سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
عناصر مصنوعی به عناصری گفته می شود که به طور طبیعی در زمین یافت نمی شود و باید به طور مصنوعی ساخته شود...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عناصر مصنوعی

عناصر مصنوعی به عناصری گفته می شود که به طور طبیعی در زمین یافت نمی شود و باید به طور مصنوعی ساخته شود.

عناصر مصنوعی

تا به حال حدود 20 عنصر مصنوعی (از عدد اتمی 99 تا 118) ساخته شده اند که تمامی آن ها پرتوزا و ناپایدار هستند. نیمه عمر این عناصر از یک سال تا چند میلی ثانیه متغیر است.

عناصر مصنوعی Synthetic element توسط انسان ساخته می شود و نمی توان آن ها را در طبیعت یافت. عناصر بشرساز عناصر شیمیایی ناپایداری هستند که به صورت طبیعی در طبیعت دیده نمی شوند. این عناصر توسط بشر در آزمایشگاه ها تشکیل می شوند.

این عناصر ذاتاً ناپایدار و به صورت پرتوزا (رادیواکتیو) می باشند. که این بدان معناست که با تشعشع پرتو به عناصر دیگری تجزیه می شوند. کشف این عناصر باعث شد که جاهای خالی که در جدول تناوبی وجود داشت پر شده و اثباتی بر پیش بینی های مندلیوف باشد.

118 عنصر در جدول تناوبی موجود است که 92تای آن ها طبیعی و باقی به صورت مصنوعی (بشرساز) می باشند. تکنیتیوم (Technetium) [با عدد اتمی 43] اولین عنصر مصنوعی شناخته شده می باشد. که جای خالی مبهم بین مولبیدنوم (molybdenum) [با عدد اتمی 42] و روتنیوم (ruthenium) [با عدد اتمی 44] در جدول تناوبی را پر کرد. می توان لیست کامل عناصر مصنوعی را در زیر مشاهده کرد:

 

تاریخچه تشکیل عناصر مصنوعی

برای اولین بار در سال 1937 عناصر مصنوعی شناخته شدند که همان طور که گفته شد با کشف تکتینیوم آغاز گشت. این عنصر توسط یک فرآیند هم جوشی هسته ای تولید شد. راکتورهای هسته ای و ذرات شتابدهنده امروزه برای تولید این عناصر استفاده می شود. ذرات شتابدهنده ذراتی هستند از دو عنصر که با سرعت بسیار زیاد به هم برخورد می کنند. با این برخورد هسته ی جدید و بزرگ تری تولید می شود که از ادغام هسته ی دو عنصر برخورد کرده بوجود می آید. این ذرات: نوترون، ذرات آلفا، دوترون و غیره می باشند که به هرکدام ذرات شتاب دهنده گویند.

عناصر مصنوعی


وقتی این ذرات به یک عنصر سنگین برخورد می کنند باعث تولید عنصر جدیدی می شوند. تکنیتیوم نیز از بمباران دوترون بر عنصر سنگین مولیبدنوم تولید شده است. بعد ها کشف شد که از بمباران نوترون بر اورانیوم نیز می توان عنصر جدیدی را تولید کرد که این عنصر پولوتونیم نامگذاری شد. ولی 20 سال طول کشید تا دانشمندان بتوانند عنصر دیگری به نام لورنسیم (lawrencium) را از پولوتونیم کشف کنند.

 

نامگذاری عناصر مصنوعی

اتحادیه آیوپاک همانند دیگر عناصر نام عناصر مصنوعی را نیز تعیین کرده است. که اکثر این نام ها یا بنابر مکانی که کشف شده یا دانشمندی که آن را کشف کرده است گذاشته شده است. مانند: کالیفورنیوم (californium) یا کوریوم (curium). برخی نیز هنوز به صورت رسمی نامگذاری نشده اند و نامی موقت دارند. مثل برخی از عناصر چون کوریوم که بعد از دانشمندان پیر و ماری کوری نامگذاری شد.


استفاده
تکنیتیوم در صنعت داروسازی بسیار استفاده  می شود مخصوصا در برخی آزمایش های پزشکی از این عنصر به دلیل ماهیت رادیواکتیو بودنش استفاده می شود، یا به عنوان کاتالیزور در برخی از واکنش ها.
پولوتونیم به عنوان سوخت در بسیاری از راکتورهای هسته ای استفاده می شود یا از امریکییوم (americium) به عنوان آشکارساز دود استفاده می شود.اما عموما این عناصر را برای انجام آزمایشات و تولید عناصر جدید مورد استفاده قرار می گیرند.

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان

تهیه: مرجان سلیمانیان ؛ تنظیم: نیلوفر یاقوتی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین