تبیان، دستیار زندگی
مقامات ایرانی پس از چند روز مذاکره با مقامات سعودی اعلام کردند که به دلیل کارشکنی ریاض و مسائل مهمی از قبیل عدم تضمین امنیت جانی حجاج ، زائران ایرانی امسال نمی توانند به حج تمتع مشرف شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افشاگری اوحدی درباره حج

مقامات ایرانی پس از چند روز مذاکره با مقامات سعودی اعلام کردند که به دلیل کارشکنی ریاض و مسائل مهمی از قبیل عدم تضمین امنیت جانی حجاج ، زائران ایرانی امسال نمی توانند به حج تمتع مشرف شوند.

فرآوری: آزاده مرنی - بخش سیاست تبیان
اوحدی

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی دلیل عدم توافق بین دولت متبوع خود و ایران  بر سر شرکت زائران ایرانی در حج تمتع امسال را به گردن ایران انداخت و گفت امتیاز خواهی مقامات ایرانی در جریان مذاکرات و نیز اصرار آنها به برپایی تظاهرات (برائت از مشرکین) در حج تمتع ، دلیل عدم توافق دو کشور بر سر حضور زائران ایرانی در حج تمتع امسال بود.
وزیر امور خارجه سعودی تاکید کرد در جریان مذاکرات دولت متبوعش رضایت داده ویزای زائران ایرانی به صورت اینترنتی صادر شود و زائران ایرانی برای دریافت ویزا به کشور سوم مراجعه نکنند ، او همچنین گفت دولت عربستان رضایت داد بر خلاف تحریم های هوایی وضع شده عربستان علیه شرکت های هواپیمایی ایران نیمی از زائران ایرانی از طریق خطوط هوایی ایرانی به عربستان بروند.
وزیر امور خارجه سعودی همچنین در نشست خبری دیروز خود حملاتی را متوجه سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران و حضور مستشاری ایران در عراق برای مقابله با تروریسم کرد.
او مدعی شد : فتنه موجود در عراق نتیجه سیاست های فرقه ای است که از سیاست های ایران در عراق ناشی می شود.
الجبیر با متهم کردن ایران به اعزام شبه نظامیان شیعه به عراق گفت :  "اگر ایران خواهان ثبات عراق است، باید دست از مداخله بردارد و (از عراق) خارج شود."

فتنه موجود در عراق نتیجه سیاست های فرقه ای است که از سیاست های ایران در عراق ناشی می شود

در این راستا شورای روابط بین الملل کشورهای خلیج فارس آنچه را که تلاش ایران برای سیاسی کردن حج و اقدامات قومی و فرقه ای خوانده را محکوم کرد.
این شورای تاکید کرد که حق عربستان برای مقابله با هرگونه سیاسی کردن حج سالانه و برهم زدن تامین امنیت حجاج محفوظ است.
طارق بن خلیفه آل شامری رئیس شورای روابط بین الملل خلیج فارس و رئیس بخش رسانه انجمن عرب در ادعایی گزاف ایران را به انجام اقدامات تروریستی در خلال مراسم حج سالهای گذشته متهم کرد.
وی مدعی شد: ایران در حلال حج سالهای گذشته چندین بار امنیت زائران را با اقدامات تروریستی نشانه رفته است.
وزیر خارجه عربستان روز یک شنبه در نشست خبری با وزیر خارجه انگلیس در پاسخ به سوالی درباره مسأله حج و حجاج ایرانی مدعی شد عربستان هیچ فردی را از حضور در عربستان برای حج عمره و تمتع منع نمی کند اما ایران امسال از امضای توافق نامه مربوط به برگزاری مراسم حج سر باز زده و خواستار اجرای اقدامی شبیه به تظاهرات بوده که مراسم حج را سیاسی کند.
مقامات ایرانی پس از چند روز مذاکره با مقامات سعودی اعلام کردند که به دلیل کارشکنی ریاض و مسائل مهمی از قبیل عدم تضمین امنیت جانی حجاج ، زائران ایرانی امسال نمی توانند به حج تمتع مشرف شوند.
سال گذشته به دلیل بی کفایتی آل سعود در مدیریت مراسم حج ، صدها نفر از حجاج بیت الله الحرام طی چند حادثه از جمله فاجعه منا و سقوط جرثقیل جان خود را از دست دادند.
در پی این روند رئیس سازمان حج و زیارت با افشاگری کارشکنی عربستان در موضوع حج، از محتوای 11 بند منفی تحکم آمیز سعودی ها در تفاهم  نامه ای که دولت ایران حاضر به امضای آن نشد، پرده برداشت.
سعید اوحدی گفت: دولت عربستان بیش از 11 بند را به تفاهم نامه حج ایران و این کشور اضافه کرده بود که سال های گذشته خبری از آنها نبود. محدودیت در استفاده  زائران ایرانی از هواپیمای شرکت های داخلی و صدور ویزا در کشور ثالث از جمله  این بندهای منفی تفاهم نامه حج بود که بعد از ساعت ها رایزنی نظر آنها در این باره تغییر کرد؛ اگر چه در موضوع صدور ویزا در خاک ایران، هیچ هماهنگی و توافقی بین وزارت خارجه عربستان و حافظ منافع آنها در ایران یعنی سفارت سوئیس صورت نگرفته بود.

وی بیان کرد : تفاهم نامه پیشنهادی عربستان کاملا یک طرفه بود و روح تفاهم نامه های قبلی در آن جریان نداشت. برداشت ما این بود که اگر دولت عربستان اعتقاد دارد حج از مسائل سیاسی جداست، پس چرا چنین تفاهم نامه ای را آن هم با تاخیر و با اعمال محدودیت ، تنظیم می  کند. ما به آنها متذکر شدیم که استفاده از ناوگان هوایی داخلی حق زائران ایرانی است و قانع  کردن طرف سعودی حدود سه ساعت و نیم زمان برد.
در کل مساله آن است که عربستان اراده جدی برای نپذیرفتن زائران ایرانی داشت و می خواست با خریدن زمان، مانع حج ایرانی ها شود.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان / عصر ایران / ایسنا