تبیان، دستیار زندگی
نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در هر موضوعی اتفاق نظر نداشته باشند، در «تهدید جلوه دادن» ایران هم نظرند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جریان رییس جمهور آینده ایران و برجام

نامزدهای انتخابات ریاست  جمهوری آمریکا در هر موضوعی اتفاق نظر نداشته باشند، در «تهدید جلوه دادن» ایران هم نظرند.

بخش سیاست تبیان
کلینتون و ترامپ و ساندرز

کلینتون، ترامپ و ساندرز حتی سعی می کنند با اغراق درباره «خطر فعالیت های هسته ای و منطقه ای ایران» و تشریح تمهیداتی که برای مقابله با این تهدید فرضی اندیشیده اند، گوی سبقت را از یکدیگر بربایند تا بلکه بتوانند نظر مساعد مردم آمریکا و هم حزبی های خود را جلب کنند.
از آنجایی که آغاز رقابت های انتخاباتی در آمریکا با شکل گیری توافق هسته ای همزمان شد، بیشترین مانور کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روی این توافق صورت گرفت. مواضع این افراد    که یکی از آنها تا چند ماه دیگر سکان ریاست کاخ سفید را به عهده خواهد گرفت    علیه برجام به حدی تند است که تردیدها نسبت به پایبندی دولت بعدی آمریکا به توافق هسته ای افزایش یافته است.
هرچند نامزد نهایی دموکرات ها هنوز مشخص نشده و رقابت میان «برنی سندرز» و «هیلاری کلینتون» کماکان ادامه دارد اما نظرسنجی ها نشان می دهد به احتمال زیاد کلینتون به زودی رقیب دموکرات خود را از دور رقابت ها حذف خواهد کرد و خود با نامزد نهایی جمهوری خواه ها یعنی «دونالد ترامپ» به رقابت خواهد پرداخت. هرچند مواضع سناتور سندرز درباره ایران چندان خصمانه نیست اما اظهارات تند ترامپ و کلینتون علیه ایران و نگاه آنها درباره لزوم اعمال تحریم های جدید، می تواند آینده برجام را با چالشی جدی روبه رو کند.
برای درک بهتر آینده رویکرد و سیاست آمریکا در قبال تهران در ادامه مواضع سه نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور در چهار حوزه «توافق هسته ای»، «آینده رابطه با ایران»، «تحریم های جدید» و «حمایت از اسرائیل» به تفصیل تشریح شده است:

فرجام برجام

هیلاری کلینتون سناتور ایالت نیویورک که چند سالی سکان وزارت خارجه دولت «باراک اوباما» را به عهده داشت، ظاهراً از حامیان توافق هسته ای به شمار می آید. بعد از شکل گیری این توافق بود که او در بیانیه ای اعلام کرد: «این توافق با اجرای درست، راستی آزمایی دقیق و پیامدهای شدید در صورت هرگونه نقض تعهد از سوی ایران، آمریکا، اسرائیل و سایر شرکای عرب ما را امن تر ساخته است».
کلینتون 16 ژانویه همزمان با اجرای برجام نیز با صدور بیانیه ای اظهار داشت، به عنوان رئیس جمهور آمریکا، رویکرد «بی اعتمادی و راستی آزمایی» را در قبال این توافق در پیش خواهد گرفت. وی افزود: «قاطعانه توافق هسته ای را به عنوان بخشی از راهبرد جامع برای مقابله با اقدامات منفی ایران در منطقه، اجرا می کنم و در کنار متحدمان اسرائیل و شرکای عربی مان می ایستم».
21 مارس سال جاری میلادی بود که او با حضور در جمع بزرگترین لابی صهیونیستی، این گونه به اظهارنظر پرداخت: «سال ها همه ما بر خطر موجودیتی دستیابی ایران به سلاح هسته ای متمرکز بودیم، به همین دلیل بود که من (هنگام تصدی پست وزارت خارجه آمریکا) دیپلماسی اعمال تحریم های سنگین علیه ایران و وادار کردن این کشور برای حضور در میز مذاکره را دنبال کردم و در نهایت هم از توافقی که مانع برنامه هسته ای این کشور شد، حمایت کردم».
وی ادامه داد: «امروز همه اورانیوم غنی شده ایران از بین رفته، حرکت هزاران سانتریفیوژ این کشور متوقف شده، زمان گریز هسته ای ایران افزایش یافته و تدابیر راستی آزمایی جدیدی وجود دارد که به ما کمک می کند تا فریبکاری این کشور را کشف کنیم و مانع آن شویم. در نتیجه معتقدم آمریکا، اسرائیل و جهان به خاطر وجود این توافق امن تر شده است، از این رو، این توافق باید به دقت اجرا شود، به شدت تحت نظر قرار گیرد و عواقب روشنی برای هرگونه تخطی داشته باشد».

توافق بهتر از جنگ

امروز همه اورانیوم غنی شده ایران از بین رفته، حرکت هزاران سانتریفیوژ این کشور متوقف شده، زمان گریز هسته ای ایران افزایش یافته و تدابیر راستی آزمایی جدیدی وجود دارد که به ما کمک می کند تا فریبکاری این کشور را کشف کنیم و مانع آن شویم

برنی سندرز یکی دیگر از سناتورهای دموکراتی است که ضمن اعلام حمایت از توافق هسته ای ایران و 1+5، توافق را بهتر از جنگ می داند. وی بعد از حصول توافق هسته ای با صدور بیانیه ای اظهار داشت، توافق با ایران، «پیروزی دیپلماسی بر قدرت نمایی» بود.
او همچنین در مصاحبه  با برنامه «Face the Nation» به روشنی مخالفت خود را با اقدام نظامی و ورود به جنگ اعلام کرد و گفت: «آیا ما واقعاً خواستار یک جنگ نامتقارن با ایران هستیم که تمامی جهان را درگیر خود کند و ارتش آمریکا را مورد تهدید قرار دهد؟».
سناتور ایالت ورمونت معتقد است توافق هسته ای بهترین راه برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته ای است. او می گوید همکاران جمهوری خواه او متوجه نمی شوند که جنگ باید آخرین گزینه باشد نه اولین گزینه زیرا به اعتقاد سندرز، ورود به جنگ کار آسانی است اما جلوگیری از پیامدهای ناخواسته آن نه.

برجام را پاره می کنم

اما دونالد ترامپ از همان ابتدا اعلام کرد از توافق هسته ای با ایران حمایت نمی کند. او که با مواضع تند و جنجالی اش شناخته می شود، یکی از مخالفان اصلی برجام است و بارها گفته، اولویت نخست کاری اش پس از پیروزی در انتخابات، لغو توافق هسته ای ایران و پاره کردن برجام خواهد بود.
او در سخنان خود در سپتامبر 2015 گفته بود: «بسیار دشوار است باور کرد رئیس جمهور آمریکا اسم خود را بر توافق با کشور «حامی تروریسم» قرار داده باشد، آن هم توافق بسیار بدی که باعث افزایش تردید و بلاتکلیفی و کاهش امنیت آمریکا و متحدان ما از جمله اسرائیل شده است».
این نامزد جمهوری خواه با بیان اینکه ایران با این توافق به 150 میلیارد دلار دست یافته است و آمریکا به هیچ، بارها توافق هسته ای را «وحشتناک و فاجعه بار» خوانده و گفته بدترین توافقی است که تا به حال دیده  است.
ترامپ نیز همچون سایر کاندیداها، اظهارنظرهای آتشین خود علیه ایران را برای سخنرانی در آیپک نگه داشته و با تأکید بر اینکه «اولویت اول من لغو توافق خطرناک با ایران است»، گفته: «من سال ها در کار تجارت بوده ام و معامله را می دانم. اجازه دهید به شما بگویم این توافق برای آمریکا، اسرائیل و کل خاورمیانه فاجعه آمیز است. مشکل اساسی است. ما به پیشروترین کشور جهان در حمایت از تروریسم، 150 میلیارد دلار جایزه دادیم و به عوض هیچ چیزی دریافت نکردیم».
وی با بیان اینکه «این توافق حتی ایران را به منحل کردن ظرفیت هسته ای خود ملزم نکرده است»، افزود: «تنها برای چند سال مشخص، محدودیت هایی بر برنامه هسته ای نظامی ایران اعمال شده است و زمانی که مدت زمان این محدودیت ها به پایان برسد، ایران ظرفیت نظامی هسته ای در مقیاس صنعتی در اختیار خواهد داشت و این شرایط بسیار بدی است که همه ما به ویژه اسرائیل در آن قرار گرفته ایم».

رابطه با ایران

رابطه با ایران چالشی ترین بخش اختلاف میان هیلاری کلینتون و برنی سندرز است. در حالی که کلینتون ایران را چالش راهبردی بلندمدتی برای آمریکا تلقی می کند و می گوید «انتظاراتمان از این کشور باید واقع بینانه باشد و نباید توافق هسته ای را یک گشایش دیپلماتیک بزرگ تلقی کرد»، سندرز به تلاش پیگیر برای عادی سازی روابط با ایران اعتقاد دارد؛ موضوعی که باعث جنجال در برخی مناظره های این دو نامزد دموکرات شده است.

حفظ دامنه تحریم

از آنجائیکه هیلاری کلینتون در همه اظهارنظرهای خود همواره با افتخار از نقش خود در ایجاد حمایت بین المللی برای اعمال تحریم های چند جانبه علیه ایران سخن به میان آورده و آن را عامل ورود ایران به میز مذاکره قلمداد کرده، همچنان قصد دارد از این روند علیه ایران استفاده کند.
او در این رابطه گفته: «حتی بعد از اینکه تحریم ها لغو شد، تحریم باید نقش اساسی در راهبرد آمریکا در قبال ایران ایفا کند. تحریم برای حمایت از تروریسم و سایر تحریم های غیر هسته ای باید به عنوان بخش اصلی راهبرد ما باقی بماند و به شدت اجرا شود».
به نظر می رسد با توجه به همین نگاه بود که او در روز اجرای برجام، خواستار تحریم های جدید موشکی علیه ایران شد و با اشاره به آزمایش  موشک بالستیکی که بر روی آن نوشته شده بود «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود»، گفت: «ایران باید به خاطر این فعالیت ها با تحریم های جدید روبرو شود و جامعه بین المللی باید اعلام کند تهدیدات ایران علیه اسرائیل را تحمل نخواهد کرد».
کلینتون همچنین در سخنرانی خود در کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل تاکید کرد، آمریکا باید به اجرای تحریم های موجود ادامه دهد و به خاطر حمایت مالی از تروریسم و انتقال غیرقانونی سلاح، نقض حقوق بشر و حملات سایبری تحریم های بیشتری علیه ایران و سپاه پاسداران اعمال کند».
برخلاف هیلاری، برنی سندرز از زمان اجرای توافق هیچ سخنی درباره لزوم اعمال تحریم های جدید علیه ایران به زبان نیاورده است و صرفا در سخنرانی خود برای اعضاء آیپک شفاف ساخته است اگر ایران به توافق هسته ای عمل نکند، باید تحریم ها دوباره علیه این کشور اعمال شود. اما بعد از توافق هسته ای، او در هیچ تلاشی برای افزودن به تحریم های جدید علیه ایران مشارکت نداشته است.

جلب رضایت اسرائیل

هر سه نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای جلب آراء لابی های صهیونیستی و یهودیان آمریکایی کوشیدند همزمان با تهدید ایران، بر تعهد خود به تامین امنیت رژیم صهیونیستی تاکید دوباره کنند.
هیلاری کلینتون در سخنرانی خود در آیپک مدعی شد، آمریکا باید با اسرائیل و سایر شرکای خود از نزدیک همکاری کند تا از انتقال پول و سلاح ایران به حزب الله جلوگیری کند.
وی به همین حد بسنده نکرد و گفت: « اگر اتحادیه عرب می تواند کل حزب الله را به عنوان سازمان تروریستی معرفی کند، مطمئنا زمان آن رسیده تا سایر دوستان ما در اروپا و بقیه جامعه بین المللی نیز چنین کاری را همین حالا انجام دهند».
او در ادامه مدعی شد، سپاه پاسداران و حزب الله در تلاشند در بلندی های جولان جبهه ای ایجاد کنند تا از آنجا بتوانند اسرائیل را تهدید کنند.
برنی سندرز نیز در سخنرانی خود در این سازمان یهودی با حمایت از توافق هسته ای اظهار داشت، این توافق بهتر از مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته ای و دخالت نظامی بالقوه آمریکا و اسرائیل است.
او سپس افزود: « من این تفکر را نمی پذیرم که موضع «حامی اسرائیل» بودن با توافق هسته ای در تضاد باشد. ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای نه تنها امنیت آمریکا بلکه امنیت اسرائیل را نیز تقویت کرده است».
دونالد ترامپ نیز با اشاره به آزمایش های موشکی ایران مدعی شد:« هدف ایران از این کار، نه تنها ترساندن اسرائیل بلکه ترساندن اروپا و حتی آمریکاست اما ما اجازه نمی دهیم چنین اتفاقی رخ دهد و اجازه نمی دهیم این اتفاق برای اسرائیل نیز رخ دهد».


منبع : تسنیم