سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یگر مدافع پرسپولیس در «باغ مظفر» رابرت ساها نیازی به معرفی ندارد. او در ویترین تیم پرسپولیس خیلی زود مطرح شد. شاید یکی از دلایلی که ساها خیلی زود معروف شد این باشد که او بواسطه ظاهرش نگاه ها را به خود جلب کرد و از ا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گفت و گو با ساها از نوعی دیگر

مدافع پرسپولیس در «باغ مظفر»


رابرت ساها نیازی به معرفی ندارد. او در ویترین تیم پرسپولیس خیلی زود مطرح شد. شاید یکی از دلایلی که ساها خیلی زود معروف شد این باشد که او بواسطه ظاهرش نگاه ها را به خود جلب کرد و از این لحاظ تفاوت بسیاری با سایر بازیکنان پرسپولیس داشت. درست مثل الونگ الونگ که اکنون تنها بازیکن سیاهپوست پرسپولیس است. ساها در نگاه چند بعدی این هفته بسیاری از ناگفته هایش را به زیان آورد. او اعتراف کرد که بازیکنی خشن است و در گذشته چه وضعیتی در عالم فوتبال داشته است و خشونت را در پرسپولیس کنار گذاشته است. البته خطاهای وحشتناک او در لیگ امسال نشان می دهد که او کماکان در میدان خشن است!

ساها علاوه بر این ناگفته ها از زندگی خود در کشورمان گفت و اینکه ایران را بیشتر از سایر جاهای دنیا پسندیده است. بازیکن چشم تیله ای پرسپولیس از سینماروهای فوتبال ایران است و سریال های تلویزیونی را مثل باغ مظفر خیلی دوست دارد و از تماشایش خسته نمی شود.

همسری فداکار

رابرت همیشه فردی خانواده دوست بوده است: وقتی از نظر مالی تامین شدم ازدواج کردم. من همیشه به خانواده ارج گذاشته ام و برای تشکیل خانواده بسیاری از مسائل روزمره را کنار گذاشتم.

خانواده خیلی مهم است. همسرم زنی فداکار و ورزش دوست است و مرا همیشه درک می کند. اوروحیه مرا می شناسد و می داند که یک فوتبالیست چه مشکلاتی در زندگی اش دارد.

همیشه در سفر

دو سال است که تشکیل خانواده داده است: در طول دو سال زندگی مشترکم همیشه در سفر بوده ام. من مدتهاست که از شهرم دور شده ام. خب، پیشنهاداتی که در سالهای گذشته دریافت کردم همگی از جانب تیم های خارجی بوده است و من بالاجبار از شهرم دور شدم.

تفاوت فرهنگ ها

همان طور که گفتیم رابرت دو سال است که زندگی مشترک خود را آغاز کرده است ولی او هنوز پدر نشده است: 31 سال از عمرم می گذرد و پنج یا شش است که مدام در سفر هستم. من فرهنگ بسیاری از مردمان دنیا را می شناسم. حضورم در چین سبب شد که به فرهنگ چینی ها پی ببرم یا حضورم در صوفیه پایتخت بلغارستان سبب شد که به بسیاری از مسائل فرنگی و ریز ودرشت بلغارها آگاه شوم.

راستی تا یادم نرفته باید بگویم که چینی ها از زمین تا آسمان با بلغاری ها یا لهستانی ها تفاوت دارند.

آرزوی من حضور در تیم ملی

ساها سالهاست که فوتبال بازی می کند ولی هنوز موفق نشده در تیم ملی چک (کشورش) بازی کند: آرزوی تمامی فوتبالیست ها این است که در تیم ملی کشورشان بازی کنند. من تاکنون شانسی نداشته ام که پیراهن تیم ملی چک را بر تن کنم و از این رو به آرزوی بزرگ زندگی ورزشی ام برسم.

ماجرای حضور در پرسپولیس

ساها قرار نبود عضو تیم پرسپولیس شود، از باشگاه آدمیرا واکر اتریش پیشنهاد داشتم. قبل از آنکه روانه ایران شوم به اتریش رفتم و دار تمرینات آدمیرا واکر شرکت کردم. مربیان این تیم از جمله آقای حشمت مهاجرانی سرمربی سابق تیم ملی ایران مرا پسندید. همه چیز مهیا شد که من به تیم آدمیرا واکر ملحق شوم. ولی مسائل مالی سبب شد تا انتقال من به آدمیرا به تعویق بیفتد. درست در همین برهه پیشنهادی از تیم پرسپولیس دریافت کردم و آری هان مرا انتخاب کرد و یکدفعه پرسپولیسی شدم. پیوستن به پرسپولیس که یکی از بزرگترین اتفاق زندگی ورزشی من بود. پرسپولیس تیم بزرگی است و طرفداران فراوانی دارد. پرسپولیس مثل منچستر یونایتد، رئال مادرید، بارسلونا و آ.ث.میلان طرفاران بی شماری دارد و تیمی بزرگ است.

مدافع چپ آری هان بودم

آری هان به ساها از نظر فنی اعتقاد داشت: آری هان مرا برای جناح چپ خط دفاعی تیمش می خواست او مرا به عنوان یک مدافع چپ می خواست که مدام در حرکت باشد و نفوذ کند.

آئودی آخرین سیستم

در ایران اتومبیل ندارد! خب، اینجا رانندگی نمی کنم. ولی در پراگ زادگاهم یک آئودی آخرین سیستم دارم که بسیار شیک است. وقتی به شهرم برمی گردم با اتومبیلم روانه سفر می شوم و از رانندگی لذت می برم.

مثل رونالدو کچل بودم

ساها از نظر ظاهری با گذشته خیلی فرق کرده است: نمی دانم چه شد که پس از پیوستن به پرسپولیس موهایم را بلند کردم. شاید گذشت زمان و دوری از خانواده سبب شد که من زیاد به ظاهرم به خصوص موهای بلندم فکر نکنم. من همیشه موهایم را کوتاه نگه می داشتم. من مثل رونالدو همیشه کچل بودم و دوست داشتم کچل باشم.

بازیکنی که موهای سرش کوتاه باشد یا اصلاً مو نداشته باشد بعد از تمرین گرفتار شستشوی موهایش نمی شود و در طول روز فکرش را به موهایش نمی دهد. شاید همین روزها دوباره کچل کنم. من هنوز دارم فرهنگ ایرانیان را شناسایی می کنم. یک خارجی باید خودش را با شرایط کشوری که در آن زندگی می کند وفق بدهد و ...

دست خودم نیست

ساها یکی از خشن ترین بازیکنان «چک» است: من در پرسپولیس بازیکنی آرام هستم. یکی از ویژگی های من در میدان فوتبال خشونت فراوان است. بطور کلی بازیکنی خشن هستم و اصلاً نمی توانم این عادت را کنار بگذارم. البته همان طور که گفتم در لیگ برتر ایران خیلی آرام هستم و زیاد بازیکنی را سرنگون نمی کنم. البته خشونت زیاد برای پیشرفت یک بازیکن به هیچ وجه مفید نیست. با این حال قبول دارم که من بازیکنی خشن هستم.

تاکتیک پذیری ویژگی مثبت من

یکی از ویژگی های مثبت ساها در فوتبال این است که او خیلی تاکتیک پذیر است: با وجود آنکه خیلی خشن هستم و اصلاً نمی توانم بازیکنی آرام در میدان باشم. ولی همیشه سعی می کنم در خدمت تیمم باشم. من در مدرسه فوتبال آموختم که یک بازیکن هر چه قدر هم خشن باشد باید در خدمت تیمش باشد. تماشاگران ایرانی جنگ های تن به تن مرا ندیده اند و نمی دانند که اگر من آزاد باشم چه بلایی بر سر مهاجمان حریف می آورم. ولی با این اوصاف رابرت ساها برای تیمش بازی می کند و از تکروی متنفر است.

اوقات بیکاری

یکی از تفریحات ساها در تهران گشت و گذار است: چند صباحی است که مراکز تفریحی و دیدنی تهران را یاد گرفته ام و در اوقات بیکاری راهی مراکز تفریحی تهران می شوم. معمولاً برای خرید و گردش راهی مجتمع تجاری میلاد نور شهرک قدس می شوم. مغازه های زیادی دارد و برای گردش و خرید محل مناسبی است. البته قیمت اجناس اش خیلی گران است.

بادامکی بهترین رفیق من

حسین بادامکی یکی از بهترین دوستان صمیمی رابرت در پرسپولیس است: حسین بازیکن بسیار محترمی است و از همان روز اولی که به پرسپولیس ملحق شدم با ویژگی های مثبت او آشنا شدم. حسین بهترین دوست من در پرسپولیس است.البته من با تمام بازیکنان پرسپولیس رفیق هستم و آنها همیشه به من لطف داشته اند.

جوجه کباب تان حرف ندارد

ساها قبل از پیوستنش به پرسپولیس غذاهای ایرانی را نمی شناخت. ولی امروز یکی از طرفداران پرو پا قرص «جوجه کباب» است: اسپاگتی غذای مورد علاقه من از دوران کودکی بوده است. ولی در ایران با خوردن جوجه کباب فهمیدم که ایرانی ها چقدر در آشپزی ماهر هستند و چقدر کارشان درست است. جوجه کباب بهترین غذای ایرانی ها است.

اهل آشپزی نیستم

حالا که صحبت از آشپزی شد بد نیست بدانند که ساها آدرس تمام رستوران های خوب تهران را بلد است و مشتری پر و پا قرص آنها است: آشپزی نمی کنم. وقتی رستوران های ایرانی خوشمزه ترین غذاها را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند چه دلیلی دارد که من روزی یک ساعت وقت خودم را در آشپزخانه صرف کنم.

کامران باغ مظفر رفیق هنری من

شاید باورتان نشود ولی یکی از دوستان نزدیک ساها در ایران سیامک انصاری بازیکن سریال باغ مظفر و برره است: سیامک به من خیلی لطف دارد. تاکنون با او چندین بار به گردش رفته ام و او در تمامی این گشت و گذارها سعی کرده که من اوقات لذت بخشی داشته باشم. من به همراه سیامک بر سر محل فیلمبرداری سریال «باغ مظفر» رفتم و از نزدیک کار گروه این سریال را شاهد بودم و دیدم که افراد گروه چقدر زحمت می کشند.

خاطرات خیلی خوبی از لوکیشن کیشن- باغ مظفر دارم. خلاصه سیامک یا کامران خان باغ مظفر بچه خیلی بامعرفتی است.

ازدواج به سبک ایرانی

ساها با هنر هفتم رابطه ای بسیار نزدیک دارد: سینما بخشی از زندگی مرا تشکیل می دهد.اگر وقت شود حتماً به سینما می روم. آخرین فیلمی که در سینماهای تهران دیدم فیلم «ازدواج به سبک ایرانی» بود که خیلی از تماشایش لذت بردم. فیلمی کمدی با مضمونی شیرین و جذاب که یکی از بهترین خاطرات من در ایران است.

طرفدار پرو پا قرص سکانس پایانی

ساها یکی از صحنه های فیلم کمدی «ازدواج به سبک ایرانی» را هیچ گاه فراموش نمی کند. او از تماشای سکانس پایانی فیلم که مربوط به حرکات موزون می شود هیچ گاه خسته نمی شود: برایم خیلی جالب بود که مردانی با چهره های جدی و غرور فراوان با حرکات موزون مردم را در میهمانی پایانی فیلم سرگرم می کنند. و پدر عروس که از جنس این افراد جدی است به جمع آنها ملحق می شود. بطوری که سکانس پایانی فیلم خیلی دیدنی است.

انصاری و خداداد بازیگران مورد علاقه من

ساها که علاقه بسیاری به سینما و سریال تلویزیونی دارد همیشه علاقه خود را به دو بازیکن ابراز کرده است. سیامک انصاری یکی از بهترین کمدین هایی است که تاکنون دیده ام. او در این خصوص استاد است. ضمناً از بازی شیلا خداداد بازیگر فیلم «ازدواج به سبک ایرانی» خیلی لذت بردم. او یک بازیگر توانا است.

اسپرت پوش هستم

با کت و شلوار میانه ای ندارم. از دوران کودکی اسپرت پوش بودم. اینجا هم سعی می کنم لباس اسپرت بپوشم. راستش را بخواهید همیشه از تشریفات فراری بوده ام.

نام جدید بازیکن پرسپولیس فاش شد

منبع : کیهان ورزشی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین