سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
استیو مک کوری از شناخته شده ترین عکاسان خبری جهان است که شاید کمتر کسی پرتره معروف او از دختری افغانی با آن چشمان خیره را تا کنون ندیده باشد. اما گویا معروفیت همانقدر که خوب است خطرآفرین هم هست. وی به تازگی متهم شده که بر روی عکسهایش در فتوشاپ تغییراتی می
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

استیو مک کوری از شناخته شده ترین عکاسان خبری جهان است که شاید کمتر کسی پرتره معروف او از دختری افغانی با آن چشمان خیره را تا کنون ندیده باشد. اما گویا معروفیت همانقدر که خوب است خطرآفرین هم هست. وی به تازگی متهم شده که بر روی عکسهایش در فتوشاپ تغییراتی می دهد و این موضوع باعث شد کمی دست به عصا راه برود.

فراوری: یاسمن پیشوای- بخش هنری تبیان

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

ستیو مک کوری(Stive Makory)در سال ۱۹۵۰ در فیلادلفیا به دنیا آمد و پس از اتمام تحصیلات در زمینهٔ تاریخ و سینماتوگرافی (در دانشگاه پنسیلوانیا)، عکاسی را به صورت سفارشی آغاز کرد.

او با عکسهای گزارشی خود از وقایع افغانستان و روسیه در سال ۱۹۷۹ توجه عرصهٔ بین المللی را به خود جلب کرد. و جوائز بین المللی متعددی را از قبیل جایزهٔ Eisenstaedt در سال ۱۹۹۸ برای وی به ارمغان آورد. استیو مک کوری یکی از اعضای آژانس عکس مگنوم بود و هم اکنون در شهر نیویورک زندگی میکند. وی مجموعهٔ South southeast را به خواهرش بونی مک کوری تقدیم کرده است. 

حال پس از چهار دهه کار عکاسی، نام «استیو مک کوری» در چرخه ی عکس و عکاسان شناخته شده و قابل احترام است. کتاب های او فروش خوبی دارند و کارهای چاپی اش ده ها هزار دلار به مزایده گذاشته می شوند. بنابراین وقتی این عکاس به دستکاری و تغییر عکس هایش با فتوشاپ متهم شد، همه با دقت بیشتری به کارهای او توجه می کردند.

در ماه گذشته، ده ها عکاس به عنوان عکاسانی که عکس های خود را دست کاری می کنند شناخته شدند. هرچند شاید بعضی از آن ها فقط در رنگ ها تغییراتی ایجاد کرده بودند که این عمل در عکاسی قابل قبول است و برخی دیگر از عناصر شبیه سازی استفاده کرده بودند که عناصری از تصویر حذف یا جایگزین شده بودند.

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ
مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

مک کوری به عنوان عکاس خبری در محیطی شروع به کار کرد که هرگونه دست کاری عکس، کار و اعتبار عکاسان را زیر سوال می برد یا حتی باعث بی کاری آن ها می شد. به عنوان مثال می توان به نارسیسو کنتراس اشاره کرد که پس از حذف دیجیتالی اشیایی از یکی از عکس هایش، از آسوشیتدپرس اخراج شد.

زمانی که مک کوری با شواهدی روبه رو شد که دست کاری عکس هایش را اثبات می کرد، مجبور شد جایگاه خود را در عکاسی شرح دهد.

مک کوری در مصاحبه با «تایم» (Time) گفت: همیشه به عکس هایم اجازه می دهم که صحبت کنند و واقعه را شرح دهند، اما نمی دانم چرا از من خواسته شده که جایگاه خود را در عکاسی مشخص کنم و بگویم که خود را در کدام دسته قرار می دهم. در این صورت خواهم گفت که من راوی ای هستم که با تصویر، داستان را بیان می کنم.

عکس مک کوری از دختر افغان

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

در سال ۱۹۸۴ استیو مک کوری عکاس مجله «نشنال جئوگرافیک» در اردوگاه پناهندگان افغانی نصیرباغ در پاکستان فرصت یافت تا از دختری افغانی عکس بگیرد. مک کوری که آرزویش برای گرفتن عکس از یک زن افغان هرگز برآورده نشده بود این فرصت را غنیمت شمرد و عکس دختر را گرفت. آن دختر یکی از دانش آموزان مدرسه ای غیررسمی در آن اردوگاه پناهندگان بود و عکاس به تنها چیزی که اهمیت نداد نام سوژه بود. سال بعد جلد یکی از شماره های نشنال جئوگرافیک به تصویر چهره این دختر که در بمباران افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق یتیم شده بود مزین شد. با آنکه آن دختر هرگز تصویر خویش را ندیده بود، نگاه نافذ و سیاه روزی ترحم برانگیزش در چشم جهانیان بی درنگ چنان شهرتی نصیبش ساخت که ویراستاران مجله گفتند تصویر این دختر یکی از مشهورترین عکس ها در تاریخ ۱۱۴ساله نشنال جئوگرافیک تا آن زمان است. از آنجا که نامش معلوم نبود تصویر مورد بحث تحت عنوان «دختر افغان» روی جلد شماره ژوئن سال ۱۹۸۵ مجله چاپ شد.

وی اظهار کرد: پوشش مناطق جنگی، به گذشته ای دور برمی گردد و همچنین به جز زمانی کوتاه که برای روزنامه محلی «پنسلوانیا» کار کردم، هیچ وقت به عنوان کارمند روزنامه، مجلات خبری یا در کارهای دیگر خبری کار نکردم و همیشه به صورت آزاد - freelancer - به عکاسی پرداخته ام.

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

مک کوری ادامه داد: برخی از کارهایم به عنوان کارهای هنری انتخاب و در نمایشگاه شخصی و موزه ها به نمایش گذاشته شده اند. بنابراین فکر می کنم کار آسانی نیست که جایگاه خود را مشخص کنم و به راحتی بگویم که در کدام دسته از عکاسی و هنر قرار دارم، اما قطعا 40 سال کار و همچنین بودن در محیط هایی مانند رسانه که خود رسانه نیز تغییر کرده، بر این موضوع تأثیر گذاشته است.

استیو مک کوری با چاپ عکس یک دختر افغان در مجله National Geography به شهرت جهانی رسید؛ تصویری که عنوان «فراموش نشدنی ترین عکس» را به خود اختصاص داد و چهره ی دختر را به مشهورترین عکس روی جلد در تمام انتشارات ماه جون 1985 تبدیل کرد.

این عکس همچنین در بروشورها، پوسترها و تقویم های کمک های بین المللی بارها استفاده شد. هویت دختر افغان برای 15 سال پنهان بود تا این که مک کوری نام او یعنی «شربت گول» را به همه معرفی کرد. این عکس به جنجالی ترین تصویر تبدیل شد و در اندازه های بزرگ و تعداد انبوه به چاپ رسید و نیز توانست مدال طلای مسابقه «رابرت کاپا» را به خاطر بهترین گزارش تصویری از آن خود کند.

سارا لین

 - مدیر عکس National Geography - در مصاحبه با «تایم» گفت: در طول تاریخ، هیچ عکسی این گونه محبوب و مورد علاقه ی این تعداد از مردم در سراسر جهان واقع نشده است. ما به چنین عکسی و تمام عکس های معنادار و کنایه دار دیگر استیو که در طول همکاری اش با ما خلق کرد، افتخار می کنیم.

او با تأکید بر تمرین های سخت برای عکاسی دقیق عکس های مورد استفاده در مجلات، افزود: نشنال جئوگرافیک از دست کاری عکس های مورد استفاده در سرمقاله و مجلات چشم پوشی نمی کند و آن را خطا می داند. بعد از هر پروژه، عکس های خام را دریافت می کنیم و تمام کارهای آماده سازی و ادیت رنگ را خودمان انجام می دهیم. من فکر نمی کنم چنین روندِ کاری سختی را هیچ نشریه ای انجام دهد.

عکس مک کوری از خیاط هندی

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

وقتی از مک کوری درباره ی دست کاری عکس هایش سوال شد، به موضوع دسامبر سال 1984 (آذر - دی 1363) مربوط به یکی از عکس هایش اشاره کرد و گفت: به خاطر دارم زمانی را که یکی از عکس هایم که تصویری افقی از خیاطی در باران های موسمی هند بود، روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک منتشر شد و به تناسب فرمت عمودی، آب در تصویر اضافه شده بود. این نوع کاربرد فتوشاپ تضمین می کند که یک عکس قوی، ارزش خود را از دست ندهد. خیلی ها می گویند که این کار درست نبوده، اما از نظر من درست بوده، چون واقعیت و تمامیت تصویر باقی مانده و دست کاری نشده است.

برای لین، چنین تغییراتی، بخشی از گذشته ی مجله بوده است. او در این باره گفت: 32 سال پیش بود و قطعا دوره ای متفاوت بوده است.

مک کوری که همچنان به عکس های خود با تغییرات فتوشاپی ادامه داده است، گفت: من متهم به استفاده از برنامه ای شدم که کمترین کاری است که می توان انجام داد، بخصوص برای کار و سفرهای شخصی ام. هرچند فکر می کردم می توانم هر کاری که می خواهم با عکس هایم انجام دهم، اما حالا متوجه شدم برای کسانی که هنوز به من به عنوان عکاس خبری نگاه می کنند، این موضوع چندان ساده نخواهد بود.

مک کوری و دستکاری با فتوشاپ

لین نیز در این باره گفت: این موضوع باعث می شود متوجه شویم که استانداردها و قوانین هر گروهی اعم از هنری، خبری و ... باید متفاوت باشد و استانداردهای یکسانی نداشته باشند. باید محدودیت و حد هر ژانر برای مخاطبان مشخص باشد. مشخص نبودن این موضوع ها می تواند موجب ایجاد پیچیدگی، شک و تردید و آسیب به اعتبار شود و در آخر، صداقت و شفافیت ضروری است.

منابع:
ایسنا/ امیر نریمانی (عکاس)
دوربین شاپ


 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین