تبیان، دستیار زندگی
قبل از هر چیز به، به همه شما کنکوری های عزیز، یک خسته نباشید حسابی می گوییم. حتماً همه ی شما عزیزان، در هر شرایط درسی که هستید، الان به صورت جدی و اساسی در حال مطالعه هستید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با یک فکر آزاد به پیش!

با یک فکر آزاد به پیش!

قبل از هر چیز به، به همه شما کنکوری های عزیز، یک خسته نباشید حسابی می گوییم. حتماً همه شما عزیزان، در هر شرایط درسی که هستید، الان به صورت جدی و اساسی در حال مطالعه هستید تا از این دوران طلایی و سرنوشت ساز اردیبهشت و خرداد بهره ببرید.


این دوران باقی مانده برای همه مهم است، هم برای کسانی که از ابتدای سال با برنامه پیش رفته و تا به حال به همه برنامه هایشان عمل کرده اند، و هم برای کسانی که بنا به دلایلی نتوانسته اند آن طور که باید مطالعه کنند و از برنامه عقب هستند. این روزهای باقی مانده، به طور بسیار محسوسی می توانند بر رتبه یا افزایش قابل توجه درصدهای بعضی از درس های شما تاثیر بگذارد. بنابراین، لازم است که قدر این دوره را بدانید و در روزهای باقی مانده، به خوبی درس بخوانید.

با یک فکر آزاد به پیش!

آشفتگی ذهنی، یکی از مشکلاتی است که ممکن است در این دوره باقی مانده تا کنکور، برخی از داوطلبان، چه داوطلبان زرنگ و با آمادگی بالا، چه داوطلبان با آمادگی متوسط و  چه داوطلبانی که کم مطالعه کرده اند، به آن مبتلا شوند. آشفتگی ذهنی، دلایل گوناگونی داشته و حل این معضل، با توجه به نوع آن، راهکار های مختلفی دارند. نظر به این که در هفته های مهم منتهی به کنکور  قرار داریم و آشفتگی ذهنی می تواند تاثیر بدی بر مطالعه و نتیجه کنکور شما بگذارد، در این مقاله سعی می کنیم تا شما را با راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی، آشنا سازیم.


همه ما در تمام طول روز، با وجود فعالیت های بدنی و کار فکری، مشغولیت های ذهنی خاص خود را داریم. کار فکری یا فعالیت ذهنی، فعالیت های هدفمندی هستند که به آن ها می پردازیم. اما اشتغال ذهنی، فعالیتی است که هدفمند نیست و به ما آن عادت کرده ایم، حتی ممکن است که نسبت به آن، آگاهی کامل نداشته باشیم. اشتغال ذهنی، معمولاً به مسائلی مربوطه به گذشته، اتفاقات روزمره، مسائل مرتبط با آینده یا عوامل استرس زا اختصاص می یابد.

مشغول شدن مداوم ذهن ما به این مسائل، از ما انرژی زیادی می گیرد و معمولاً، بخش بزرگی از انرژی روانی ما به دلیل پرداختن به مسائلی که برایمان اشتغال ذهنی ایجاد می کنند هدر می رود. مثلاً را به یاد آورید که ذهنتان، درگیر مسائل خاصی بوده و شما با وجودی که فعالیت بدنی چندانی انجام نداده بوده اید، به شدت خسته شده اید. در آن شرایط تنها ذهن شما در فعالیت بوده است، آن هم فعالیت غیر سازنده.


مشکل آشفتگی ذهنی، که ممکن است برای هر داوطلب کنکور در مقطعی یا در کل دوره آمادگی برای کنکور به صورت شدید یا کم ایجاد شود، می تواند به دلایل بسیاری به وجود بیاید، و در یک داوطلب، نسبت به دیگری متفاوت باشد. آشفتگی ذهنی یک کنکوری، ممکن است ناشی از نداشتن یک برنامه خوب مطالعاتی که جوابگوی نیازهای داوطلب است، استرس و فشار ناشی از کنکور، کم مطالعه کردن یا نتیجه خوب نگرفتن از آزمون ها و غیره ... باشد. آشفتگی ذهنی، بخش مهمی از وقت و انرژی داوطلب را گرفته و باعث می شود تا داوطلب بتواند از وقت و فکر خود به خوبی استفاده کند.

با یک فکر آزاد به پیش!

اگر برای شما عزیزان هم، این مشکل پیش آمده است و تمایل دارید که هر چه زودتر از شر این عنصر مزاحم مطالعه خلاصه شوید، پس با ما همراه شوید.

راهکارهای مقابله با آشفتگی ذهنی

1- برنامه ریزی کنید.
یکی از مهم ترین کارهایی که انجام آن در همه ی مراحل آمادگی برای کنکور لازم است و ما بارها و بارها در بیشتر مقالات خود بر آن تاکید خاصی کرده ایم و باز هم به دلیل اهمیت این موضوع بر آن تاکید می کنیم برنامه ریزی است. برنامه ریزی به قدری مهم است که اگر شما داوطلب عزیز، حتی یک روز مانده به کنکور را نیز با آن پیش بروید قطعاً در مقایسه با سایر روزها بهتر درس خوانده و بهتر نتیجه خواهید گرفت. اولین راه برای رهایی از آشفتگی ذهنی هم این است که تمام فکر و ذکر خود را روی یک برنامه متمرکز کنید و در مورد آن، خوب فکر کنید و اراده و تصمیم خود را روی آن متمرکز کرده و از طریق برنامه جداً بپرهیزید.


اگر از قبل برنامه ریزی داشته و احساس می کنید این برنامه به دلایلی، پاسخگوی شرایط فعلی شما نیست، با توجه به وضعیت خود، درس هایی که باید بخوانید و دوره کنید، تست هایی که باید بزنید و .... با همفکری و همکاری خانواده، دوستان یا مشاوران، یک برنامه ی خوب برای خود بریزید. برای اینکه دیگر دچار آشفتگی ذهنی نشوید، حتماً جوانب مختلف برنامه تان را و توقعی که از خودتان در این مدت باقی مانده دارید در نظر بگیرید.


بعد از چیدن برنامه ی جدید، بدون فکر کردن به اینکه قبلاً چه اشتباهاتی داشته و چه درس خوانده اید و در مجموع بدون افکار منفی و با تجربه گرفتن از این مدت باقی مانده، فقط و فقط درس بخوانید. اگر باز هم به این نتیجه رسیدید که برنامه شما مطابق خواسته های شما نیست، بدون نگرانی، باز هم برنامه ی خود را تغییر دهید. فقط مراقب باشد که دچار وسواس فکری نشوید و وقت زیادی را برای انجام این کار هدر ندهید.

ادامه دارد...

قسمت اول

قسمت دوم

بخش مرکز یادگیری سایت تبیان

تنظیم: نیلوفر یاقوتی