریخ اسلام را به عنوان احیا گر مکتب تشیع گرامی داشت.

در این کمیسیون حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا رضوی یکی از روحانیون مقیم لندن ارائه کننده مقاله اصلی در این کمیسیون بود که در خصوص موضوع یاد شده مطالبی را ارائه کرد و دیگر شرکت کنندگان در کمیسیون به نقد و بررسی آن پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین عالمی همچنین در پایان سخنان خود درگذشت یکی از روحانیون با سابقه در امر آموزش در انگلیس، مرحوم حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد جعفر علمی موسس و رییس سابق کالج اسلامی لندن را ضایعه ای بزرگ برشمرد و از خدای متعال برای او غفران و رحمت مسئلت نمود.

سپس از طرف کمیسیون اولویت های تبلیغی در ماه مبارک رمضان و نوآوری در برنامه ها که ریاست آن را حجت الاسلام والمسلمین سید فاضل میلانی امام بنیاد اسلامی خویی در لندن به عهده داشت، توسط حجت الاسلام والمسلمین رشاد الانصاری ضمن تشکر از رییس مرکز اسلامی انگلیس برای برگزاری این اجلاس، گزارشی از نشست کمیسیون مربوطه ارائه شد.

در این کمیسیون حجت الاسلام و المسلمین حاتم ابودیه امام بنیاد اسلامی لبنانیهای مقیم لندن ارائه کننده مقاله اصلی در این کمیسیون بود که در خصوص موضوع یاد شده مطالبی را ارائه کرد و دیگر شرکت کنندگان در کمیسیون به نقد و بررسی آن پرداختند.

از سوی کمیسیون گفتگوی بین الادیان؛ سیاستها و اهداف که ریاست آن را حجت الاسلام و المسلمین ظفر عباس ملک، رئیس مجلس علمای شیعه اروپا به عهده داشت، گزارشی از نتایج حاصله توسط حجت الاسلام و المسلمین شمالی رییس مرکز اسلامی انگلیسی که ارائه کننده مقاله اصلی در خصوص موضوع یاد شده در این کمیسیون نیز بود ارائه گردید.

در بخش پایانی این اجلاس حجت الاسلام و المسلمین برهان با عرض تسلیت سالروز رحلت حضرت امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، به روضه خوانی و ذکر مصیبت پرداخت.


خبرگزاری مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین