تبیان، دستیار زندگی
به دلیل افزایش تقاضای ایران قیمت برنج هندی افزایش یافته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گرانی 20 درصدی برنج در هند با افزایش تقاضای ایران

به دنبال افزایش تقاضا از سوی ایران، قیمت برنج باسماتی هند افزایش یافته است. ایران قصد دارد در آینده نزدیک واردات برنج باسماتی از هند را ممنوع کند.

بخش اقتصاد تبیان

گرانی برنج

موهیندر پال جیندال، رئیس اتحادیه صادر کنندگان برنج هند گفت: «قیمت برنج باسماتی افزایش یافته است. در طی یک ماه گذشته، ما شاهد افزایش 20 درصدی قیمت ها بودیم به نحوی که قیمت عمده فروشی نوع 1121 برنج باسماتی به 46 روپیه در هر کیلو رسیده است.» ایران یکی از مشتریان عمده برنج باسماتی هند است. کشورهای غرب آسیا مشتری 75 درصد برنج باسماتی صادراتی هند در سال 15-2014 بوده اند.

جیندال افزود، در آستانه ممنوعیت واردات برنج باسماتی در ایران به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی که از 23 جولای آغاز خواهد شد، تجار در حال امضای قراردادها و ارسال محموله های برنج به این کشور هستند. ویجی ستیا، رئیس سابق اتحادیه صادر کنندگان برنج هند گفت، ایران در سال مالی 2016، 4 میلیون تن برنج باسماتی خریده، در حالی که این رقم در سال گذشته 37 میلیون تن بوده است.

وی افزود: «چشم انداز بازار برنج باسماتی پس از تقریبا 2 سال بهبود پیدا کرده است.»

برنج ماده غذایی مصرفی تقریبا نیمی از مردم جهان است. بیش از 90 درصد برنج جهان در آسیا تولید و مصرف می شود و چین و هند بزرگترین تولید کنندگان و بزرگترین مصرف کنندگان برنج جهان هستند. هند بیش از 70 درصد برنج باسماتی جهان را تولید می کند که این رقم در مقایسه با کل برنج تولید شده در این کشور، رقم کوچکی را تشکیل می دهد.  انتظار می رود تولید برنج در هند در سال مالی 16-2015 به 103.36 میلیون تن برسد.


منبع: تسنیم

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .