سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
به گفته خودش در کودکی با الگوپذیری از والدین و برخی دوستان، روخوانی کلام الله مجید را شروع می کند و با رشد در کنار والدین مومن خویش، قرائت کتاب الله را تداوم می دهد
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این آرامش را مدیون حفظ قرآن هستم+فیلم

مجتبی فردفانی، حافظ کشوری و بین المللی کل قرآن کریم از دیار شهرستان گراش در جنوب فارس می باشد که در سال 1370 در خانواده ای متدین و مذهبی در گراش متولد و اکنون دانشجوی ارشد رشته قرآن و حدیث دانشگاه فردوسی مشهد است. به گفته خودش در کودکی با الگوپذیری از والدین و برخی دوستان، روخوانی کلام الله مجید را شروع می کند و با رشد در کنار والدین مومن خویش، قرائت کتاب الله را تداوم می دهد

مصاحبه از: زهرا اجلال - بخش قرآن تبیان
مجتبی فردفانی

جناب آقای فردفانی، ابتدا بیوگرافی از خودتان برای کاربران ما بفرمائید.

مجتبی فردفانی  هستم، متولد 31 شهریور 1370 ، اهل شهرستان گراش استان فارس
فعالیت های قرآنی ام را از 8- 7 سالگی زیر نظر موسسه مجتمع القرآن فاطمیون شهرستان گراش آغاز کردم.
 در ابتدا کلاس های روخوانی، روان خوانی و تجوید را گذراندم و بعد از آن قرائت کار می کردم.
در سن 16 سالگی در سال 86 بعد از اتمام دوم دبیرستان در رشته ریاضی فیزیک ، یک سال مرخصی تحصیلی گرفتم و در موسسه بیت الاحزان حضرت زهرا (سلام الله علیها) در شهرستان استهبان استان فارس حفظ یک سال را شروع کردم. آنجا قرآن را حفظ کردم و بعد از یک سال، دوباره به مدرسه برگشتم و تحصیلاتم را ادامه دادم.
سوم و پیش دانشگاهی را خواندم، کنکور شرکت کردم و در سال 89 اولین رشته ای که انتخاب کردم قبول شدم ؛ رشته فنون قرائت، تلاوت و کتابت قرآن در دانشگاه فردوسی مشهد
دوره کارشناسی را با معدل 15/ 19 به عنوان شاگرد نمونه گذراندم و اکنون هم دانشجوی ارشد دانشگاه فردوسی مشهد دررشته علوم قرآن و حدیث هستم.

علت اینکه شما به رشته قرآنی حفظ روی آوردید چه بود وچه عواملی در حفظ شما موثر بود؟

من در یک خانواده قرآنی پرورش یافتم. مادرم با قرآن بسیار ارتباط داشتند مخصوصاً بعد از نمازها خیلی قرآن می خواندند. خواهرم استاد حوزه و دانشگاه هستند، خلاصه اینکه جو قرآنی بر زندگی من حاکم بود.
من قبل از حافظ شدن، صوت و لحن کار می کردم و با تشویق اساتید و دوستان به رشته حفظ گرایش پیدا کردم و در این دوره ها شرکت کردم.

پیش بینی می کردید که در این دوره از مسابقات بین المللی مقام اول را کسب کنید؟!

در مورد آیه 28 رعد که می فرماید: الَّذِینَ ءَامَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ که گفته شده ذکرهمان قرآن است و کسی که با قرآن است و قرآن را حفظ می کند آرامش پیدا می کند و حالت های عصبی و رفتارهای عجولانه از شخصیت او از بین می  رود ، در مورد بنده نیز دوستان و اطرافیان می گویند که انسان آرامی هستم و خودم فکر می کنم این آرامش را از حفظ قرآن بدست آورده ام

منوال مسابقات بر این قرار است که یکی اول شود و من هم برای کسب رتبه اول درمسابقات شرکت کردم.
سطح حفاظ در مسابقات امسال خیلی بالاتر از سال های دیگر بود و همه شرکت کنندگان با آمادگی بالا و خوبی حضور داشتند . من هم چند ماه قبل از مسابقات، قرآن را به طور مستمر بسیار خوانده بودم و تمرین داشتم (مرور با نوار و چشمی) بنابراین توقع این را داشتم که در رتبه اول قرار بگیرم.

در مورد رقبای خود آشنائیتی داشتید؟

خیر- در مورد آنها شناخت و آشنائیتی نداشتم.

در مورد تمرینات و برنامه هایی که برای موفقیت در مسابقات داشتید بفرمائید.
به هر حال در هر رشته و شاخه ای مداومت و استمرار نقش بسیار به سزایی دارد وموفقیت کار یکی، دو روزه ای نیست.
در حفظ قرآن استمرار بسیارمهم است. اینکه فرد هر روز مستمراً با برنامه یک تا سه جزء قرآن بخواند. خوب برای مسابقات این استمرار و مرور بیشتر می شود به طوری من روزهایی می شد در یک روز 6 جزء قرآن می خواندم و تمرین و ممارست داشتم.

حفظ و ارتباط با قرآن کریم چه تأثیری بر روند زندگی شما داشته است؟! اگر در این رابطه خاطره ای دارید بفرمایید.
با توجه به اینکه حفاظ هر روز با قرآن مأنوس هستند و آیات را مرور می کنند، در مورد من هم خوب این مورد مصداق دارد و با توجه به اینکه رشته دانشگاهی ام نیز قرآنی است و هم اینکه همان طور که قرآن را لفظی مرور می کنم ، به معنای آن هم توجه می کنم، اینها همه مقدمه ای هستند که با 273092، ان شاء الله تلاش برای عمل به قرآن در زندگی رونق بیشتری بگیرد و بیشتر ورود پیدا کند و سعی در قرآنی کردن زندگی هایمان داریم.
ارتباط زیاد و حفظ قرآن در زندگی باعث می شود انسان در شرایط و موقعیت های مختلفی که برایش فراهم می شود، آیات مرتبط با آن موضوع را مرور کند و برایشان مصداق قرآنی بیاورد مخصوصاً وقتی با مفاهیم نیز آشنا باشد:
به طور مثال من روزهای جمعه قبل از ظهر زمانی که هنوز در رختخواب هستم آیه 9 سوره جمعه: یَاأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا إِذَا نُودِىَ لِلصَّلَوةِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ  ذَالِكُمْ خَیْرٌا لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ناخود آگاه به ذهنم می آید و مرور می کنم
یا در مورد آیه 28 رعد که می فرماید: الَّذِینَ ءَامَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ که گفته شده ذکرهمان قرآن است و کسی که با قرآن است و قرآن را حفظ می کند آرامش پیدا می کند و حالت های عصبی و رفتارهای عجولانه از شخصیت او از بین می  رود ، در مورد بنده نیز دوستان و اطرافیان می گویند که انسان آرامی هستم و خودم فکر می کنم این آرامش را از حفظ قرآن بدست آورده ام.
یا در موقعیت های اجتماعی آیه هایی چون  آیه 37 اسراء: وَلَا تَمْشِ فِى الْأَرْضِ مَرَحًا به ذهن می رسد و انسان را از خیلی از اعمال باز می دارد.
یا در باب تجسس و مسخره کردن وقتی در جایی شاهد این مسائل بودم سریع آیات مرتبط با آنها را که آیات 11 تا 13 سوره حجرات است را خوانده ام.
به هر حال یک حافظ که حدود 7- 6 سال است که حافظ قرآن کریم است و به مفاهیم هم آشنائیتی دارد به راحتی می تواند تک تک آیات را در زندگی به کار ببرد.

این موقعیت و موفقیت خود را مدیون چه کسی می دانید؟

در خواستی که از ایشان داشتم این بود که صیغه عقد بنده را بخوانند که ایشان فرمودند حضوری نمی  توانند و غیابی می خوانند و یک انگشتر هم از ایشان خواستم و ایشان لطف کردند و دادند

اول لطف و عنایت خداوند- و بعد با توجه به اینکه در مشهد تحصیل می کنم با امام رضا (علیه السلام) ارتباط بیشتری دارم و از ایشان خیلی کمک می گیرم. به طوری که قبل از مسابقات زیارت می رفتم، دعا کردم و برای رقبای خودم، قبل از خودم دعا می کردم که آنها هم تلاوت مورد نظرشان را بتوانند اجرا کنند.
از پدر و مادرم که بسیار پیگیر کارهایم هستند، مخصوصاً مادرم که خیلی برایم دعا می کند بسیار ممنون و سپاسگزارم
این چند عامل و دعای همه مردم رمز موفقیت بنده می باشند.
در کنار همه این عوامل، اراده و همت و تلاش خودم و اساتیدی که در این سال ها از خدمتشان در دوره های مختلف در گراش، استهبان و مشهد بهره مند شده ام نیز موثر بوده اند؛ استاد محمد صادق صالحی ، استاد مهدی حسنی و استاد سعید بیژنی هستند که برای من خیلی زحمت کشیدند.

در باب دیدار با رهبر انقلاب اسلامی بعد از مسابقات، اگر خاطره یا نکته ای دارید بفرمایید؟ در این دیدار از ایشان خواسته ای هم داشته اید؟

نفر اول بعد از کسب امتیاز خود در حضور رهبر انقلاب تلاوت دارد و امسال هم من با توجه به اینکه در بیت تلاوت داشتم آیاتی را انتخاب کردم که مربوط به مسائل روز باشد؛ مباحثی چون وحدت، مباحث اخلاقی، آیات جهادی و قتال.
در خواستی که از ایشان داشتم این بود که صیغه عقد بنده را بخوانند که ایشان فرمودند حضوری نمی  توانند و غیابی می خوانند و یک انگشتر هم از ایشان خواستم و ایشان لطف کردند و دادند.
بعد ایشان پرسیدند که اهل کجا هستی و من هم سلام اهالی گراش را به رهبری رساندم.

برای دوستانی که علاقمند به ورود به این رشته هستند اگر توصیه و نکته ای دارید بفرمایید و بفرمایید که آیا حفظ قرآن کریم کار سختی است؟

سختی و راحتی حفظ نسبی است. باید شرایط مختلف اعم از علاقه، استعداد و شرایط فرد  در نظر گرفته شود و بعد دید که برای او چه نوع حفظی مناسب است یک ساله، دو ساله، سه ساله، ترتیبی یا موضوعی و برای افراد بنا به شرایطشان مختلف است و نمی توان نسخه ی واحدی برای همه ی آنها در نظر گرفت .
نکته ی مهم این است که حفظ قرآن بسیار خوب است اما کم و کیفش بنا به افراد متفاوت است. در این میان نقش دوست بسیار مهم است چرا که شاید من خودم اگر از دوستان قرآنی نداشتم به این مسیر راه پیدا نمی کردم و تشویق و حمایت آنها در این مسیر بسیار قابل توجه بود.

کلام شما با مسئولین مرتبط با رشته های قرآنی...

از بنیاد ملی نخبگان قرآنی و مسئولین در این زمینه توقع می رود که حداقل به نفرات برتر توجه بیشتری بکنند و اینکه اسماً می گویند وام می دهند ولی با در صدهای بالا، برای ما فایده ای ندارد
اینکه حقوقی که قبلاً گفته شده که الان قطع شده و یا در بحث سربازی یک سری مزایا و امتیازات قابل توجهی قرار دهند که چشم گیر باشد.
برای تشویق جوانان به قرآن هم که شده است، امتیازات و بهره مندی از مزایای مختلف اعم از معافیت در سربازی و غیره می تواند در جذب جوانان به مسیر قرآنی  مورد توجه واقع شود.

به عنوان یادگاری آیه ای از قرآن کریم به ما و کاربران تبیان بفرمایید.

آیات قرآن همه شان زیبا و کاربردی و کلیدی هستند و برای لحظه لحظه زندگی مان قابل استفاده، اما شخصاً برای من آیات انذار بیشتر از آیات تبشیر اثر می گذارند ... آن جا که در احوال روز قیامت در آیات 34-37 عبس می فرماید: یَوْمَ یَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ أَخِیهِ، وَأُمِّهِ وَأَبِیهِ، وَصَ احِبَتِهِ وَبَنِیهِ ...
برای ایام ماه رمضان و شب های قدری هم که در پیش رو داریم ایات 183-184-185 سوره بقره پیرامون ماه مبارک رمضان و آیات ابتدایی سوره دخان ایام و شب های قدر را بیان می کنندکه به عنوان یادگاری خدمتتان تقدیم می کنم.

از اینکه وقتتان را به ما دادید سپاسگزاریم و امیدواریم همیشه در مسیر قرآن و اهل بیت علیهم السلام بوده و هیچ گاه از این مسیر جدا نشوید.

 

 • مجتبی فردفانیتلاوت ترتیل نفر اول در رشته حفظ مسابقات بین المللی قرآن •  

  تلفن : 81200000
  پست الکترونیک : public@tebyan.com
  آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

  ارتباط با ما

  روابط عمومی

  درباره ما

  نقشه سایت

  تعدادبازدیدکنندگان
  افراد آنلاین