تبیان، دستیار زندگی
عروس لهستانی همراه با مهمانان اضافه وارد میدان نبرد شد و خودنمایی کرد . . .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عروس لهستانی در میدان نبرد + تصاویر

عروس لهستانی همراه با مهمانان اضافه وارد میدان نبرد شد و خودنمایی کرد  . . .

بخش سیاست تبیان

تانک ، جنگ ، سپتامبر ، سیاست ، بین الملل

به گزارش تبیان به نقل از خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تانک استیلث PL-01 ساخت کمپانی OBRUM لهستان و کنسرسیومی از شرکت‌های زیر مجموعه آن است. نخستین پیش نمونه این تانک برای اولین بار در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دفاعی لهستان در سپتامبر سال 2013 رونمایی شده و پیش‌بینی می‌شود که نمونه‌های عملیاتی امسال تکمیل و از سال 2018 نیز به تولید انبوه برسد.

این تانک به منظور پاسخگویی به نیاز ارتش لهستان طراحی شده است. در حال حاضر ارتش لهستان از حدود 900 تانک برای صحنه اصلی جنگ بهره می‌برد که شامل تانک‌های PT-91 Twardy و Leopard 2 است و همچنین در حدود 400 تانک T-72 MBTs ذخیره نیز بهره می‌برد . در هنگام تولید انبوه، این تانک (PL-01) برای مقاصد صادراتی در نظر گرفته خواهد شد. در سال 2010 نمونه اولیه تانک سبک Anders در لهستان به نمایش گذاشت شد. تمامی خودروهای زره‌پوش شده در حال توسعه بروی پلتفرم Anders هستند. اینها شامل خودروهای مبارزه با پیاده نظام، خودرو های پشتیبانی، خودروهای حامل موشک‌های ضدتانک و غیره است. PL-01 را می‌توان به عنوان نسخه زرهی ارتقاع یافته Anders به حساب آورد. PL-01 بر اساس تانک سبک CV90120-T سوئدی طراحی شده است. همچنین تانک PL-01 برخی شباهت‌ها را با تانک سبک Anders دارد که به خاطر دارا بودن پلتفرم مشابه است.

تانک pl-01

موتور این تانک همچون تانک مرکاوا در جلوی تانک قرار گرفته تا حفاظت بیشتری را برای خدمه به فراهم آورد. همچنین برای سوار شدن و تخلیه خدمه و تحویل سریع بسته‌های مهمات، یک در بارگیری در پشت بدنه تانک تعبیه شده است.

نکته جالب در خصوص PL-01 این موضوع است که برجک تانک بی‌سرنشین بوده و فرمانده و توپچی همانند راننده تانک در محل شاسی تانک قرار می‌گیرند. داخل برجک از یک ماجول اتوماتیک بارگذاری استفاده می‌شود و این ماجول 16 گلوله را در برجک ذخیره می‌کند. زره PL-01 مشتمل بر صفحات ترکیبی و چندلایه از جنس سرامیک و آرامید است که در بخش‌های برجک و پیشانی، بالاترین میزات حفاظت در توافقنامه استاندارد ناتو یعنی سطح - 5  را برای خدمه ایجاد کرده و در تمام قسمت‌های باقیمانده نیز با افزودن صفحات زره اضافی، حفاظت خدمه را در هیچ جایی کمتر از سطح-4 نیست. همچنین تانک به سامانه حفاظت فعال یا APC ساخت BAE systems نیز مجهز است تا موشک‌های نزدیک شونده به تانک را از هرجهت شناسایی کرده و روی هوا منهدم کند.

تانک pl-01

PL-01 انفجار 10 کیلوگرم تی ان تی را در هر کجای زیر بدنه خود را به راحتی تحمل می‌کند. این تانک همچنین به سیستم یکپارچه حفاظت فعال مجهز خواهد شد. سیستم آتش خودکار و سیستم محافظت NBC (محافظت در برابر حملات شیمیایی ، بیولوژیکی ، رادیواکتیو و هسته ای) به صورت استاندارد برای تولید انبوه به روی این تانک‌ها نصب خواهد شد. مهمات در محفظه جداگانه با پانل‌های انفجاری ذخیره می‌شوند. تانک به توپ 120 میلی متر مسلح خواهد شد. و با یک سیستم بارگذاری خودکار مهمات تکمیل خواهد شد. این توپ با تمامی مهمات 120 میلی متری استاندارد تانک‌های ناتو قابلیت شلیک دارد. ادعا شده است که این تانک قادر به شلیک موشک‌های ضد تانک هدایت‌شونده به همان شیوه‌ای که گلوله‌های عادی شلیک می‌شوند است.
مشخصات تانک PL-01 :
وزن: ۳۰۰۰۰ کیلوگرم (طرح استاندارد)؛ ۳۵۰۰۰ کیلوگرم (با پانل‌های زره‌های اضافی)
طول: ۷ متر
عرض: ۳٫۸ متر
ارتفاع: ۲٫۸ متر
خدمه: ۳ نفر

تانک pl-01

سلاح اصلی تانک توپ استاندارد 120 میلی متری ناتو بوده که قادر به شلیک گلوله‌های انرژی جنبشی غیرقابل هدایت و همچنین موشک‌های ضدتانک هدایت‌شونده است. برجک تانک 360 درجه به اطراف می‌چرخد و در ارتفاع نیز تا منفی 10 درجه و مثبت 20 درجه قابلیت حرکت دارد. یک قبضه تیربار کنترل از راه دور 12/7 میلی متری روی برجک همراه با دوربین‌های کنترل‌کننده خود قرار دارد و یک تیربار 7/62 میلی متری نیز به صورت هم محور با توپ اصلی قرار گرفته است. در هر سمت برجک 8 حفره مجموعاً 16 حفره جهت شلیک نارنجک‌های دودزا تعبیه گردیده و این تانک مجموعاً توانایی حمل 45 گلوله 120 میلیمتری را با خود دارد.

PL-01 به سیستم‌های اطفای حریق اتوماتیک در برجک، مدیریت میدان جنگ، تهویه مطبوع، گیرنده های هشدار قفل لیزری، ناوبری ماهواره‌ای و سیستم شناسایی دوست از دشمن مجهز است و صندلی‌های خدمه به گونه‌ای طراحی شده که شوک وارده از انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای و مین‌های زمینی را تقریباً خنثی نماید. وزن استاندارد این تانک 30 تن و در صورت افزودن صفحات زره های اضافی 35 تن است. طول آن 7 متر، عرضش 3/8 متر و 2/8 متر نیز ارتفاع دارد.
این تانک توانایی حمل چهار سرباز اضافی در محفظه حمل مهمات را دارد .

تانک pl-01

جنگ‌افزارها :
توپ اصلی: ۱۰۵ میلی متر یا ۱۲۰ میلی متر کالیبر
جنگ‌افزار دوم: ۷٫۶۲ میلی متر مسلسل
مسلسل: 2 عدد با کالیبر 7.62
موتور: دیزل موتور بالا ۹۴۰ اسب بخار
سرعت: ۷۰ کیلومتر در ساعت (در جاده‌های هموار) و۵۰ کیلومتر در ساعت (در زمین‌های خشن)
این تانک از یک موتور دیزل چند سوخته با توانایی 940 اسب بخار، مبدل گشتاور و گیربکس اتوماتیک بهره می‌برد و سرعت آن در جاده 70 کیلومتر بر ساعت و در مناطق ناهموار 50 کیلومتر بر ساعت است. این تانک با یک بار سوخت‌گیری دارای برد 500 کیلومتر بوده و از توانایی عبور از شیب‌های 30 درجه جانبی و غیر جانبی و همچنین خندق‌هایی به عرض 2/6 متر را بر خوردار است. تانک بدون آماده‌سازی می‌تواند در عمق 1/5 متر آب و با آماده سازی در عمق 5 متری فرو رود.

تانک pl-01

قدرت مانور :
شیب: 60%
شیب‌های جانبی: 30%
گام عمودی: 1 متر
سنگر: 2.6 متر
توانایی عبور از آب: تا عمق 1.5 متر و تا عمق (با تجهیزات عبور از عمق 5 متر)
منبع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .