سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سخت ترین و قوی ترین ماده حال حاضر دنیا که محققان اتریشی ساختند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بهتر از گرافن،۴۰ برابر قوی‌تر از الماس

 سخت ترین و قوی ترین ماده حال حاضر دنیا که محققان اتریشی ساختند

بخش دانش تبیان

مولکول

محققان دانشگاه وین موفق به تولید شکل پایداری از کربن موسوم به کارباین شده‌اند، ایده تولد کارباین به سال 1885 باز می‌گردد، اما تاکنون تولید آن به‌صورت عملی انجام نشده بود و تنها در مدل‌سازی‌های کامپیوتری این ماده طراحی شده بود، دلیل این امر ناپایداری کارباین است.
اخیرا پژوهشگران اتریشی موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از آن می‌توان کارباین را به‌صورت پایدار تولید کرد، در این روش از گرافن برای محافظت از کارباین استفاده می‌شود.
' کارباین' به دنبال گرفتن جایگاه گرافن در دنیای علم است، تاکنون گرافن به‌عنوان مستحکم‌ترین ماده جهان شناخته شده بود اما به نظر می‌رسد کارباین برای گرفتن این جایگاه دورخیزی جدی کرده است.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای با عنوان The super-strong carbyne was produced inside double-walled graphene nanotubes to keep it stable در نشریه Nature materials منتشر شده‌است.
در این مقاله محققان نشان داده شده است که چگونه می‌توان این ماده را با حجم بالا تولید کرد، این روش بسیار جالب بوده و در راستای ارائه آلوتروپ‌های تک بعدی گرافنی ارائه شده‌است.
این نتایج نشان می‌دهد که تولید انبوه کارباین قابل انجام است، در حال حاضر برای مشاهده کارباین نیاز به ابزارهای مختلفی است اما با توسعه این روش می‌توان این فرآیند را تسهیل کرد.
کارباین دارای خواص الکتریکی جالب توجهی بوده و از آن می‌توان در نانوالکترونیک استفاده کرد.


منبع:خبر آنلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین