تبیان، دستیار زندگی
نشست رسانه ای سومین همایش ملی تئاتر مردمی خرداد، صبح امروز سه شنبه 11 خردادماه در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همایش ملی تئاتر مردمی خرداد

نشست رسانه ای سومین همایش ملی تئاتر مردمی خرداد، صبح امروز سه شنبه 11 خردادماه در سالن امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
امیرحسین شفیعی

امیرحسین شفیعی؛ دبیر سومین همایش ملی تئاتر مردمی خرداد؛ در نشست رسانه ای این رویداد به تشریح برنامه های این همایش پرداخت و گفت: همیشه از این که تئاتری با موضوع قیام پانزده خرداد تولیده نشده است، دل آزرده بودم. به عنوان هنرمندی برخاسته از شهر ورامین در سال های گذشته سعی کردم تا با برگزاری یادواره ای با عنوان "طلوع خرداد" به شهدای این قیام ادای دین کنم. اما با مشکلاتی که پیش آمد فرصت ادامه این همایش مقدور نشد. حالا بسیار خوشحالم که با حمایت و پشتیبانی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری همایش ملی «تئاتر مردمی خرداد» برگزار می شود.

رویداد دوازده ساله ای را احیاء کردیم

شفیعی با اشاره به سبقه ی برگزاری همایش ملی تئاتر مردمی خرداد اظهار داشت: دوازده سال پیش به پیشنهاد و ابتکار آقای کوروش زارعی یادواره ی تئاتر خرداد برای نخستین بار همزمان با مراسم سالگرد با رحلت امام خمینی(ره) و قیام پانزده خرداد در مرقد مطهر حضرت امام(ره) اجرا شد. بعد از وقفه ای طولانی، این یادواره سال گذشته از نو راه اندازی شد و بر اساس آن، چند نمایش میدانی در چند نقطه از شهر تهران، گلزار شهدای بهشت زهرا و مرقد مطهر امام(ره) به صحنه رفت.
وی ادامه داد: با تغییر مدیریت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در سال جدید، آقای کوروش زارعی بر برگزاری منظم و مستمر این همایش تاکید ویژه ای داشته و با اینکه امسال، زمان بسیار کمی در اختیار داشتیم اما با مساعدت و همراهی ایشان توانستیم این یادواره  را با گستردگی بیشتر و با عنوان همایش و با حضور 16 گروه نمایشی از 12 استان برای برگزاری طی روزهای 13 تا 16 خردادماه برنامه ریزی کنیم.

همایش ملی «تئاتر مردمی خرداد» فرصت آشتی مردم با هنر تئاتر است

سومین همایش ملی تئاتر مردمی خرداد به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از 13 تا 16 خرداد ماه با اجرای 16 نمایش خیابانی و میدانی در مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره)، گلزار شهدای بهشت زهرا، میدان امام حسین(ع)، ایستگاه های مترو و مجموعه ی تئاتر شهر برگزار می شود

دبیر سومین همایش ملی تئاتر مردمی خرداد همچنین تصریح کرد: واژه ی "مردمی" که به عنوان این همایش اضافه شده نمایانگر تاکید مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بر حضور مردم و توجه به خواست مخاطب است. به نظر من این، عنوانی خلاقانه است و باید از این فرصت استفاده کرد تا مخاطب عام را به تماشای هنر تئاتر تشویق شود. اجرای نمایش های میدانی می تواند علاوه بر جذب مخاطب به تربیت هنرمندان تئاتری برخاسته از بطن مردم عادی بی انجامد.

حضور گسترده هنرمندان استان ها نقطه عطف این همایش است

شفیعی در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان ساخت: حضور 12 گروه استانی در این همایش نشان از عزم راسخ مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در حمایت از تئاتر استان ها دارد. امسال فرصت اعلام فراخوان عمومی برای دعوت از همه  گروه های علاقه مند برای حضور در همایش نبود ولی با این حال ما از 40 گروه نمایشی دعوت کردیم تا برای «همایش ملی تئاتر مردمی خرداد» طرح و پیشنهاد خود را اعلام کنند و از این تعداد، 16 اثر شایستگی حضور در این همایش را پیدا کردند. لازم به ذکر است به غیر از چهار نمایشی که بازتولید هستند، دیگر آثار برای نخستین بار است که اجرا می شوند.
کارگردان نمایش میدانی «دریادلان» سپس به معرفی نمایش های این همایش پرداخت و گفت: «نمایش های حاضر در همایش با موضوعات زندگی و آثار امام راحل، انقلاب اسلامی، قیام پانزده خرداد و شهدای مدافع حرم اجرا می شوند. « مجلس نامه هجرت خورشید» به کارگردانی احد صدقی از شهرستان بهارستان و «انقلاب سفید» به کارگردانی مهدی دریایی از اراک، دو نمایشی هستند که به شیوه ی تعزیه اجرای می شوند. همچنین نمایش های «پابرجا» به کارگردانی روح اله سنایی از تهران و «راه بی پایان» به کارگردانی راضیه ده پائینی از ورامین به شیوه ی پرفورمنس اجرا خواهند شد. نمایش های «آئین های انقلابی» به کارگردانی محمود فرضی نژاد از شهرستان سیاهکل و «نوای امواج دریا» به کارگردانی ماشااله عباسیان از بوشهر نیز ساختار اجرایی نمایش های آئینی- سنتی دارند.

همایش ملی «تئاتر مردمی خرداد» غیر رقابتی برگزار می شود

کارگردان برگزیده بخش تئاتر خیابانی جشنواره تئاتر فجر با تاکید بر فضای غیررقابتی «سومین همایش ملی تئاتر مردمی خرداد» گفت: امسال این همایش به صورت غیررقابتی و با دعوت از گروه ها برگزار می شود. اما درصد هستیم با ثبت این همایش در جدول برنامه های ثابت حوزه هنری، در سال های آینده این رویداد با انتشار فراخوان افزودن بخش های بیشتری برگزار شود.
امیرحسین شفیعی در پایان گفت: اختتامیه این همایش روز 16 خردادماه با تقدیر از کارگردانان شرکت کننده در تماشاخانه مهر برگزار می  شود.
خاطرنشان می شود سومین همایش ملی تئاتر مردمی خرداد به همت مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از 13 تا 16 خرداد ماه با اجرای 16 نمایش خیابانی و میدانی در مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره)، گلزار شهدای بهشت زهرا، میدان امام حسین(ع)، ایستگاه های مترو و مجموعه ی تئاتر شهر برگزار می شود.


منبع : سایت صحنه حوزه هنری