سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پژوهشگران دانشگاه امیرکبیر در تحقیقات آزمایشگاهی خود موفق به تولید یک نانوکامپوزیت پلیمری شدند که می توان از آن به عنوان یک جایگزین مناسب برای استخوان در بدن استفاده کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روشی ارزان برای ترمیم استخوان توسط محققان کشور

پژوهشگران دانشگاه امیرکبیر در تحقیقات آزمایشگاهی خود موفق به تولید یک نانوکامپوزیت پلیمری شدند که می توان از آن به عنوان یک جایگزین مناسب برای استخوان در بدن استفاده کرد.

بخش دانش تبیان

اسکلت

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، استخوان ها نقش های گوناگونی را در بدن ایفا می کنند که مهم ترین آن ها حفاظت از اندام مختلف در بدن است. این قابلیت ها و ظرفیت های استخوان می تواند توسط بیماری ها و آسیب ها تحت تأثیر قرار گیرد.

تغییرات عمده در ساختار استخوان به دلیل بیماری یا آسیب دیدگی منجر به کاهش کیفیت زندگی بیمار و بروز درد می شود. مهندسی بافت یک رشته بین رشته ای است که با به کار گیری اصول مهندسی زیستی و علوم بالینی با معرفی یک جایگزین، به حل مشکلات پزشکی مربوط به از دست دادن یک عضو یا بافت می پردازد.

یکی از اجزای مهم در مهندسی بافت و ترمیم بافت های استخوانی، داربست های استخوانی است که نقش مرکزی هدایت تشکیل استخوان به اشکال مطلوب را ایفا می کند. تاکنون گام های مهمی در جهت درمان آسیب های شدید اسکلتی به صورت کلینیکی صورت گرفته است.

سعید صابرسمندری، محقق طرح گفت: داربست های مورد استفاده در بازسازی استخوان باید از ساختار و خواص شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی ماتریس استخوانی خارج سلولی تقلید کنند.

وی افزود: استخوان متشکل از کامپوزیت متخلخل فازهای نفوذی کلاژن (پلیمر) و هیدروکسی آپاتیت (سرامیک) است؛ بنابراین هدف از انجام این طرح، تولید یک داربست نانوکامپوزیتی پلیمری-سرامیکی استخوانی زیست تخریب پذیر و زیست سازگار بوده است که با خواص مکانیکی مشابه با استخوان طبیعی برخوردار باشد.

به گفته این محقق، این داربست نانوکامپوزیتی از مواد اولیه کاملا طبیعی و ارزان و با روشی آسان و کم هزینه تولید شده است. همچنین این داربست ها دارای خصوصیات مشابه با بافت استخوان هستند و مواد به کار رفته در آن ها موجب بروز اثرات جانبی در بدن نخواهد شد.

صابرسمندری اظهار داشت: داربست نانوکامپوزیتی سنتز شده در این طرح متشکل از یک جزء سلولزی به عنوان پلیمر و یک جزء از جنس هیدروکسی آپاتیت به عنوان جز سرامیکی بوده است. وجه تمایز این داربست ها با داربست های مشابه، گرفت پلیمریزاسیون سلولز است.

وی گفت: داربست سلولز-گرفت-پلی آکریلامید/نانو-هیدروکسی آپاتیت دارای خواص مکانیکی نزدیک به استخوان طبیعی است و همچنین اندازه تخلخل ها در آن برای جایگزینی و رشد سلول های استخوانی بسیار مناسب است.

این محقق یادآور شد: عملکرد داربست تولید شده از نقطه نظرهای خواص مکانیکی، زیست سازگاری، زیست فعالی و قابلیت بازسازی استخوان نسبت به نمونه های مشابه بهبود قابل توجهی یافته است.

صابرسمندری در رابطه با مراحل سنتز این داربست گفت: ابتدا نانوذرات هیدروکسی آپاتیت با قابلیت زیست سازگاری و زیست فعالی بالا با روشی بهینه سنتز شدند تا بتوان از آن ها برای ساخت داربست نانوکامپوزیتی استفاده کرد. در ادامه مونومر آکریلامید به پلیمر طبیعی سلولز گرفته شده و سلولز-گرفت-پلی آکریلامید به روش پلیمریزاسیون رادیکالی سنتز شود.

وی عنوان کرد: در این حین، نانو ذرات هیدروکسی آپاتیت به محلول پلیمری با قابلیت ایجاد پیوندهایی الکتروستاتیکی اضافه شد؛ همچنین برای شبیه سازی هر چه بیشتر داربست استخوانی به استخوان طبیعی انسان، با به کارگیری روش خشکایش انجمادی، یک نانوکامپوزیت سه بعدی متخلخل تهیه شده و آزمون های مربوطه جهت ارزیابی عملکرد این قطعه صورت گرفت.

صابرسمندری گفت: این نانوکامپوزیت زیست سازگار در حوزه های پزشکی، دندان پزشکی و ارتوپدی کاربرد خواهد داشت؛ ارزیابی درون تنی این داربست ها بر روی حیوان از جمله خرگوش در حال انجام است.

این تحقیقات حاصل تلاش های دکتر سمانه صابر سمندری، محقق و دانش آموخته دانشگاه مدیترانه شرقی ترکیه، دکتر سعید صابر سمندری و دکتر جمشید آقازاده، اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، شیوا کیازار و علی صادقی، دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری این دانشگاه است.

نتایج این کار در مجله International Journal of Biological Macromolecules (جلد ۸۶، سال ۲۰۱۶، صفحات ۴۳۴ تا ۴۴۲) به چاپ رسیده است.


منبع: مهر

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین