تبیان، دستیار زندگی
مردم ایران که ارادت آنها به انقلاب و شخص امام خمینی (ره) ثابت شده است ؛ حمله مستقیم به امام را برنمی تابند و آنها به دنبال این هستند که با رویکردهایی چون قورباغه آب پز کم کم روحیه و باورهای آنها را سمت و سویی دیگر دهند تا جایی که دیگر درکی از ارزش های
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تحریف خط امام توسط رسانه ها

مردم ایران که ارادت آنها به انقلاب و شخص امام خمینی (ره) ثابت شده است ؛ حمله مستقیم به امام را برنمی تابند و آنها به دنبال این هستند که با رویکردهایی چون قورباغه آب پز کم کم  روحیه و باورهای آنها را سمت و سویی دیگر دهند تا جایی که دیگر درکی از ارزش های انقلاب نداشته باشند.

محسن بابایی- بخش ارتباطات تبیان
تحریف امام

می خواهند خط امام را تحریف کنند، این نقطه طلایی در اهداف غرب علیه اسلام است. آنها به دنبال این هستند که جامعه ایرانی از  روحیه انقلابی و خط امام خمینی (ره) منحرف شود، چرا که این انحراف  نقطه رسیدن از اسلام ناب به اسلام امریکایی و بعد استحاله شدن در مسیر لیبرالیسم است. اما در ایجاد این انحراف آنچه مهمترین ابزار و بهترین وسیله است رسانه ها هستند که در یک عملیات روانی و پیکار ارتباطی، جامعه به تدریج با  استفاده از تکنیک های گوناگون از  ارزش های مکتب امام خمینی فاصله بگیرند. ارزش هایی که باعث می شود ایران استقلال و عزت داشته باشد.
در این جهت روش های گوناگونی وجود دارد که دستگاه تبلیغاتی غرب در این جنگ نرم آن را دنبال می کنند، روش هایی  که رسانه ها را مانند یک مکمل بهم متصل کرده تا  پازل تحریف را شکل دهند.

حمله مستقیم به امام خمینی

کمتر دیده شده است که به صورت مستقیم رسانه های خارجی به شخصیت امام حمله کنند مگر رسانه های معلوم الحال که مخاطبان چندانی ندارند اصولا روش تحریف خط امام در رسانه های غربی نه از سبک صدای امریکایی که از سبک بی بی سی فارسی پیروی می کنند.

تحریف به سبک بی بی سی!

اما فارغ از تحریفاتی که به این سبک مورد پرداخت قرار می گیرند و سعی می کنند ارزش ها را مورد تحریف قرار دهند در بعد دیگر رسانه های ضد انقلاب سعی می کنند با تحلیل های سوگیرانه، باورهای  مردم به انقلاب و اصولی همچون استکبار ستیزی، ساده زیستی، معنویت و... را با خدشه روبرو کنند.

این سبک در دو بعد ، خط تحریف را دنبال می کند در سبک اول به سراغ تحریف شخصیت امام و اصول مکتب ایشان به صورت مستقیم می رود آنها سعی می کنند که از اهمیت و نفوذ این ارزش ها در افکار عمومی کاسته و با نفوذ عقاید تصمیم سازی ها را تحت تاثیر قرار دهند. بارز ترین  نمونه ی  این مسئله اتفاقی است که در پاییز سال گذشته رخ داد که این رسانه  با یک خبر مخدوش و دستکاری شده با عنوان " نامه محرمانه امام خمینی به کارتر ". سعی در تحریف تاریخ و نقطه استکبار ستیزی در مکتب امام داشت.
بی بی سی فارسی با انتشار گزارشی مخدوش که مهر سند بر روی آن حک شده است مدعی شد که امام خمینی (ره) پیش از پیروزی انقلاب از طریق برخی شخصیت ها به کارتر رئیس جمهور آمریکا پیغامی محرمانه فرستاده بودند. این ادعا پیش از این از سوی افرادی چون ابراهیم یزدی دبیرکل گروهک نهضت آزادی در جهت تحریف امام (ره) بارها مطرح شده بود و البته این بار بی بی سی با استناد به اسناد تازه از طبقه بندی خارج شده آمریکا این مدعای مخدوش را تکرار کرد نامه ای که اعتباری نداشته و با مواضع امام در آن سال ها در تناقض آشکار بود..
اما فارغ از تحریفاتی که به این سبک مورد پرداخت قرار می گیرند و سعی می کنند ارزش ها را مورد تحریف قرار دهند در بعد دیگر رسانه های ضد انقلاب سعی می کنند با تحلیل های سوگیرانه، باورهای  مردم به انقلاب و اصولی همچون استکبار ستیزی، ساده زیستی، معنویت و... را با خدشه روبرو کنند. یعنی به دنبال این هستند که افکار عمومی به سمت نقاط متقابل این ارزش ها سوق پیدا کرده و سبک نگرش و چهارچوب فکری آن از زاویه ی تحریف شده به انقلاب شکل بگیرد و ارزش هایش همسو با جریان غرب شود.

باید مراقب بود که رسانه های داخلی در این جریان نه تنها حنجره  صدای دشمن نشوند بلکه بتوانند با این خط تخریب و تحریف مقابله کنند و افکار عمومی را مصونیت بخشند.

این مهمترین رویکرد است چرا که مردم ایران که ارادت آنها به انقلاب و شخص امام خمینی (ره) ثابت شده است ؛ حمله مستقیم به امام را برنمی تابند و آنها به دنبال این هستند که با رویکردهایی چون قورباغه آب پز کم کم روحیه و باورهای آنها را سمت و سویی دیگر دهند تا جایی که دیگر درکی از ارزش های انقلاب نداشته باشند.
البته در کنار این حرکت ها ، مهندسی ای معکوس نیز وجود دارد. گاهی علاوه بر تضعیف و ارائه تحلیل های سوگیرانه برای ناامید و منفعل کردن ذهن مخاطب ، این رسانه ها به بازنمایی ضد ارزش ها می پردازند به گونه ای که مکمل آن تحریف و جایگزین  ارزش های تضعیف شده، شود از جمله این رویکردها بزک کردن چهره امریکا و موجه سازی چهره رژیم پهلوی است در واقع این پروژه ها با آنکه به صورت مستقیم به خط تحریف اذعان ندارد اما نتایج حاصل از آنها به تحریف خط امام و تضعیف ارزش ها منجر خواهد شد.

تحریف فرهنگی

در زمینه تحریف خط امام و تغییر باورها و هویت ایرانی اسلامی که افراد را به خروج از مکتب امام سوق می دهد، غیر از خط سیاسی پروژه های ضد فرهنگی و ضد ارزش های ملت هم وجود دارد که سبب تضعیف ویژگی های اخلاقی مطلوب اسلام ناب محمدی و مکتب امام می شود.

رسانه های داخلی چه سهمی دارند؟

در داخل کشور هم بیشتر شاهد رویکردهای غیر مستقیم در این باره بودیم که همان خط تضعیف باورها نسبت به ارزش های مکتب امام را دنبال می کنند ، متاسفانه این رسانه ها همسو با رسانه های خارجی حرکت کرده و گاهی مکمل عملیات روانی آنها هستند تشخیص مصادیق چنین فعالیت هایی زیاد هم سخت نیست اما بیشتر این رویکردها فرایند مدار و بلند مدت دنبال می شوند و در بزنگاه ها خود را به طور خاص نشان می دهند مانند مصداقی که از بی بی سی درباره شایعه نامه امام به کارتر مطرح شد که به صورت خاص توسط رسانه های زنجیره ای مورد پوشش قرار گرفت!
البته در عصر پیشرفت تکنولوژی نباید از استفاده مخرب از پتانسیل شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در این راستا غافل شد؛ این شبکه ها بهترین وسیله برای ایجاد موج های نامیدی و شبهات هستند استناد به منابع غیر قابل استناد، شبهه افکنی های مداوم از رویکردهای کانال های ضد انقلاب می باشد.

شیوه ی نو تحریف مکتب  امام خمینی

مردم ایران که ارادت آنها به انقلاب و شخص امام خمینی (ره) ثابت شده است ؛ حمله مستقیم به امام را برنمی تابند و آنها به دنبال این هستند که با رویکردهایی چون قورباغه آب پز کم کم روحیه و باورهای آنها را سمت و سویی دیگر دهند تا جایی که دیگر درکی از ارزش های انقلاب نداشته باشند.

اما در آخرین قدم رویکردی که  در رسانه های خارجی و شبکه های اجتماعی صورت می گیرد تضعیف باور مردم به اصل ولایت فقیه، نظام مردم سالاری و شخص رهبر انقلاب است. در این پروژه ، القای انحراف خط رهبر از خط امام در مباحث اندیشه ای و مدیریتی مد نظر است آنها به دنبال القای این شعار هستند که خامنه ای خمینی دیگر نیست و حتی پا را فراتد گذاشته و در تحریف خط امام  به دنبال القای این هستند که خمینی 90 هم نباید همان خمینی 57 باشد! آنها می خواهند امامی با مشخصات خود را به افکار عمومی و به ویژه نسل جدید معرفی کنند. رهبری چندی پیش به صورت خاص به این موضوع اشاره داشتند که آمریکا می خواهد روحانی ای در راس کار باشد که اهداف آنها را دنبال کند.
با توجه به تاکیدات رهبری در مورد نفوذ و تغییر باور و هویت مردم ایران باید دانست که رسانه ها در استحاله و انحراف مکتب امام و ارزش های انقلاب نقش کلیدی را بازی می کنند و باید مراقب بود که رسانه های داخلی در این جریان نه تنها حنجره  صدای دشمن نشوند بلکه بتوانند با این خط تخریب و تحریف مقابله کنند و افکار عمومی را مصونیت بخشند.