تبیان، دستیار زندگی
مقارن با نخستین دقایق بامداد دوشنبه، سرانجام فصل پرفراز و نشیب فوتبال باشگاهی در ایران به پایان رسید و ذوب آهن اصفهان کاپ زیبای قهرمانی در جام حذفی را بالای سر برد. این تیم در دوئلی فشرده و نفسگیر توانست در ضربات پنالتی از سد استقلال بگذرد و به مقام قهرما
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زلزله در استقلال

مقارن با نخستین دقایق بامداد دوشنبه، سرانجام فصل پرفراز و نشیب فوتبال باشگاهی در ایران به پایان رسید و ذوب آهن اصفهان کاپ زیبای قهرمانی در جام حذفی را بالای سر برد. این تیم در دوئلی فشرده و نفسگیر توانست در ضربات پنالتی از سد استقلال بگذرد و به مقام قهرمانی دست پیدا کند. این اتفاق در شرایطی رخ داد که امسال برگزاری بازی فینال جام حذفی با حواشی بسیار زیادی همراه بود.

بخش ورزشی تبیان
استقلال ، مظلومی ، منصوریان

اولین تجربه از انتقال این بازی به خرمشهر از یکسو و تقویم فشرده ای که تاریخ این بازی برای ذوب آهن ایجاد می کرد از سوی دیگر باعث جنجال شده بود. کم و کیف مربوط به انتقال محرومیت مهدی رحمتی به مسابقات لیگ آینده و صدور مجوز حضور او در این بازی هم بحث مفصلی داشت که حتی 24ساعت قبل از بازی هم در بیانیه تند باشگاه ذوب آهن مورد اشاره قرار گرفت.
با این همه تیم اصفهانی در نهایت از عنوان قهرمانی فصل گذشته اش دفاع کرد تا استقلال تهران عمیقا وارد بحران شود. آبی پوشان پایتخت که در رقابتهای لیگ برتر به جایگاهی بهتر از سومی دست پیدا نکردند، دست شان از فتح جام حذفی هم کوتاه ماند تا بلافاصله بعد از سوت پایان بازی، موجی از شایعات رنگارنگ این باشگاه را احاطه کند. تمام رهاورد آبی ها از یک فصل بالانشینی در لیگ و پیشروی در جام حذفی، یک سهمیه پلی آف لیگ قهرمانان آسیا بود که تازه ممکن است آن هم در تقسیم بندی های جدید کنفدراسیون فوتبال قاره، ملغی شود. این در حالی است که شاگردان مظلومی دربی برگشت را هم به بدترین شکل ممکن به پرسپولیس واگذار کردند تا عملکرد این مربی جایی برای دفاع نداشته باشد.

مظلومی رفتنی شد، خلاص!

در 45روز گذشته بارها شایعات مربوط به جدایی پرویز مظلومی از استقلال به وجود آمده و در تیراژ وسیع پخش شده است. به ویژه شکست پرگل در دربی تهران و باخت خانگی به تراکتورسازی که منجر به از دست دادن قهرمانی لیگ برتر شد، این شایعات را به اوج رساند. در مقاطعی حتی برکناری مظلومی در هیات مدیره باشگاه هم به بحث گذاشته شد، هرچند نتیجه ای به دست نیامد. با این وجود به نظر می رسد این بار دیگر حوصله استقلالی ها سر آمده و بعد از باخت در فینال حذفی، مظلومی دیگر جایی در این باشگاه نخواهد داشت. این ادعایی بود که بهرام افشارزاده بلافاصله بعد از پایان بازی در گفت وگو با رسانه ها تاییدش کرد. مدیرعامل آبی پوشان گفت استقلال فصل آینده قطعا تغییر کادرفنی خواهد داشت و این یعنی پرویز مظلومی که هنوز یک سال هم از قراردادش باقی است، باید وسایلش را جمع کند و برود.

افشارزاده زیر تیغ انتقادات

پرویز مظلومی اما تنها قربانی ناکامی استقلال در این فصل نیست؛ چه اینکه دیگر ارکان باشگاه هم البته در مقیاس متفاوت تحت فشار انتقادات هستند. بهرام افشارزاده که در دو سال گذشته کمتر توانسته توقعات هواداران را برآورده کند، یکی از کسانی است که حالا طعم اعتراض ها را می چشد. شاید خیلی ها عقیده داشته باشند بهرام خان گزینه مناسبی برای اداره استقلال نیست. از آن جمله می توان به نظری جویباری اشاره کرد؛ معاون پیشین باشگاه که اواسط فصل به خاطر برخی اختلافات از جمع آبی ها کنار گذاشته شد. او در مصاحبه تندش با سایت ورزش سه، به انتقاد از مدیران استقلال پرداخته؛ «در دوره اول لیگ برتر که استقلال روز آخر قهرمانی لیگ را از دست داد، منصور خان پورحیدری خودش جلو آمد و گفت من دیگر نمی توانم در حذفی قهرمان شوم. امیر قلعه نویی را آوردیم و شوک دادیم، تیم قهرمان حذفی شد. سال 87 هم این کار را کردیم و دوباره شوک مان نتیجه داد و قهرمانی حذفی به دست آمد. الان هم تیم نیاز به شوک داشت و قطعا اگر فرد دیگری جای مظلومی می آمد تیم نتیجه می گرفت و قهرمان حذفی می شد. تجربه در چنین شرایطی به درد می خورد. افشارزاده یک انسان محتاط است که سابقه فوتبالی هم ندارد. پیش خودش هم فکر می کند دانای کل است! شما به هیات مدیره باشگاه استقلال نگاه کنید؛ اصلا توان ندارند. اکثر افراد سن شان بالا است و مدیرعامل هم که 80 سال دارد. به نظر شما یک پیرمرد 80ساله چه کاری برای یک باشگاه به بزرگی استقلال می تواند انجام دهد؟ آیا این مدیر با این سن و سال می تواند با یک مشت جوان سرو کله بزند؟ اینها باید بروند استراحت کنند. نتایج استقلال هرگز توجیه پذیر نیست.» جالب اینجاست که باجناق نظری هم مطالبی مشابه همین را تکرار می کند. محمود فکری، مدافع اسبق آبی ها دیروز به خبرگزاری فارس گفت: «در مدیریت باشگاه و هیات مدیره و همچنین اطراف آنها افرادی حضور دارند که خیلی زحمت کشیده اند تا استقلال را به این حال و روز بیندازند. امیدوارم آنها دیگر سرشان را پایین بیندازند و خودشان راه خروج را پیدا کنند و از باشگاه بروند. مدیریت باشگاه می تواند در مقطع فعلی حداقل یک کار مفید انجام دهد و آن این است که آقایان به صورت دسته جمعی استعفا دهند و از استقلال بروند.»

رحمتی هم در امان نیست

حالا و در فضای انتقادی شکل گرفته در اطراف باشگاه استقلال، حتی پای کاپیتان محبوب این تیم هم به میان کشیده شده و خیلی ها به قدرت گرفتن بیش از حد مهدی رحمتی در اردوگاه آبی ها اعتراض کرده اند. آنچه در معادلات امسال استقلال به وضوح به چشم می آمد این بود که رحمتی نقشی بسیار پررنگ تر از یک بازیکن معمولی دارد و تلفیق این مساله با ناکامی های باشگاه باعث اعتراضات جدیدی شده است.
مثلا محمود فکری می گوید: «این مساله به توان مدیریت باشگاه بازمی گردد. وقتی سرمربی و مدیریت ضعف داشته باشند بازیکن آنقدر قدرت می  گیرد که در تصمیم گیری های مهم تیم اظهارنظر می کند و نقشی فراتر از یک کاپیتان پیدا می کند.»
محمد نوری، دیگر پیشکسوت استقلال در دهه هفتاد هم دیدگاه مشابهی در این مورد دارد: «رحمتی امسال از مهره های کلیدی استقلال بود اما فضای زیادی که کادر فنی و رسانه ها به او دادند باعث شد او خیلی بیش از اندازه بزرگ شود. آدمیزاد هم وقتی به او فضا بدهند غرور او را می گیرد. فکر می کنم غرور رحمتی بعد از دربی شکست و او به همین دلیل پس از دربی سیر نزولی را طی کرد. الان وقتی به رفتار کی روش در قبال رحمتی نگاه می کنم، پافشاری او برای دور نگه داشتن این گلر از تیم ملی را متوجه می شوم و الان می فهمم که حتما یک چیزهایی بود که کی روش دیگر رحمتی را نخواست.»
 به هر حال به نظر می رسد باشگاه استقلال آبستن حوادث بسیار زیادی است و شاید همین حالا که شما این مطلب را می خوانید، تصمیمات بنیادین و مهمی در این مجموعه گرفته شده باشد.