سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
برای رساندن خون به مغز، قلب زرافه ها باید یک موتور «توربو شارژ» باشد. چراکه خون باید از یک گردن دو متری بالا رود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

از راز گردن درازی تا قلب توربو شارژ زرافه ها !

برای رساندن خون به مغز، قلب زرافه ها باید یک موتور «توربو شارژ» باشد. چراکه خون باید از یک گردن دو متری بالا رود.

بخش دانش تبیان

زرافه

قلب زرافه ها فشاری دو برابر سایر پستانداران به جریان گردش خون این حیوان وارد می کند. از طرفی به علت نوع خاص خم شدن برای نوشیدن آب و بلند کردن سر پس از آن و برای جلوگیری از غش کردن، قلب این حیوان نیاز به یک دریچه ایمنی خاص دارد.
پیکربندی منحصر به فرد زرافه سال هاست که باعث حیرت جانورشناسان و زیست شناسان از جلمه چارلز داروین بوده است. حالا با داشتن نقشه ژنتیکی زرافه و مقایسه آن با نزدیک ترین خویشاوندش در عالم جانوران، حیوانی به نام کاپی یا همان زرافه گردن کوتاه، زیست شناسان توانسته اند به برخی از پرسش های خود درباره ژن هایی که مسبب این گردن بسیار دراز و همینطور جریان گردش خون عجیب در بدن این حیوان هستند، پی ببرند.

موریس آگابا، از موسسه علوم و فناوری آفریقا در تانزانیا، می گوید: «نظریه های زیادی درباره علت بلند شدن گردن زرافه ها وجود دارد. اما به نظر می رسد که پیدایش سیستم گردش خون همراه با این درگرگونی در استخوان بندی این حیوان بوده است اما یکی از دلایلی که یافته های این نقشه ژنتیکی می تواند برای انسان ها هم سودمند باشد این است که چطور فشار خون بالا باعث صدمه به بخش های دیگر بدن نمی شود: اتفاقی که برای انسان های مبتلا به فشار خون بالا می افتد».
اینکه چرا گردن زرافه ها دراز است، هنوز پاسخ دقیقی ندارد. با این حال یک نظریه قدیمی درباره علت رشد بیش از اندازه گردن زرافه ها این بوده که آنها نیاز به دسترسی به برگ درختان را داشتند. نظریه دیگر این است که رشد گردن زرافه به علت جلب نظر ماده ها در فصل جفت گیری بوده است نه لزوما دسترسی به خوراک.
برخلاف پرندگان گردن داز که در ستون فقرات آنها مهره های بیشتری از دیگر پرندگان وجود دارد، تعداد مهره های ستون فقرات زرافه ها با دیگر پستانداران یکی است. هر چند که آنها بسیار کش آمده و بزرگ تر شده اند.


منبع: خبر آنلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین