سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عقرب ماهی Scorpion Fish (خروس ماهی و شیرماهی هم نامیده اند) جز ماهیان زهرآلود است...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خروس ماهی یا عقرب  ماهی

خروس ماهی یا عقرب‌ ماهی

عقرب  ماهی Scorpion Fish (خروس ماهی و شیرماهی هم نامیده اند) جز ماهیان زهرآلود است. باله پشتی آن بزرگ و رنگ آن قرمز و سیاه و زرد بوده، خال هایی در روی بدنش دارد. تعداد این گونه ماهی در جهان رو به افزایش است. گونه ای خروس ماهی با نام علمی (Pterois russelii) یکی از سمی ترین ماهیان در خلیج فارس به شمار می آید و اندازه اش به 30 سانتی متر می رسد.


محل زندگی آن در آبی که آرام بوده و بستر کف دریا گل باشد زندگی می کند و خود را در میان گل و لای پنهان می سازد اگر یکباره پای شخصی که در حال شناکردن در دریا است برروی قسمت پشتی این ماهی که در میان گل خوابیده است و قابل دیدن نیست گذاشته شود زهر خود را به بدن شخص وارد می کند و باعث ایجاد حساسیت شدید در بدن شخص می شود تا جایی که ممکن است عضلات فرد را فلج کند و هرگونه کوتاهی در درمان شخص می تواند مرگ آور باشد به این دلیل توصیه من به کسانی که به مسافرت به نقاطی که دریا دارند می روند با احتیاط کامل به شنا در دریا بپردازند.


ازدیگر خصوصیات این ماهی این است که وقتی شخصی ماهیگیری می کند ناگهان بر سر قلاب ماهیگیری گیر می کند و چون به طور ظاهری بدن این ماهی شبیه بدن ماهی هامور وبالول است فرد با شوقی که ماهی گرفته به آن دست می زند بدون آن که به آن توجهی داشته باشد و مورد آسیب زهر این ماهی قرار می گیرد نام محلی عقرب ماهی فریاله است که افرادی علاقه دارند آن را در آکواریوم نگهداری کنند.

عقرب ماهی ها دارای نیش های سمی می باشند. دلیل نامگذاری آن ها نیز وجود همین خاصیت است. بیشتر و شاید تمام آن ها دارای نیش سمی روی شعاع های سخت باله پشتی و کیسه های سم در زیر پایه ی آن ها می باشند. میزان سمیت آن ها از حد زنبورگزیدگی، تا گزیدگی قوی که ممکن است باعث ناراحتی شدید و حتی مرگ گردد متفاوت است. بیشتر عقرب ماهی ها برای نگهداری در آکواریوم مناسب نیستند.

زیرا هم اندازه آن ها بزرگ است و هم بدقیافه و ناخوشایند هستند. بین این گروه از آن ها، سنگ ماهی های کشنده قرار دارند که از ترسناک ترین عقرب ماهی ها به حساب می آیند. صیادان، هنگام صید در اطراف جزایر مرجانی، برای جلوگیری از پا گذاشتن بر روی این ماهی ها دقت کافی به عمل می آورند.


عقرب ماهی ها جزء ماهی های مقاوم آکواریومی هستند که می توانند مدت طولانی در آکواریوم زندگی کرده و تا حد زیادی رشد نمایند. عقرب ماهی ها به غذاهای زنده مانند ماهی های کوچک و میگو علاقه بیشتری نشان می دهند، اما می توان آن ها را به خوردن تکه های ماهی و گوشت چرخ شده و غذاهای مشابه آن عادت داد.
به رغم طبیعت سمی و گزنده، صید این ماهی تا حدودی آسان است. زیرا این ماهی ها هنگام نزدیک شدن صیاد در واقع هیچ گونه عکس العملی نشان نداده و فقط با گسترده کردن باله ها منتظر می مانند.


اعضای خانواده بزرگ عقرب ماهی ها در کف دریا زندگی می کنند، جایی که می توانند با محیط اطرافشان در هم آمیزند و در کمین شکار خود بنشینند. این شکارچیان صبور در طول میلیون ها سال به چنان استتار موثری دست یافته اند که باعث شده است بسیاری از قربانیان آن ها هرگز متوجه نشوند چه چیزی آن ها را شکار کرده است. عقرب ماهی ها همچنین به خارهایی سمی مجهز هستند که می تواند برای هر حیوانی که تلاش کند تا این شکارچیان را شکار کند، نیشی خطرناک به دنبال داشته باشد.

koodak@tebyan.com

شبکه کودک و نوجوان تبیان - تهیه: فهیمه امرالله
مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین