تبیان، دستیار زندگی
شورای رقابت در حالی هفته های گذشته مصوبه افزایش قیمت خودرو را صادر کرد که مدیران خودروساز هنوز درباره اعمال این افزایش قیمت ها به جمع بندی نرسیده اند و علت این مصوبه هنوز معلوم نیست ؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مصوبه افزایش قیمت خودرو زیر سر کیست؟

شورای رقابت در حالی هفته های گذشته مصوبه افزایش قیمت خودرو را صادر کرد که مدیران خودروساز هنوز درباره اعمال این افزایش قیمت ها به جمع بندی نرسیده اند و علت این مصوبه هنوز معلوم نیست ؟

فرآوری: طاها رها - بخش اقتصاد تبیان
قیمت خودرو

شورای رقابت اوایل اردیبهشت ماه مجوز افزایش 1.81 درصدی قیمت محصولات ایران  خودرو و افزایش 0.4 درصدی قیمت محصولات سایپا را صادر کرد.
بر همین اساس در روزهای ابتدایی خرداد ماه فهرستی از قیمت جدید خودروها توسط شورای رقابت به خودروسازان ابلاغ شد که اکثر محصولات ایران خودرو و سایپا را شامل می شد..
البته در این مصوبه شورای رقابت ذکر شده که به ارقام فوق مالیات بر ارزش افزوده، خدمات، عوارض شماره گذاری و بیمه شخص ثالث اضافه می شود. به این ترتیب قیمت ها از ارقام اعلام شده در جدول شورای رقابت نیز بیشتر خواهد بود..
نکته جالب در این میان شک و دو دلی خودروسازان برای اعمال افزایش قیمت های مصوب است. مدیران خودروساز در حالی از عدم قطعیت در اجرای مصوبه جدید شورای رقابت سخن می گویند که روال تجدید نظر در قیمت خودروها قاعدتاً ارائه درخواست از سوی خودروسازان به شورای رقابت و تصمیم گیری نهایی شورا در این خصوص است..

مصطفی خان کرمی، معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو در این مورد می گوید: هنوز برنامه ای برای اعمال دستورالعمل شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو نداریم و ممکن است تصمیم بگیریم این افزایش قیمت را اعمال نکنیم

مصطفی خان کرمی، معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو در این مورد می گوید: هنوز برنامه ای برای اعمال دستورالعمل شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو نداریم و ممکن است تصمیم بگیریم این افزایش قیمت را اعمال نکنیم.
وی با بیان اینکه باید تصمیم بگیریم که افزایش قیمت را به چه میزان و در مورد چه محصولاتی اعمال کنیم، می گوید: شاید تصمیم بگیریم که اصلاً افزایش قیمتی روی محصولاتمان اعمال نشود.
خان کرمی در پاسخ به این سوال که با توجه به رکود موجود در بازار، آیا افزایش قیمت خودرو 304545 را به صلاح می دانید؟ می گوید: در این مورد باید ببینیم سیاست مدیریت ایران خودرو چه چیزی است.
رضا تقی زاده، معاون بازاریابی و فروش گروه سایپا نیز در این مورد می گوید: هنوز در مورد اجرای مصوبه شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو تصمیم نگرفته ایم.
به گفته وی، این موضوع در ستاد عالی فروش سایپا و هیأت مدیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت و هر تصمیمی که اتخاذ شود در فروش محصولات اعمال خواهد شد..
وی می گوید: به این ترتیب در مورد نحوه اجرای دستورالعمل افزایش قیمت خودرو، میزان این افزایش قیمت و اینکه در مورد چه محصولاتی و به چه طریقی اعمال شود، در هیأت مدیره تصمیم گیری خواهد شد..
به این ترتیب مشخص نیست که مصوبه افزایش قیمت خودرو با چه استدلالی و بر چه مبنایی صورت گرفته و اگر خودروسازان به دنبال افزایش قیمت محصولاتشان در شرایط رکودی بازار نیستند، پس چرا شورای رقابت چنین مصوبه ای را صادر کرده است..
در عین حال، اگر این مصوبه با درخواست خودروسازان صادر شده پس چرا حالا برای اجرای آن مردد هستند و نمی دانند این رشد قیمت را در مورد کدامیک از محصولاتشان باید اعمال کنند.
در این میان، توجه ویژه شورای رقابت به موضوع قیمت گذاری خودرو نیز جالب توجه است چرا که این شورا وقت زیادی را به این مقوله اختصاص داده و کمتر شاهد حضور شورا در قیمت گذاری دیگر محصولات دارای بازار انحصاری هستیم.
این در حالی است که جزئیات قابل توجهی در خصوص نحوه تعیین قیمت جدید خودروها نیز اعلام نشده و مشخص نیست کیفیت خودروها و تورم دقیقاً به چه صورت در فرمول قیمت گذاری خودرو لحاظ شده است.


منابع: افکار نیوز/فارس/تسنیم