تبیان، دستیار زندگی
رئیس کل دادگستری استان تهران، گفت: در سال 94، قریب به 2 میلیون پرونده در دادگستری استان تهران مورد رسیدگی قضایی قرار گرفته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رسیدگی دادگستری استان تهران به 2 میلیون پرونده در سال 94

رئیس کل دادگستری استان تهران، گفت: در سال 94، قریب به 2 میلیون پرونده در دادگستری استان تهران مورد رسیدگی قضایی قرار گرفته است.

بخش حقوق تبیان

دادگستری استان تهران

همزمان با نخستین روز سفر رئیس قوه قضائیه به تهران، غلامحسین اسماعیلی در جلسه مشترک مسئولان قضایی و اداری استان تهران اظهار داشت: دادگستری استان تهران شامل دادگاه های تجدید نظر، مجمتع های قضایی و حوزه های قضایی شهرستان و بخش ها به عنوان بزرگ ترین دادگستری کل قریب به 2 میلیون رسیدگی قضایی را در سال 94 داشته است.

وی افزود: هر چند این آمار معادل یک پنجم آمار کشوری است اما به لحاظ پرونده های خاص و ویژه و پرونده های اقتصادی حتی چند میلیاردی سهم استان به مراتب بیش از یک پنجم دادگستری های سراسر کشور است.

وی ادامه داد: در حال حاضر در استان تهران 9 حوزه قضایی بخش و 14 دادگستری شهرستان و در تهران 31 ناحیه دادسرا و 20 مجتمع دادگاهی مسئول رسیدگی قضایی هستند.

اسماعیلی تصریح کرد: ساختار و چیدمان حوزه ها و واحدهای قضایی تهران با کشور از سه جهت متفاوت است اول اینکه در تعدادی از بخش های استان تهران فاقد حوزه قضایی بخش هستیم.

وی افزود: دومین تفاوت این است که در شمیران واحد قضایی نداریم و سوم اینکه در سیستم قضایی در مرکز استان دادگستری استان تعریف نشده است.

اسماعیلی ادامه داد: بسیاری از شهرستان های استان تهران همچون شهریار و اسلام شهر از لحاظ جمعیت و معضلات قضایی از برخی استان های کشور بزرگ تر هستند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه شهر تهران وضعیتی ویژه و ممتاز دارد گفت: ما در دادگستری تهران نمی گوییم 15 شهرستان داریم بلکه تعبیرمان این است که مراجع قضایی تهران و شهرستان های استان تهران را داریم.

وی در ادامه با اشاره به بخش های مختلف واحدهای قضایی تهران گفت: این واحدهای قضایی شامل 31 ناحیه دادسرا و مجتمع و 18 ناحیه تخصصی همچون پزشکی، انقلاب، ارشاد، قتل، نوجوانان، بین الملل، راهور، فرهنگ و رسانه،  پولی و بانکی و ... است.

وی ادامه داد: 31 ناحیه دادسرا و 20 مجتمع دادگاهی در ساختمان ها مختلف و جمعاً در 55 نقطه تهران  پراکنده هستند که از این 55 نقطه تنها 21 باب ساختمان، ملکی دادگستری است در واقع کمتر از 40 درصد و مابقی شامل 21 واحد استیجاری و 13 واحد امانی است.

اسماعیلی با بیان اینکه اغلب اماکن دادگستری فرسوده هستند، گفت: ظرفیت این ساختمان ها پاسخگوی نیاز دادگستری نیست به گونه ای که گاهی دو قاضی در یک اتاق مشغول به کار می شوند.

وی خطاب به رئیس قوه قضائیه گفت: قطعاً شما تصدیق می کنید که این وضعیت نه زیبنده شأن قاضی و منصب قضا است و نه شایسته مردم است.

رئیس کل دادگستری استان تهران ادامه داد: البته جای تقدیر و تشکر دارد که با عنایت ویژه شما و در آستانه این سفر هم اکنون در شهر تهران سه ساختمان از محل اعتبارات دولتی و 14 ساختمان از محل اعتباراتی که شما در نظر گرفته اید در دست احداث است ضمن اینکه در شهرستان نیز دو ساختمان از محل منابع دولتی در حال احداث است که با پایان این اقدام 231 هزار متر مربع به زیربنای ابنیه دادگستری اضافه می شود.

اسماعیلی در پایان گفت: سال گذشته در شورای حل اختلاف نیم میلیون پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت که 75 هزار مورد آن منتهی به صلح و سازش شد.


منبع: فارس