تبیان، دستیار زندگی
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت که وزن اصلاح طلبان در مجلس همان ۱۰۳ رأی عارف است و نباید تصور در دست گرفتن اکثریت هیئت رئیسه برای اصلاح طلبان ایجاد می شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وزن اصلاح طلبان 103 نفر است!

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت که وزن اصلاح طلبان در مجلس همان 103 رأی عارف است و نباید تصور در دست گرفتن اکثریت هیئت رئیسه برای اصلاح طلبان ایجاد می شد.

بخش سیاست تبیان
صادق زیباکلام

صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح طلب ، در ارزیابی خود از نتیجه انتخابات هیئت رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی ، گفت : رأی آقای لاریجانی همان قدر قابل انتظار بود که رأی عارف پیش بینی می شد.
وی با اشاره به لیست امید در انتخابات 7 اسفند 94، یادآور شد: لیست امید در حوزه های انتخابیه، رهبری جریان اصلاحات را به عهده داشت و اصلاح طلبان از بدنه اجتماعی خود خواسته بودند به این لیست رأی دهند، اما این لیست از سه لایه تشکیل می  شد.
زیباکلام در تشریح نامزدهای لیست امید در سراسر کشور، خاطرنشان کرد: گروه اول عقبه اصلاح طلبی داشتند، اما میزان اصلاح طلبی آنها کم بود. این دست از اصلاح طلبان شناسنامه دار کمترین نزدیکی به اصلاح طلبان را داشتند که شورای نگهبان آنها را تأیید کرده بود.
وی در ادامه گفت: گروه دوم میانه روهایی بودند که در لیست قرار گرفتند و بالاخره گروه سوم اصولگرایان شناسنامه دار بودند، اما به عنوان افراطی هم شناخته نمی شدند. افرادی جوان با تحصیلات بالا بودند که در حوزه انتخابیه شان مقبولیت داشتند.
این تحلیل گر سیاسی اصلاح طلب با ابراز اینکه 30 نامزد لیست امید در تهران نیز همین وضعیت را داشتند، اضافه کرد: به جز چند چهره شناخته شده اصلاح طلب مابقی یا اصولگرایان میانه رو بودند و یا کسانی که نه اصلاح طلب بودند و نه اصولگرا، اما قابلیت اصلاح طلب شدن داشتند.

اصلاح  طلبان با برنامه ریزی می توانند اکثریت شماری از کمیسیون ها را به دست بیاورند و از سازوکارهای درونی مجلس استفاده کنند.

وی افزود: در مجموع وزن اصلاح طلبان همان 103 رأیی بود که عارف آورد. همچنین نباید انتظار داشته باشیم اصولگرایان میانه رو به عارف رأی دهند و عقلاً و منطقاً آنها به نامزد خودشان یعنی علی لاریجانی رأی می دادند.
زیباکلام با بیان "اگر واقع بینانه تر به ترکیب مجلس دهم نگاه کنیم آرای هر دو نامزد ریاست درست است"، متذکر شد: غیر از این انتظاری نبود و نباید این فکر و تصور برای ما ایجاد می شد که نیروی ما در مجلس آن قدر زیاد است که هیئت رئیسه  را به دست بگیریم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا رقابت عارف با لاریجانی از اساس صحیح بود یا خیر، توضیح داد: در این مسئله دو دیدگاه وجود داشت؛ نظر من از ابتدا این بود که صحیح نیست وارد رقابت با لاریجانی شویم، زیرا ائتلاف نانوشته میان ما و اصولگرایان معتدل و میانه رو خدشه دار می   شود و پیروز هم نمی شویم، اما این نظر اقلیت بود. اصلاح طلبانی که با من هم نظر بودند نیز جسارت طرح این دیدگاه را نداشتند.
وی افزود: نظر برخی اصلاح طلبان این بود که ما دینی به مردم داریم و مردم را امیدوار کردیم که تغییر اتفاق خواهد افتاد و بسیاری به دعوت ما اصلاح طلبان پای صندوق های رأی آمدند. اگر ما برای ریاست مجلس تلاش نکنیم و لاریجانی بدون چالش رئیس مجلس شود مردم از ما خواهند پرسید که "رأی دادن به اصلاح طلبان چه فایده ای داشت؟".
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران درباره حضور اصلاح طلبان در پست های غیر از هیئت رئیسه ، تصریح کرد : اصلاح  طلبان با برنامه ریزی می توانند اکثریت شماری از کمیسیون ها را به دست بیاورند و از سازوکارهای درونی مجلس استفاده کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: عارف ممکن است رئیس مرکز پژوهش های مجلس و یا مسئول یکی از کمیسیون های مهم شود، اما بزرگ ترین وظیفه وی هدایت فراکسیون امید است.منبع : تسنیم