تبیان، دستیار زندگی
به دنیای قبل از ناصرالدین شاه در «سکوهه» سفر کنید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

به دنیای قبل از ناصرالدین شاه در «سکوهه» سفر کنید

title

به گزارش تبیان به نقل از خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سفر به جنوب و خطه گرم سیرکشورمان با آن نخل های زیبا و رنگ کرم شهر و روستاهایش جذابیت های خودش را داشته است . دیدن خانم و آقایان با لباس وگویش جنوبی آنچنان بر دل آدم می نشیند که از گرمای برخورد آن دلتان گرم می شود و فاصله های کیلومتری با شهر خود را از یاد میبرید و بوی غربت دیگر استشمام نمی شود.

روستای سکوهه
این روستا از توابع بخش شیب‌آب شهرستان زابل در استان سیستان و بلوچستان است  و مربوط به دوران محمدرضا خان پردلی یکی از خان‌های بزرگ منطقه سیستان در روزگاران خود است. همچنین سکوهه به روستای بزرگ و بسیار قدیمی که به آن لقب روستایی به وسعت شهر و به قدمت تاریخ را داده اند.

اگر بخواهیم از قدمت قلعه گفته باشیم باید به گذشته بسیار دورتر و قبل از نادرشاه برگردیم . خود سه کوهه همانطوری که گفته شد از قبل وجود داشته است و بعنوان یکی از شهرهای بزرگ سیستان مطرح بوده است.

سقف ها بصورت گنبدی و به سبک یزدی ساخته میشود. به این شکل که کمتر از نیمی از سقف از یک طرف و به همین میزان از طرف دیگر ساخته می‎شود وقتی پایه های سقف که روی دیوار اتاق قرار می گیرند و زودتر به هم برخورد می‎کنند، به هم رسیدند به ترتیب از هر طرف چند ردیف چیده میشود و کار ادامه می یابد تا سقف به پایان برسد.یکی از نکاتی که می توان به معماری این بناها در روستای سکوهه اشاره کرد بناهای  300ساله ای است که بر بالای تپه ای نسبتا مرتفع واقع شده است و اطراف آن را دشتی هموار فراگرفته است.

با دیدن این بناها با این ساختار گنبدی شکل که گویا از دل تاریخ بیرون آمده اند مارا به دوران نادرشاه و حتی قبل تر از آن می برد.  قلعه سام زابل این قلعه در فاصله ۲۸ کیلومتری جاده زابل به زاهدان واقع شده و به شکل ذوزنقه نامنظم است یکی از جاهای دیدنی به حساب می آید که به دلیل دور افتادن آن مخاطبان زیادی را به سمت و سوی خودش می کشاند تا حس کنجکاوی ها را بر طرف کند. از طرفی قلعه سام که به قلعه تیمور شهرت یافته است، در زمان مغول و صفویه ساخته شده است.

فرصت خوبی است تا هنوز فصل تابستان نرسیده و گرمای فضای شهر را احاطه نکرده است  باروبندیل سفر را ببندید و به این شهر و قلعه های تاریخی آن سفر کنید.



خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .