سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
زمانی که محمد علی کلی قهرمان بوکس جهان سال 72 برای دیدار از کشورمان و زیارت حرم امام رضا(ع) برای تقاضای شفا جهت بیماری پارکینسونش وارد تهران شد همه نگاه ها به او معطوف بود. سفر او مشهدالرضا و زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا فرصتی به مسئولان روزنامه خراسان دا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

محمدعلی کلی: من در مقابل امام خمینی چون پر کاهی در مقابل کوه هستم

زمانی که محمد علی کلی قهرمان بوکس جهان سال 72 برای دیدار از کشورمان و زیارت حرم امام رضا(ع) برای تقاضای شفا جهت بیماری پارکینسونش وارد تهران شد همه نگاه ها به او معطوف بود. سفر او مشهدالرضا و زیارت بارگاه ملکوتی امام رضا فرصتی به مسئولان روزنامه خراسان داد تا با قهرمان مسلمان و آمریکایی جهان گفت وگویی متفاوت داشته باشد؛ گفت وگویی که حالا پس از گذشت 23 سال و یک روز پس از درگذشت او خواندنش خاطره بازی و نوستالژی ماندگار است.

بخش ورزشی تبیان
محمدعلی کلی

به عنوان اولین سوال از کلی می پرسیم انگیزه سفرتان به ایران اسلامی چه بوده است و پاسخ می شنویم: «نخست برای تشرف به حرم هشتمین امام شیعیان جهان و درخواست شفا یافتن چون مدت هاست از نوعی بیماری مغزی به نام پارکینسون رنج می برم و این اواخر شدت بیشتری پیدا کرده است و دیگر دیدن کشور شما و آشنایی با مردمی که در قرن اخیر اسلام را در جهان اعتبار تازه ای بخشیدند بود.»
 از او می پرسم که لحظه ورود به ایران تاکنون چه برنامه هایی داشتید و می شنویم من با همراهانم روز سه شنبه گذشته وارد کشور شما شدیم، روز چهارشنبه با رئیس سازمان ورزش ایران ملاقات و گفت وگویی انجام شد و روز پنج شنبه در تلویزیون تهران میزگرد کوتاهی داشتم و بعدازظهر همان روز برای ادای احترام و زیارت به مرقد امام خمینی رفتیم و روز بعد من و دوستان همراهم در نماز جمعه شرکت کردیم و بعدازظهرش به اولین دوره مسابقات بین المللی حفط و قرائت قرآن کریم رفتیم.»
 روز شنبه از نمایشگاه بین المللی کتاب دیدن کردیم و عصر همان روز به شهریار و رباط کریم رفتیم و با مردم مسلمان و مستضعف این مناطق دیدار داشتیم و بعدازظهرش به مشهد آمدیم و اینک در خدمت شما پابوس امام رضا(ع) هستیم و امروز هم قرار است از موزه آستان قدس رضوی دیدار کنیم و جهت تبرک نهار را میهمان حضرت باشیم و بعد از ظهر هم به تهران عزیمت کنیم.»
 از محمدعلی کلی می پرسیم چه خاطره ای از آمدنتان به ایران دارید و جواب می شنویم: «در مرقد امام خمینی مردم زیادی بودند و فضای معنوی و خوبی آن جا حکمفرما بود مردم در آنجا شعار مرگ بر آمریکا می دادند. من گفتم بگویید مرگ بر کلینتون نه مرگ بر آمریکا می دانید حدود 10 سال پیش وقتی که انقلاب شما به ثمر نشسته بود من تصویری از امام خمینی را در تلویزیون لبنان دیدم و آن هنگام احساس می کردم قوی ترین مرد جهان هستم و هیچ رقیبی را برای خود نمی شناختم اما با دیدن چهره امام خمینی و تحول عظیمی که ایشان ایجاد کرده بود خودم را مقابل ایشان چون پر کاهی مقابل کوهی یافتم.
از کلی می پرسیم چگونه شد که به دین مبین اسلام گرویدید و او پاسخ می دهد: «نژاد سیاه در آمریکا همیشه مورد ظلم قرار گرفته است و دین اسلام در میان سیاه پوستان آمریکا طرفداران زیادی دارد.»

محمدعلی کلی


 چهره های شاخصی همچون لوترکینگ در نهضت آزادی بخش سیاهان آمریکا نقش زیادی داشته و دارند. من بعد از مطالعه در ادیان به دین اسلام مشرف شدم یادم می آید سال 1962 اسلام آوردم و در اولین مسابقه خود روی رینگ بوکس اعلام کردم من دیگر کاسیوس نیستم، من دیگر مشروب نمی خورم من محمدعلی هستم یک مسلمان معتقد به اصول اسلام. از کلی می خواهیم از خود مسابقاتش بگوید که پس از چند لحظه استراحت می گوید: «اسم اولیه من کاسیوس مارسلوس کلی بود متولد 17 ژانویه سال 1942 هستم و اکنون درست 50 سال و یک ماه دارم در ایالت کنتاکی در شهری به نام لوئیس ویل به دنیا آمدم. 3 بار ازدواج کرده ام حاصل آن 7 دختر و 2 پسر می باشد. 2 برادر هم دارم که در قید حیات هستند. از دوران کودکی ام به بوکس خیلی علاقه داشتم و مرتب تمرین می کردم و چندین بار درایام جوانی دچار شکستگی فک و بینی شدم ولی علاقه زیادم به بوکس سرانجام مرا به ورطه قهرمانی کشید.
دوران افتخار ورزشی من پس از ناک اوت کردن چارلزسونی لیستون قهرمان معروف آغاز شد. من او را در هفتمین راند شکست دادم و بعد از آن «ارنی ترل» را در شهر هوستون ایالت تگزاس شکست دادم و به عنوان قهرمانی بوکس سنگین وزن جهان نائل شدم. در دنیا تاکنون من و جک جانسون توانسته ایم شهرت و محبوبیت فوق العاده ای کسب کنیم.»


منبع : خراسان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین