تبیان، دستیار زندگی
فیلمی که مادر خانواده به اشتراک می گذارد، لاشه روباهی را به تصویر می کشد که میان دو درخت معلق است و با ضربه های چوب پدر خانواده، در برابر چشمان دختربچه، لحظاتی خاطره انگیز را برای خانواده رقم می زند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شکنجه روباه به جرم خوردن مرغ!

فیلمی که مادر خانواده به اشتراک می گذارد، لاشه روباهی را به تصویر می کشد که میان دو درخت معلق است و با ضربه های چوب پدر خانواده، در برابر چشمان دختربچه، لحظاتی خاطره انگیز را برای خانواده رقم می زند!

فرآوری:لواسانی - بخش اجتماعی تبیان

کشتن روباه

انتشار فیلمی کوتاه اما هولناک در فضای مجازی، این بار نه تنها واکنش هایی را از سوی فعالان زیست به دنبال داشت، بلکه با زیر سوال بردن ارزش های انسانی، اعتراض دیگر کاربران شبکه های مجازی را هم  برانگیخت. فیلمی که مادر خانواده در اینستاگرام به اشتراک می گذارد، لاشه روباهی را به تصویر می کشد که با گذشتن طنابی از بدنش، میان دو درخت معلق است و با ضربه های چوب پدر خانواده، در برابر چشمان دختربچه خردسال، لحظاتی خاطره انگیز و به یادماندنی را برای خانواده ای رقم می زند که شاید از سلامت روانی مناسبی برخوردار نباشند. فیلم و تصاویری که حتی تعجب آشنایان این خانواده را هم برانگیخته به گونه ای که در نظرات جویای دلیل کشتار روباه می شوند و سرانجام با دلیلی مواجه می شوند که شکنجه روباهی را که حتی پس از مرگش از ضربه های چوب در امان نیست برای مخاطب توجیه نمی کند: "خوردن مرغ".
اعتراضات در صفحه این کاربر تا جایی ادامه پیدا می کند که سرانجام به حذف تصاویر توسط کاربر منجر می شود اما سوال هایی که در ذهن مخاطب ایجاد کرده همچنان باقی می مانند: قانون برای این رفتار خشونت آمیز با گونه های حیات وحش چه مجازاتی در نظر گرفته؟ اگر به راستی روباه خساراتی متوجه خانواده کرده باشد، آیا راهی به جز این شکنجه دردناک در حضور فرزند خانواده وجود ندارد؟

تجارت پوست حیوانات از جمله تلخ ترین ظلم هایی  است که به حیوانات وارد می شود؛ آنقدر تلخ که اگر چگونگی این اتفاق را بشنوید یا ببینید، برای بیزار شدنتان از هرچه پوست حیوان است کفایت می کند؛ اما چون تاکنون چنین تجارتی در کشورمان رواج نداشته، عجیب نیست که کمتر درباره آن می دانیم

سعید شوکتی، فعال حیات وحش ضمن ابراز تاسف از ترویج حیوان آزاری در سطح جامعه می گوید: در جایی که با یک فنس کشی ساده می توان مرغ و خروس ها را لااقل طی ساعات شب، محصور و از دسترس حیواناتی چون روباه و شغال خارج کرد، کشتار و شکنجه بیمارگونه این حیوانات که به دنبال تخریب زیستگاه و کمبود طعمه، مرغ و خروس هایی را که بی هیچ محافظتی رها شده اند به حکم غریزه شکار می کنند، غیرقابل توجیه است و شایسته است به محض اطلاع رسانی به مسئولان، مورد پیگیری و برخورد جدی قرار گیرد.
وی ادامه می دهد: حتی در صورت ورود این حیوانات به مناطق مسکونی، ساکنان می توانند طی تماسی با اداره محیط زیست منطقه، خواهان انتقال حیوان مهاجم توسط مسئولان شوند. خصوصاً که حیوانی چون روباه و شغال خطری متوجه انسان نمی کنند.

مثله کردن روباه!

چندی پیش بود دو جوان ملقب به "مهران چیلی" و"مهران ویتنام" دست به انتشار تصاویر یکدیگر در فضای مجازی زدند، تصاویری دلخراش که هر یک از آنها را در کنار لاشه قطعه قطعه شده یا پوست کنده شده روباه و گرگ به نمایش می گذاشت و ضمن تشویش اذهان عمومی، اعتراضات گسترده ای را نسبت به عدم پاسخگویی سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال داشت. فعالان زیست محیطی معتقد بودند دستگیری متخلفانی که تصویر، نام، شماره تماس و حتی نشانی آنها در دسترس عموم است اقدامی است که باید در اسرع وقت توسط یگان حفاظت محیط زیست معمول شده تا با اعمال مجازاتی بازدارنده برای متهمان از جرائم مشابه تا حدودی پیشگیری به عمل آید.
این در حالی است که پس از گذشت بیش از یک ماه از انتشار تصاویر کشتار سگ سانان توسط این دو جوان همنام، سرانجام یکی از آنان در شبستر توسط یگان حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی مورد شناسایی قرار گرفت و به دادسرا معرفی شد.

تجارت شوم با حیوانات بی گناه

باورش سخت است؛ اما تجارت شومی که در برخی کشورها رایج است و از جمله سبعیت های بشر به ظاهر مدرن شناخته می شود، به کشورمان راه یافته و عجیب اینکه مجریانش مدعی هستند، مجوزهای لازم برای آن را دریافت کرده اند؛ حتی مجوز شرعی این کار را؛ مجوز شرعی ذبح روباه برای پوست کندنش که قرار است شامل پرورش دیگر حیوانات هم بشود!

تجارت پوست حیوانات از جمله تلخ ترین ظلم هایی  است که به حیوانات وارد می شود؛ آنقدر تلخ که اگر چگونگی این اتفاق را بشنوید یا ببینید، برای بیزار شدنتان از هرچه پوست حیوان است کفایت می کند؛ اما چون تاکنون چنین تجارتی در کشورمان رواج نداشته، عجیب نیست که کمتر درباره آن می دانیم.

این در حالی است که کمتر از یک سال قبل مزرعه ای در حومه اصفهان دایر شد که قرار بود در آن روباه، راکون و چند گونه جانوری دیگر به قصد پوست کندن پرورش داده شوند؛ پرورش حیواناتی که مالک مزرعه از آنها به «حیوانات خزدار» یاد کرد و مدعی بود پرورششان از پرورش گوسفند سودآورتر است و با توجه به نرخ های جهانی، به نظر پر بیراه هم نمی گوید!
این را می شود از ادعایی دریافت که در سایت این مزرعه، یعنی سایت اولین و بزرگترین مرکز پرورش روباه در کشور، درج شده و حکایت از آن دارد که پوست روباه نرخی بین چند صد تا هزار دلار دارد.


منابع: تسنیم، تابناک